Vaše reklama

Umělá hora pozvedla zájem o Srbské Karpaty

07.01.2013 - 01:19   |   Redakce: Dana Jakoubková

Pohoří Rtanj v Srbsku představuje poslední tj. nejjižnější výspu karpatského oblouku. Jako tzv. vrata Balkánu je už vlastně řazeno pod balkánský horský systém (od rumunského Banátu jej dělí jen průlom Dunaje zvaný Železná vrata), současně je nejvyšší částí Srbských Karpat, která vrcholí 1565 metrů vysokým Šiljakem. Přezdívá se mu také srbský Olymp a spolu s jeho pravidelným tvarem pyramidy zavdal  důvod k šílení spojenému s „koncem světa“.

Srbsko je stejně malé jako naše republika, je jen trochu obtížné se do něj trefit (jak se s nadsázkou říká: „kvůli matení nepřítele často mění tvar i polohu“). Krasové hory východního Srbska ze severu pokrývá les, jižní svahy zase „plantáže“ saturejky horské (zdejší endemit), z níž se vyrábí vyhlášený čaj. Vrchol je ale celý holý, jen s malou zříceninou kaple. Není moc důvodů se sem vydávat v zimě. Přesto se hotely v podhůří plnily před Vánocemi rezervacemi. "Za jeden den jsme měli 500 žádostí o rezervaci pokoje. Lidé sem chtěli přijet s celými obrovskými rodinami," řekl Obrad Blecic, manažer hotelu v blízkosti hory, která byla vždy předmětem mýtů a legend.

Umělá hora

Jedna legenda považuje tvar trojúhelníkové pyramidy za obydlí čaroděje – strážce pokladu, později i skutečné pyramidy uvnitř hory, jiní vidí zase paralelu s Velkou pyramidou v Egyptě. Faktem je, že oblast byla plná magie už v době Vlachů a i dnes vám satelitní snímky ukáží podivné značky na jižním svahu hory. Sci-fi spisovatel Arthur C. Clarke o hoře mluvil jako o místu se zvláštní energií a k tajemství přispívá i samotný název pohoří ze starého slova Aartan – „umělá“ hora. To vše vedlo zajisté i k tomu, že na konci světa chtělo být tolik lidí pod její ochranou.

Kult soudného dne

Ostatně obdobně fanatické hemžení, následované stejně fanatickými zprávami médií, proběhlo i ve francouzských Pyrenejích, kde byla „věřícími“ za „bezpečnou zónu“ vyhlášena hora Pic de Bugarach. Stejně jako v Srbsku i zde lidé doufali, že hora se otevře na konci světa, odhalí cizí kosmické plavidlo a to je vezme do bezpečí. Zde však z obavy před přílivem fanatiků kultu soudného dne úřady uzavřely přístupové cesty k hoře. Obdobné návaly probíhaly v souvislosti s horami a koncem světa na více místech planety. Kdo si ale opravdu mohl mnout spokojeně ruce, byli majitelé hotelů a penzionů v okolí.

Slivovice je slivovice

Každopádně zájem o Rtanj srbskému cestovnímu ruchu jen pomohl. To totiž nepatřilo k právě vyhledávaným destinacím. A to i přesto, že příroda je tu ještě stále panenská, ba dokonce se říká, že patří k nejkrásnějším v Evropě. Na jedné straně vás setkání s obyvateli hor může vrátit o století zpátky, na straně druhé najdete nemodernější lyžařská střediska. Přidejte pravoslavné kláštery, hrady a podobný jazyk (slivovice = slivovice), termály, jezera a jeskyně, maso na roštu, vynikající pálenky a mírné ceny, a už nemáte důvod cestu odkládat. 

Autor: © europien-pyramids.eu

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka