Vaše reklama

Šumava:průchod pašeráckou stezkou Luzenským údolím zakázán

15.07.2019 - 03:04   |   Redakce: daj/CTK

Autor: © NP Šumava

Českobudějovický krajský soud zakázal otevření nové turistické trasy na šumavský Modrý Sloup poblíž Modravy na Klatovsku – hlásil titulek zprávy ČTK. Jedním z důvodů je podle rozsudku fakt, že by pohyb lidí v Luzenském údolí mohl ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce. Turistická trasa na hraniční přechod s Německem měla po 70 letech zahájit provoz právě dnes 15. července a její otevření mělo být jednou z hlavních událostí letošní sezony na Šumavě. Lidé by se totiž mohli vydat místy, kudy v minulosti vedla pašerácká část Zlaté stezky, na níž se překupníci vyhýbali mýtnému a clu. 
O zpřístupnění unikátní stezky usilovaly NP Šumava i německý národní park Bavorský les. Pro byly i obce z české a německé strany Šumavy. "Ekoaktivisté pošlapali snahu obou národních parků - vrcholných orgánů ochrany přírody na daných územích," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.
Správa parku, jako reakci na rozhodnutí soudu, vyjde ale turistům vstříc a zprovozní náhradní trasu na hraniční přechod s Bavorskem, která bude otveřená od 15. července do 15. listopadu. Turisté tak neporuší zákony, rozhodnutí soudu ani pravidla ochrany přírody, ale čeká je obtížnější a nepohodlnější trasa.
„Nová, pohodlná a z pohledu ochrany přírody a tetřeva hlušce příznivější cesta Luzenským údolím nebude zatím díky zásahu nevládních organizací otevřena. Nicméně v souladu s pravidly ochrany přírody chceme vyjít vstříc požadavkům šumavských turistů a děláme maximum pro jejich alespoň částečnou spokojenost," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
 
Náhradní trasa vede od závory pod Březnickou hájenkou směrem doprava na Pytlácký roh a pak stále druhou zónou úbočím Špičníku, směrem ke státní hranici a k hraničnímu kameni 28/8. Dále se turisté dostanou směrem k Modrému Sloupu až na Luzný," popisuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava (mapa obou tras je v příloze pod článkem).
 
Podle původního rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava i Ministerstva životního prostředí ČR se letos turisté mohli po 75 letech projít přímou cestou skrze Luzenské údolí. Jedná se o původní trasu, kterou po druhé světové válce zavřeli komunisté, a po vzniku Národního parku Šumava se sem nesmělo kvůli ochraně tetřeva hlušce.
Nicméně společný odborný výzkum Správy NP a CHKO Šumava a Národního parku Bavorský les prokázal, že v Luzenském údolí tetřev prakticky nežije. „Ornitologové zjistili, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 kusů vzácného ptáka. Na cestě Luzenským údolím ale tetřev prakticky nežije. To jsou také informace, které vyplývají z nálezové databáze o výskytu tetřeva, kterou po 8 let dávali dohromady zoologové Národního parku Šumava. Absence tetřeva je zde logická, protože zde nemá vhodné úkryty ani mraveniště jako zdroj potravy pro mláďata. To jsou také odborné podklady, ze kterých vycházela státní správa, když trasu povolila," uvádí Jiří Mánek.
 
Podle výsledků odborného výzkumu, ale žije mnohem více tetřeva hlušce na trase, která vede úbočím Špičníku. „To ale zřejmě ekologickým aktivistům, kteří trasu Luzenským údolím zablokovali, nevadí," doplňuje Jiří Mánek.
Na staronovou trasu se všichni milovníci Šumavy těšili, ale pak přišla studená sprcha v podobě soudního zákazu. „Na základě odborných dat o výskytu, respektive o nevýskytu tetřeva jsme chtěli cestu turistům zpříjemnit, ale soud byl na základě žaloby občanských sdružení jiného názoru, a proto musí jít po staré a nepohodlné a pro tetřeva více rušící stezce" doplňuje Jiří Mánek.
 
V pondělí tj. dnes budou na začátku Luzenského údolí stát pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava a budou návštěvníkům vysvětlovat důvod uzavření trasy. Budou tu stát i cedule s vysvětlujícími informacemi.
„Na možnosti řešení zprůchodnění Luzenského údolí nadále pracujeme," ujišťuje ředitel Mánek.

Autor: © NP Šumava

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka