Vaše reklama

Z Francie do Kazachstánu na solárním kole

10.03.2013 - 13:42   |   Redakce: TZ

Se sluncem v zádech, na trať dlouhou 7300 kilometrů vyrazí 15. června expediční závod solárních kol. Bez doprovodných aut či jakékoliv jiné podpory pojedou z francouzského města Chámbery do hlavního města Kazachstánu Astany.  Pozvaných 40 závodníků, mezi nimiž je jediným nefrancouzsky mluvícím týmem ten český, tak bude muset zapracovat i na přípravě trasy, kterou si volí sami podle sebe. Jediným kontrolním bodem na trati je ruské město Soči, kde bude v roce 2014 zimní Olympiáda. Závodníky tedy čeká náročná příprava nejen so do charakteru a délky trati, ale i vzhledem k použité technice.

Solární kola

Za solární kola můžeme v podstatě počítat kola, která jsou z části poháněna lidskou silou a dílem elektromotorem. Baterie je pak nabíjena ze solárních panelů, které si závodníci vezou s sebou. Cílem závodu je tak nejen velké dobrodružství a kazažská Astana, ale i propagace jednoho z možných způsobu budoucí dopravy, který by byl čistý a ekologicky šetrný. 

Český solární tým

Český tým bude jediným nefrancouzsky mluvícím týmem. Karel Šebela a Honza Galla si získali pozvání pořadatelů díky svým předchozím „solárním cestám“, které už absolvovali. Na letošní závod se ale připravují s maximální pečlivostí a spolupracují s předními firmami ve svém oboru. Tříkolky jim staví uherskobrodská firma Azub, o solární panely se stará Solartec z Rožnova pod Radhoštěm, oblečení zajišťuje High Point a vozíky staví například Nitara z Nedakonic.  Jen s tím nejlepším vybavením lze totiž přemýšlet o zvládnutí celé akce v termínu, který si kluci sami zadali, a to je 40 dní. Čtyřicet dní na 7300 kilometrů, tedy více než 180 km denně s plnou polní.
Závodní tříkolku s plnou solární výbavou budete moci vidět například na pražském cyklistickém veletrhu FOR BIKES ve dnech 5.–7. 4. 2013 nebo během některé z akcí Evropských dnů Slunce, které se budou konat v rámci celé České republiky od 1. do 19. května.
Pokud jejich snažení chcete sledovat, dejte si do záložek jejich web www.czech-solar-team.com a nebo se rovnou staňte fanoušky jejich stránky na Facebooku www.facebook.com/CzechSolarTeam

Autor: © Czech Solar Team

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.82

Anketní otázka