Vaše reklama

SVĚTOVÉ ŠPEKY

09.01.2010 - 23:08   |   Redakce: Dana Jakoubková
Argentina a Chile – Skialpinismus v Andách
Výstupy na sopečné kužele hor a lyžování na jižní polokouli. V Čile zkuste vystoupit na Volcán Villarrica (3106 m) a podívejte se na vřící lávu do kráteru. V Argentině zkuste Volcán Lanín (4129 m) a Volcán Domuyo (5148 m). Po sjezdu se naložte do některého z četných horkých pramenů.
Kdy jet: červen–říjen
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: náročné
Info
 
Antarktida – Ve stopách Shackletona
Tento výlet byl plánován 12 let a je to jediná nabízená expedice ve stopách Sira Shackletona. Ernest Shackleton přeplul Jižní oceán k ostrovu South Georgia na malém člunu. Vy byste měli vyplout z Falklandských ostrovů na velké lodi jako skupina pod vedením horolezce Petera Hillaryho. Během 36 hodin se přesunout imaginárně do roku 1916 a pěšky či na lyžích přejít ostrov ze zálivu krále Haakona do přístavu Stormness na východním pobřeží. Táboří se na sněhu a ledu, všechno vybavení si každý nese a táhne sám. Na trase můžete porovnávat Shackletonovy zápisky se současným stavem ostrova, např. o kolik se posunuly ledovce apod. Můžete absolvovat výstup/sestup ledem na 1300 metrů vysokém Trident Peaku – Shackletonovi hoši je absolvovali v okovaných botách a s konopným lanem. Vaše trasa bude křižovat kolonii o 40 000 kusech tučňáků královských, což je zážitek nezapomenutelný stejně jako silné sněhové bouře.
Ideální čas: 15 dní
S kým jet: Geographic Expeditions
Kdy jet: listopad
Obtížnost: od lehkého po náročné
Info: www.geoex.com
 
Severní pól – back country lyžování
Od dob Roberta Pearyho (1909) se k severnímu pólu mnoho lidí nevydalo. Taková výprava na lyžích bez vnější podpory není pro slabé nátury. Z Ice Station Borneo směřuje trasa přes plující ledové kry kolem otevřených vod Severního ledového oceánu a přes 50 stop vysoké bariéry rozbitého ledu. Sto dvanáct kilometrů na lyžích v takovém terénu dá zabrat hlavně psychice, ale kdo dnes může říci: „Byl jsem na severním pólu.“? K severnímu pólu se můžete vydat.
Ideální čas: 13 dní
S kým jet: s některým z českých polárníků – průvodců
Kdy jet: duben
Obtížnost: náročné
 
Aljaška – skialpinismus, Powder Steeps a Glacier (Neacola Mountains, Lake Clark National Park)
Neacola Mountains je odlehlé pohoří vzdálené zhruba 160 vzdušných kilometrů jihozápadně od Anchorage na Aljašce. Chráněná oblast, jejíž je součástí, se jmenuje Lake Clark National Park and Preserve. Vzhledem k jeho izolaci se zde nabízí mnoho vrcholů k prvovýstupu a prvosjezdu. Dobré zázemí kolem Anchorage nabízí těm línějším možnost heli-skiingu.
Ideální čas: 14 dnů
Sezóna: květen
Obtížnost: namáhavé
Info: www.nps.gov/lacl, www.alaskaalpineadventures.com
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka