Vaše reklama

ŠAMAN Z DYNASTIE ROTHSCHILDŮ

31.03.2010 - 00:15   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Martin Hartley

Místo smokingu nosí vytahané pláťáky a "bojuje" proti globálnímu oteplování a degradaci životního prostředí.

David de Rothschild by klidně mohl strávit zbytek života nečinně lenošením na tropickém ostrově. Je totiž dědicem jednoho z nejslavnějších příběhů v bankovnictví. Kromě toho byl obdařen šarmem a dobře vypadá. V roce 2003 byl druhým na seznamu nejžhavějších mládenců ve Spojeném království, trumfl i prince Harryho a herce Hughe Granta. Jenže mladý Rothschild je hyperaktivní hlavně v jiné sféře. Miluje cestování a dobrodružství.
Narodil se a vyrostl v Londýně (*1978), dnes si říká dobrodruh, ekolog a šéf Adventure Ecology (http://www.adventureecology.com). Jde o projekt pro děti (cílové věkové rozmezí je 9 až 12), aby se interaktivní formou seznámili s globálními ekologickými problémy. Poskytuje místo pro blog, dítě může chatovat s ostatními členy Adventure ecology Club po celém světě, nebo si zahrát pár enviro-brandových videoher.
V roce 2005 se David vydal přes Antarktidu k jižnímu pólu, o pět měsíců později překonal rychlostní rekord v přechodu grónského ledovce, posléze i poušť Gobi a amazonské pralesy. Loni se vydal přes Pacifik v jachtě vyrobené ze 12 000 PET lahví.
Místo aby se držel smokingu, nosí vytahané pláťáky a „bojuje“ proti globálnímu oteplování a degradaci životního prostředí.
"Můj bratr se diví, proč mi nestačí jen házet vejce na premiéra," říká Rothschild. „Ale žijeme ve světě, kde události musíme vytvářet my sami. Dobrodružství je dost sobecká záležitost, jde v něm o vaše subjektivní cíle. Často mě to pronásleduje, proto se ho snažím posunout ještě dál k osvětě a zvýšení povědomí o špatnostech kolem nás, hlavně u mladé generace.“
Rothschild a tři další se proto vydali v březnu 2006 na první britský přechod Severního ledového oceánu, z Ruska do Kanady přes severní pól. Rothschild ho nazval Mission 1 a považuje ho za svoji životní Křížovou výpravu.
Nikoho v rodině Rothschildů nepřekvapuje, když se ozve z nějaké díry na druhém konci planety. Jejich rodinným filmem je: Kde je David? Nikdo neví, co má v plánu na zítra, jestli paragliding, nebo nějakou šílenou expedici. Na své farmě na Jižním ostrově Nového Zélandu, kde aplikuje ekologické zemědělství, se zdržuje málo. Vystudoval přírodní medicímu a tak si ji nejčastěji ověřuje v praxi na svým výpravách.
Rothschild ví, že jej mnozí lidé odmítají jako bohatého diletanta, který si kupuje dobrodružství chlapeckých snů a snaží se to skrýt ušlechtilým cílem. David je ale přesvědčen, že jeho peníze a marketingové dovednosti dávají nejen práci v Adventure Ekology smysl. Nestydí se používat své jméno. "Někteří lidé budou vždycky dělat vlny", říká.
„OK, bohatý Rothschild si zaplatil dobrodružství, aby se svět dozvěděl, že je v prdeli! Koho to zajímá?“ říká anonymní hlas.
Co na to odpovídá David?
"Jasně,…taky jsem klidně mohl ležet v hamace na Tahiti a nedělat vůbec nic. Byl by svět lepší?“
Související: Na voru kolem světa
Související: Jak se pluje na „petce
 
Foto pod videem. Související článek zde

Autor: © Martin Hartley

Autor: © Martin Hartley

Bafinův ostrov Autor: © Martin Hartley

Směr severní pól Autor: © Martin Hartley

Team Mission 1 Autor: © Martin Hartley

Špička světa Autor: © Martin Hartley

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka