Vaše reklama

Střední Povltaví - technická památka Kunclův mlýn

12.04.2011 - 20:11   |   Redakce: -daj-
Členitá a velice půvabná krajina středního Povltaví je cyklisty vyhledávaná. Jenom na Sedlčansku je zbudováno 150 kilometrů cyklotras, o čemž přehledně informuje projekt Sedlčanskem na kole.
 
 
 
 
Pestrá škála turistických cílů zahrnuje zašlou slávu hradů, prastaré vesnické chaloupky, skály, rozhledny, Kelty, naučné stezky, rybníky i mlýny – větrné a vodní, některé omšelé časem, jiné zrestaurované, včetně toho nejstaršího (1798) a nejhezčího v Bláhově Lhotě, s kamennými gotickými portály z roku 1517. Můžete se na něj však podívat jen zdáli, protože je nepřístupný. Zato technická památka Kunclův mlýn vás přímo nabádá: vstupte.
Obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr od stejnojmenné osady, stojí zde zcela o samotě. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem tedy z obnovitelných zdrojů. Může za to vodní kolo o průměru 3,5 metru, které pohání pilu a vyrábí elektřinu (Francoisova turbína) pro potřebu mlýna. I když se jedná spíše o muzeální zařízení a atrakci pro turisty, přesto slouží k příležitostnému prořezu kulatiny z lesa náležejícího ke mlýnu. Okolní pozemky, les i rybník jsou obhospodařovány způsobem šetrným k půdě. Na pastvinách uvidíte koně, skot i ovce, přičemž prací na farmě nebo na polích se můžete aktivně účastnit v případě, že jste zde i ubytovaní. Kolorit starých časů doplňuje i dílna uměleckého kováře v areálu mlýna.
 
Kunclův mlýn je pohodovým místem, které splňuje přísná kritéria Evropského centra pro ekoagroturistiku.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka