Vaše reklama

Vybavení do přírody pro přežití

05.08.2018 - 02:06   |   Redakce: Jan Mejsnar

Komerční sdělení

I krátká procházka se může zvrtnout, jak se vybavit na nečekané chvilky? Člověk si to častokrát ani neuvědomuje, hlavně z důvodu tzv. „kolektivního bezpečí“, ale ani uprostřed naší malé zemičky nejste v bezpečí. Sice u nás prakticky nehrozí tornáda, zemětřesení nebo vlny tsunami, na druhou stranu, záplav a rekordních veder i zimy jsme si tu užili až až. Jak se tedy na nečekané přežití v přírodě vybavit?
 
Na druhou stranu, pokud pohlédneme do očí drsné moderní realitě, tak zjistíme, že dvakrát ideální není ani naše politická situace, jsme východní výspa NATO a dokonalý střed Evropy, čehož by si pochopitelně klidně mohl všimnout i nějaký nudící se šílenec s mezikontinentálními jadernými střelami. Je to tedy spíše malý zázrak, že u nás ještě nikdy nedošlo k podobným teroristickým činům. Protože ty nevyřeší líbivá populistická hesla a rychlé zákazy zbraní zákonů dbalých občanů (nedávný zákaz EU je opět více limitující a je v něm tuna naprostých pitomostí – teroristé dnes třeba nejsou běžně vyzbrojeni ládovacími zbraněmi na černý prach jako v 18. století piráti, pročež je nelze klást na stejnou pozici jako AK47 a obdobné specialitky).
Ale to jsme trochu odbočili, nás dnes totiž bude v první řadě a hlavně zajímat, jaké věci mít v kapse / batohu pro případ ten, že se moderní člověk ocitne na nějakém místě a je nucen tam chvíli vydržet (ať již z důvodu zlomené nohy, ztracení části výstroje či něčemu podobnému – život nám někdy (či spíše s až morbidní systematičností) servíruje skutečně neuvěřitelné věci, známe kupříkladu osobu, které myši rozkousaly v noci natolik batoh vonící po jídle, že dotyčný poztrácel spoustu menší výstroje + prakticky veškerá lana byly k ničemu).

1. Kvalitní láhev na pití + prostředky na čištění vody

Co se týče lidských potřeb, tak když se někam vydáte, bude to zaručeně právě a jen voda, co vám bude chybět jako první. Pokud znáte ve svém okolí každou studánku, dobré pro vás, pokud ne, nevadí, s chemickými prostředky na úpravu vody si lze vykouzlit pitnou vodu z kdejaké kaluže.
A vaše ideální láhev samozřejmě nemusí být zrovna plastová (pokud plasty zásadně neuznáváte, protože jim nevěříte, čemuž se upřímně řečeno ani moc nedivíme…), ale klidně lze sáhnout i po hliníkové (pozor, ta má zase tendenci uvolňovat hliník v případě, že má obsah nenulové pH) či vysloveně celo-ocelové kovové (na ní je nejúžasnější to, že převařujete vodu přímo v ní) či skleněné (která má dnes stejně plastový špunt).

2. Hliníková fólie a / nebo Pončo

Člověk je stále bohužel tvorem určeným a stavěným pro Afriku (viz jeho prakticky nulové ochlupení), takže na jiných místech přežije jedině díky tomu, že si bude hlídat svoje teplo. A to nelze někde na horách, když je okolo nuly a člověk je durch promočený pochopitelně. Kombinace hliníková termo-fólie + pončo je navíc použitelná velmi dobře jako nouzové přístřeší, pokud již nějaká ta nehoda nastane.
Když přihodíte ještě plastový pytel a naplníte jej listím, máte rázem improvizovaný spacák.

3. Zapalovač či křesadlo

Rozdělání ohně je nesmírně důležitá věc, takže ji v žádném případě nepodceňte. Jedině toto je totiž cesta, jak přežít bez úhony jakoukoliv slotu a pro člověka je to navíc i nutnost, jelikož řada věcí se neuvařených či jinak tepelně zpracovaných nedá jíst (fazole, ...).
Dejte si pozor též i na to, abyste nepořídili něco, co sice vypadá dobře, ale s čím neumíte zacházet (či umíte zacházet jen za ideálních podmínek se suchým dřevem doma), jako je třeba křesadlo. Rozděláte s ním oheň spolehlivě i v dešti a na mokrém dřevě? Pokud ne, možná bude vhodnější sáhnout spíše po větru-vzdorných sirkách?

4. Nástroj typu multi-tool či „nůž švýcarák“

Ono úplně ideální by bylo nosit vaši KPZ (tj. krabičku poslední záchrany upravenou na míru vašim potřebám a konkrétnímu prostředí), jenomže na tu většina lidí dnes silně rezignuje, což je škoda (hlavně pro ně logicky). Argument, že máte přece mobil s GPS je jistě silný, ale co když přestane fungovat, bude za skálou bez signálu nebo mu dojde baterka v tu nejméně vhodnou chvíli?
Proto se pokuste nosit aspoň multi-tool, popřípadě generacemi osvědčený „švýcarák“. Jejich váha není zas tak kritická a věřte nám, ještě žádné osoba uvíznuvší někde v lese si nepřála, aby s sebou měla menší nůž! Každopádně od jeho malé pily nečekejte zázraky či nějaké přehnané pohodlné držení, je to přece jen celá řada (kompromisních) nástrojů v jednom…

5. Dobrý pepřový sprej a píšťalka (s kompasem)

Medvědů se u nás sice bát nemusíme, jako je tomu na Slovensku, na druhou stranu, máme zde jiná divoká zvířata, jenž mohou způsobit mimořádné problémy ve větším počtu i sólo, ano, máme samozřejmě na mysli divočáky. Překvapit jejich stádo či matku s malými může mít velmi nepříjemné důsledky, protože divočáci jsou silně bezprostřední oportunisté (namátkou klidně sežerou svého mrtvého kolegu) a moderní člověk nezvyklý na denní setkávání s podobnými tvory snadno zpanikaří a zachová se nevhodně. Pokud to proto byť jen trochu jde, přitáhněte se raději na první haluz v okolí před blízkým kontaktem s nimi.
Pepřový sprej funguje na všechny savce, což znamená, že poslouží stejně na zvlčilého psa jako na opilého bezdomovce dožadujícího se vašich majetků. Jistá statistika z Aljašky navíc tvrdí, že jsou to zrovna pepřové spreje, s nimiž máte při setkání s medvědem největší šanci na přežití oproti palným zbraním.
Co se týče signalizace, tak tři tóny (světelné signály, ohně, …) po sobě jdoucí jsou mezinárodním znakem toho, že jste vy (nebo někdo jiný) v nouzi a jde vám o život.

 
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka