Vaše reklama

Rozbřesk v Českém Švýcarsku

25.11.2015 - 21:11   |   Redakce: Šárka Vacková/Dana Jakoubková
Největší přírodní pískovcová brána v Evropě v srdci Českého Švýcarska, to je rozbřesk skalních temper a grandiózní panorama. Fyzicky nenáročná trasa Gabrieliny stezky potěší turistu obzvláště na konci podzimu, v zimě nebo zjara, kdy už stromy nebrání výhledům a krajina se těší z „odvrácené“ tváře popularity. Klid na pozorování je touto dobou největší devizou. My jsme však vyrazili ještě za tmy – východ slunce je tu totiž ještě větším lákadlem.
Do Národního parku České Švýcarsko vstupujeme okamžikem minutí cedule hraniční obce Hřensko, která se svými 115 m n. m. tvoří nejníže položené místo České Republiky. První zmínky o Hřensku se datují do 15. století. Obec se proslavila díky vorařům, plavení a dopravě dřeva, obilí a soli.
Gabrielina stezka
Vznik turistické stezky zvané Gabrielina se datuje do 30. let 19. století. Stezku nechal zbudovat šlechtický rod Clary-Aldringenů, který zde vlastnil panství. Sám kníže Edmund byl průkopníkem zdejšího cestovního ruchu. Stezku lze řadit k tradičním promenádním cestám. Je totiž vedena těmi nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska – od Mezní louky téměř po vrstevnici po úpatí Křídelních stěn až k nejmonumentálnějšího skalnímu mostu Evropy – Pravčické bráně s výškou 16 a rozpětím 26,5 metru.
Obec je v půl páté ráno ještě ponořená do tiché tmy. Projdeme až na úplný konec k červené turistické značce (1,5 km). Cesta není osvětlená, použijeme tedy čelovky a už po půlhodině jsme na rozcestí Tři Prameny. Zabočujeme vlevo do hlubokého lesa s vyšlapanou pěšinou, propletenou kořeny jako prošívaným kobercem. Další dvě hodiny nás čeká 2,5 kilometru stoupání.
Skalní pokladnice
Lesní pěšina bývala kdysi vydlážděna čedičovými kameny a obroubena pískovcovými kvádry. Do dneška se ovšem v tomto smyslu celá nedochovala. Ovšem díky prostředí I. zóny národního parku se zachovalo bohatství jiné, a to v bohaté rozmanitosti druhů zdejší fauny. Pozorný divák má možnost spatřit sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, sojku, kulíška, poštolku, sokola, plcha, výra i spoustu veverek. Kouzlo krajině přidávají fialkové vřesy, borovice, břízy i duby.

Den začíná skalním rozbřeskem

Černý kos s pomerančově zbarveným zobákem se k nám připojuje a doprovází nás až k bráně. Jako by někdo šlehl kouzelným proutkem; rozednívá se. Poslední kroky a úsvit jako z pohádky vyčaruje skalní dějiště v celé kráse. Slunko na něj spouští první paprsky a osvětluje oblouk s pozadím šedočerných skal, kaňonů a jehličnatých lesů. Pohled na stromy, skalní převisy i azurovou oblohu s mělkou mlhou vypadá jako namalovaný temperami. Místo, kde myšlenky zůstanou stát na červeném semaforu a zelená barva je povolením pro sny, iluze a přání.
Co nesmíte přehlédnout cestou
Křídelní stěnu / Velký Pravčický kužel / Májovou věž / „Pevnost“ Beckstein / Růžovský vrch / Jehlu Pravčického dolu / Čínskou zeď / Jeskyni Českých bratří

Zub času

Skalní oblouk se skládá ze dvou samostatných bloků. Ani tvrdý čedič, natož pak měkký pískovec nedokážou zabránit zubu času. Díky dvojjedinosti je tu ale teplota skal vyrovnanější a dokáže lépe odolávat přírodnímu smršťování a roztahování. Kolébka Českého Švýcarska tak tluče bytelným srdcem. K pozadí skalního království přiléhá zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881.
Co musíte vidět
Výstava České Švýcarsko očima Václava Sojky
U příležitosti 15. výročí založení národního parku České Švýcarsko pořádá Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko reprezentativní fotografickou výstavu dlouholetého fotografa, znalce přírody a zaměstnance správy NP Václava Sojky. Výstava bude doplněna ukázkami z přírodovědných sbírek správy NP a ústeckého muzea, hravými interaktivními prvky pro děti i dospělé a tematickým cyklem přednášek.
Kdy: 1 prosinec 2015 / 08:00 až 3. duben 2016 / 18:00

Křivácké pohoštění

Prožitek z nezapomenutelného východu slunce završuje nevšední káva ve skromném, útulně zařízeném ubytování U Křiváků. Paní domácí vaří černou kávu, která na terase uprostřed hřenského centra chutná naprosto báječně. Čerstvé pečivo a dobroty z Českého Švýcarska mají znamenitou chuť a vrací k myšlenkách na harmonickou idylu rozbřesku skalního království.
 

Praktické info:

Stezka je dlouhá 8 kilometrů a začíná na Mezní louce u autobusové zastávky Mezní louka – hotel (parkoviště GPS 50°52’20.955″N, 14°18’57.815″E). Pokračuje po červené až k Pravčické bráně a odtud dolů k zastávce busu Tři prameny. Návštěva vyhlídek u Pravčické brány je spojena se vstupem do prostoru horské chaty Sokolí hnízdo (vstupné 75 Kč, děti a důchodci – 25 Kč).Na Hřensko navazuje německá obec Schmilka, která je s českým hraničním přechodem spojena silnicí A172.

Web národního parku: http://www.npcs.cz
Web obce Hřensko: http://www.hrensko.cz
Tip na ubytování: hotel Labe , Hřensko, http://labehotel.cz
Od listopadu do března cca 400 Kč / os / noc.

Tip na vánoční dárek:

Fotoobraz Podzim v Českém Švýcarsku od Ondřeje Prosického.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka