Speleo expedice Xibalba - Sedm kilometrů strachu
24.03.2011 - 18:15 |
Redakce:
Dana Jakoubková
Kdo má jen trochu dobrodružnou duši, jistě o tajemství Xibalby (čti Šibalby) už slyšel. Historiky a snílky přitahuje už po staletí. Mýtické podsvětí Mayů jako místo strachu a posledního soudu se letos v únoru zapsalo opět i do české speleo historie. Yucatanské „mayské studny“ vydaly další tajemství.
Speleopotápěči České speleologické společnosti prozkoumávali mexický poloostrov Yucatan v rámci expedice Xibalba již po osmé. Jednalo se o průzkum jeskynního systému K´oox Baal a eventuelní propojení s blízkou jeskyní Tux Kupaxa. Obě se nacházejí v území tzv. mayské riviéry, což je pás karibského pobřeží poloostrova Yucatan, táhnoucí se od letoviska Cancún až téměř k hranici s Belize.
Co jsou mayské studny
Na světě jsou jen tři lokality – Yucatan, Kuba a Florida, kde se nalézají obrovské díry a komínovité závrty s navazující spletitou sítí podzemních prostor zatopené vodou. Poloostrov Yucatan je z nich co do počtu a rozsáhlosti podzemního systému nejvýznamnější. Cenote (čti seh-no-tay), v yucatanské mayštině označovaná jako tzonot (dzonot) nebo-li posvátná studna, byla pro historické obyvatele oknem do „jiného světa“. V dávných dobách místo rituálních obřadů je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí a světovým fenoménem. Celý článek čti: Okna mayského podsvětí
|
Náročné ponory – některé na hranici lidských možností (až 4hodinové) – přinesly ovoce a výsledkem je objev a zmapování sedmi kilometrů dosud „nedotčených“ zatopených podzemních jeskyní (tzv. cenote), místy dechberoucích rozměrů. Celý systém K´oox Baal tzn. „mayské studny“ a desítky metrů dlouhých chodeb mezi nimi, tak dosáhl délky více jak 36 kilometrů! Většinu propojení našli speleopotápěči z Česka. Pro srovnání – nejdelší zatopenou jeskyní světa, která leží rovněž v oblasti mayské riviéry poblíž města Tulum, je Sac Actun včetně propojení s menší jeskyní Actun Hu, které mají dohromady 215 kilometrů.
Výzkum tohoto jeskynního systému začal před pěti lety. Každý rok přinesl objev nových chodeb a vše nasvědčuje tomu, že na speleology čekají ještě mnohá překvapení. Předchozí výpravy můžete prozkoumat na webu České speleologické společnosti .
Doporučujeme: Xibalba – Zajímavý román
Autor knihy – Zbyněk Kučera Holub – se nechal inspirovat indiánskými pověstmi (předevšímmayským eposem Popol Vuh) a způsobem, jakým staří Mayové vnímali čas. Vznikl tak dobrodružný příběh s prvky fantastiky a mystiky, který je prodchnutý spoustou zajímavých informací o dávných kulturách Střední Ameriky. V románu se čtenář setkává s postavami z mayské mytologie a ožívají v něm místa, která dodnes vyhledávají lidé ze všech koutů světa. Vydalo nakladatelství Zonerpress.
Mayská pevnost Tulum Autor: © OutdoorGuide |
Čtěte také:
- Muži z ledovce je 20 let
- Lidé a hory pravěku - tetovaný Ötzi
- Kullu - Himálaj Alexandra Velikého
- První horalé v Česku i Alpách
- DO POLSKÝCH KRKONOŠ JEN S POVOLENÍM SNB
- YUKON QUEST - NEJTVRDŠÍ ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ NA SVĚTĚ
- HISTORIE MAP A CESTOVÁNÍ 2
- Historie map a cestování 1
- Camino Inca - Nejkrásnější schodiště světa