Vaše reklama

Toxiny v arktických organismech

31.01.2011 - 02:49   |   Redakce: Radomír Dohnal

Autor: © Ingrid Melvear, Norvegian Polar Inst.

Chemikálie pocházející ze západní Evropy, Severní Ameriky a Asie zamořují Arktidu. V tělech širokého spektra severských živočichů a ryb byly nalezeny vysoké koncentrace nebezpečných látek, píše server Ecomonitor.
Vědecký tým Norské univerzity vědy a techniky vedený biologem Bjornem Munro Jenssenem objevil v tělech arktických živočichů chemikálie, jako jsou třeba polychlorovné bifenyly (PCB) a bromované zpomalovače hoření (BFR). Mezi živočichy s vysokou koncentrací těchto perzistentních organických látek najdeme velryby, lední medvědy, tuleně kroužkované, lachtany ušaté, mrože, norky i polární lišky.
Chemikálie pocházejí ze západní Evropy, Severní Ameriky a Asie. Pomocí vzdušných i mořských proudů se dostanou do Arktidy, kde se pak koncentrují. K chemikáliím se nejprve dostanou nejmenší rostliny a živočichové na začátku potravního řetězce. Koncentrace škodlivých látek je tím vyšší, čím výš na potravním řetězci postupuje. Největší je pak u predátorů – například u polárních medvědů.
Zajímavé je, že lední medvědi a racci šedí jsou jedinými druhy, které vyšší koncentrace škodlivin stresuje. Podle vědců to ale nelze vysvětlovat tak, že na ostatní zvířata chemikálie nepůsobí, daleko spíš v tomto směru chybí data.
Podle článku uveřejněného 22. prosince 2010 na serveru Edie pod názvem „Toxic chemical found in Arctic wildife“.

Autor: © Ingrid Melvear, Norvegian Polar Inst.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.81

Anketní otázka