Vaše reklama

Rozhovor: Pavel Zitta - Pokud vás baví hory, není co řešit!

09.05.2010 - 13:54   |   Redakce: Prosportmedia

Na českém sportovním poli se objevil nový závod pro lidi, kteří mají rádi hory, překonávání překážek, zkoušky vlastní vůle a sebepřekonání. Série horských závodů Mountain Challenge 2011 nabízí třídílný závod přechodů Jeseníků, Beskyd a Krkonoš. Sympatický závod organizuje dnes již bývalý cyklista – silničář Pavel Zitta. Na kole se pyšní titulem mistra republiky v časovce a účastí na mistrovství světa. Ze sportu byl zvyklý zdolávat překážky a klást si vysoké cíle. Po skončení kariéry se vrhl na organizování svérázného a zajímavého závodu.
Jak se cyklista dostane k organizování závodů v horské turistice? 

Málokdo možná ví, že téměř každý cyklista začíná zimní přípravu soustředěním na horách, kde se věnuje především dlouhým turistickým výšlapům. Je to dobrý základ, protože se tělo zapracuje v základní intenzitě, která při některých výšlapech překračuje i 10 hodin. Nejinak tomu bylo u mne. Již od první přípravy pro mne začaly být hory něčím víc, než jen místem k tréninku. Proto když jsem v minulém roce ukončil dráhu profi cyklisty a pohrával si s myšlenkou na organizování nějaké sportovní akce, byl pro mne závod v horském maratónu jednou z variant, která si po několikaměsíčních jednáních získala podporu partnerů a prostor k realizaci. 

Jaký je cíl celé série? A proč tři závody?

Série má za úkol nabídnout sportovcům nové vyžití v podobě seriálu, oslovit jak sportující veřejnost, tak výkonnostní sportovce, vyzkoušet jejich limity, ať už v dosaženém čase, nebo pouze ve spatření cíle a ukázat všem krásy českých hor. 
Ve spojení 3 závodů do jednoho seriálu šlo především o zakomponování Čech-Moravy a Slezska tak, aby byly závody zajímavé pro účastníky z celé republiky. 

Proč závod dvojic?

Závody dvojic jsou pro účastníky daleko zajímavější, dvojice si musí vzájemně pomáhat, překonávat spolu krizové situace na trati, pomáhat si apod. Nehledě na to že, na hory se většinou chodí ve dvou.

Na co byste ho nalákal lidi, kteří dosud o Mountain Challenge neslyšeli? 

Pokud vás baví chodit po horách a chcete si zkusit něco nového, co tu zatím nebylo, není co řešit, musíte si přijít zazávodit (smích). Na trati zajištěné jak občerstvovacími stanicemi, tak organizátory s možností svozu zpět do prostor startu a cíle autobusem v případě přecenění sil. Můžete bez starostí vyzkoušet, na co máte a poměřit se s ostatními, nebo jen se sebou samými, jestli to zvládnete! 

Závody budou náročné, jak je postaráno o bezpečnost, občerstvení?

Bezpečnost bude zajištěna pořadateli, trať značena na nepřehledných úsecích směrovými značkami, dvěma občerstvovacími stanicemi pro načerpání nové energie a autobusem, který bude svážet účastníky, kteří přecenili své síly zpět do prostoru startu a cíle... 

První závod v Jeseníkách. Jak náročný je profil a jaký odhadujete čas nejlepších?

Profil 1. závodu v Jeseníkách je poměrně členitý s táhlými stoupáními a klesáními, ale také spoustou hřebenových pasáží. Pokud se objeví na startu nějaká hodně rychlá a trénovaná dvojice, bude pak možné odhadovat čas vítěze na něco mezi 6-7 hodinami. 

Jaké vybavení by si měli účastníci obstarat?

Vzhledem k zajištění trati občerstvovacími stanicemi není potřeba, aby sebou účastníci závodu nesli nadměrně těžké batohy. Důležité bude dobré obutí, vítané budou určitě trekové hole, teplejší či vodě odolné oblečení pro případ špatného počasí a především čelovka s náhradními bateriemi, která je i kvůli nočnímu startu povinnou výbavou pro závod! 

Jaké bude zázemí prvního závodu?

Zázemí bude na vysoké úrovni už jen z důvodu konání 1. závodu ve skiareálu Kouty v Koutech nad Desnou. Ten poskytuje zázemí té nejvyšší úrovně, které vybízí k pořádání právě takovýchto podniků. Skiareál poskytuje jak bezproblémové parkování, tak jídelnu, sociální zařízení a místo pro propagační a doprovodné akce partnerů seriálu. 

Patronem závodu je lyžař Ondřej Bank, proč právě on?

Jednak proto, že je také rodák z Jesenicka a za druhé pro jeho dobrodružnou, veselou a pohodářskou povahu. Jeho přítomnost závodu určitě prospěje po všech stránkách.

Jakou jste ušel nejdelší túru?

Můj nejdelší výšlap byl 14hodin ve Vysokých Tatrách s délkou okolo 55 km. Dalo by se tedy říct, že přinejmenším délkou by byl seriál Mountain Challenge výzvou i pro mne. (smích) 
Pavel Zitta
Bydliště: Zábřeh na Moravě
Narozen: 22. 4. 1985
Cyklistická kariéra: PSK Whirpool, Kolor Servis Team, Pell´s Silný Team
Úspěchy: mistr ČR v časovce, účastník MS ve Stuttgartu
 
Vítěze jednotlivých závodů i celého seriálu čekají zajímavé peněžité odměny i věcné ceny. Závodit se bude v kategoriích muži, ženy a mix rozdělených také podle věku. K prvnímu závodu již byla spuštěna registrace na webových stránkách www.horskavyzva.cz a poběží až do 23. května.
Související článek: Výzva hor
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka