Vaše reklama

Šerpové díl.6 - Západní vlivy a zaklínadlo Shey-shey

22.11.2010 - 00:32   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © http://alexlowe.org

Šerpové nikdy nechápali lezení přes hory jako jejich podrobování, a soutěžení o prvenství, rychlost apod. pro ně proto bylo nepochopitelné. Rozvoj turismu a větší možnost výdělku, i přes počáteční soupeřivost a politikaření jejich postoj výrazně nezměnil.
Otázka tlaku na jejich životní prostředí je zodpovídána s typickým pragmatismem. Přestože práce pro horské expedice u Šerpů převažuje, respektive přináší jim největší – i když malé – zisky, zůstávají v mnoha případech věrni i původnímu způsobu obživy. Vydělané peníze proto investují do půdy, kde pasou stáda a až do výšky téměř 5000 m n. m. pěstují brambory.
Zaklínadlo Shey-shey
V řeči Šerpů a Tibeťanů slovo Shey-shey znamená respekt, zdvořilost, šlechetnost a úctu. Když jste pozvaní do šerpského příbytku, rodina vás bude hostit jídlem (tradiční je tsampa – ječná kaše), pitím (velmi často pivo), radostí i pozorností, což vychází z tradice a jde o velmi důležitou věc. Pohostinnost a veselá povaha Šerpů je upřímná a téměř bez hranic. Je nezdvořilé cokoliv odmítnout nebo pohoštění přerušit odchodem.
Ačkoliv šerpská společnost vykazuje mnoho povrchních adaptací k nepálskému obchodnímu klimatu a k moderním západním hodnotám (neuvěřitelné úpravy jazyka, oblečení, jídlo, peníze…), v jádru si udržuje svoji kulturu a praktickou obchodní inteligenci, a její klíčovou hodnotou zůstává oddanost tibetskému buddhismu (změny se nikdy nedotkly konzervativního náboženského jádra). Lze tedy věřit, že toto fenomenální etnikum zůstane zachováno i pro další generace.
Symbolika (dát znak)
Tashi Taki v řeči Šerpů Ta-Shi-Tar-Gye představuje osm buddhistických symbolů. Ta-shi = štěstí, Tar = osm, Gye = symbol. Jde o náboženské symboly tibetského buddhismu, zahrnující vzájemné propojení duchovního i světského.

Autor: © http://alexlowe.org

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka