Vaše reklama

Vysokohorská turistika s dětmi - MUDr. J.Kubalová, předsedkyně lékařské komise ČHS

11.03.2012 - 00:27   |   Redakce: M.Pokorný

Autor: © AlpKlub

Patří děti do vysokých hor? Jaký má smysl brát je s sebou na túru? Případně v jakém věku? To jsou otázky, kterým asi neunikne žádný novopečený rodič dosud zvyklý na horách trávit svůj volný čas. Protože u nás velké hory nemáme, překvapivě mnoho lidí má z turistiky s malými dětmi ve vysokohorských podmínkách obavy. A pokud už vyrazí do Alp a tam naloží potomka do krosničky, je svým okolím považován za hazardéra.
Spousta zbytečných předsudků vzniká jen na základě domněnek, obvykle bez osobní zkušenosti. V dnešní době však mají rodiče mnoho výborných pomůcek a vybavení, s nímž ani celodenní rodinný výlet v horském terénu není utrpením či nesmyslným hazardem. Stačí se jen podívat na nabídku krosniček určených k transportu malých dětí. Jsou pohodlné pro nosiče i pro dítě a poskytují i velmi dobrou ochranu v případě nepřízně počasí. Pro starší děti najdeme kvalitní obuv i oblečení v malých velikostech.
Sebelepší výstroj však nijak neeliminuje objektivní rizika hor a vliv nadmořské výšky na organismus. Zodpovědné plánování túry je proto při výletech s dětmi základem. A to nejen proto, abychom se vyhnuli krizovým momentům a katastrofickým scénářům, ve které se může rodinný výlet zvrtnout. S dětmi na horách jdou stranou osobní ambice a dobývání vrcholů. Všichni si chceme pobyt užít, a pokud opomeneme zakomponovat do plánu i názor potomka, můžeme si o pohodové dovolené nechat jenom zdát.
Hostem Alpského klubu Brno bude dne 14. 3. MUDr. Jana Kubalová, předsedkyně lékařské komise Českého horolezeckého svazu. První část přednášky bude patřit pomůckám a výstroji pro túry s dětmi. Druhá, delší část bude věnována vlivu nadmořské výšky na dětský organismus. Rozeberete si prevenci, příznaky i první pomoc při akutní horské nemoci, stejně jako další potenciálně rizikové faktory jako je sluneční záření, dehydratace, podchlazení apod.

Na programu budou témata:

•          Těhotenství a aktivity v horách
•          Šátkové úvazy pro děti do jednoho roku
•          Krosny pro nošení dětí
•          Děti a nadmořská výška – prevence a první pomoc při akutní horské nemoci
•          Prevence dehydratace, přehřátí a vyčerpání organismu
•          Na co nezapomenout při výpravě do hor
Termín: 14.3.2012
Začátek: 18:00 hod.
Místo konání: školicí středisko Lipka, Kamenná 20, Brno
Rezervace vstupenek a další info: www.alpklub.cz

Související článek:

Autor: © AlpKlub

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka