Rozbřesk v Českém Švýcarsku
25.11.2015 - 21:11 |
Redakce:
Šárka Vacková/Dana Jakoubková
Největší přírodní pískovcová brána v Evropě v srdci Českého Švýcarska, to je rozbřesk skalních temper a grandiózní panorama. Fyzicky nenáročná trasa Gabrieliny stezky potěší turistu obzvláště na konci podzimu, v zimě nebo zjara, kdy už stromy nebrání výhledům a krajina se těší z „odvrácené“ tváře popularity. Klid na pozorování je touto dobou největší devizou. My jsme však vyrazili ještě za tmy – východ slunce je tu totiž ještě větším lákadlem.
Do Národního parku České Švýcarsko vstupujeme okamžikem minutí cedule hraniční obce Hřensko, která se svými 115 m n. m. tvoří nejníže položené místo České Republiky. První zmínky o Hřensku se datují do 15. století. Obec se proslavila díky vorařům, plavení a dopravě dřeva, obilí a soli.
Gabrielina stezka
|
Vznik turistické stezky zvané Gabrielina se datuje do 30. let 19. století. Stezku nechal zbudovat šlechtický rod Clary-Aldringenů, který zde vlastnil panství. Sám kníže Edmund byl průkopníkem zdejšího cestovního ruchu. Stezku lze řadit k tradičním promenádním cestám. Je totiž vedena těmi nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska – od Mezní louky téměř po vrstevnici po úpatí Křídelních stěn až k nejmonumentálnějšího skalnímu mostu Evropy – Pravčické bráně s výškou 16 a rozpětím 26,5 metru.
|
Obec je v půl páté ráno ještě ponořená do tiché tmy. Projdeme až na úplný konec k červené turistické značce (1,5 km). Cesta není osvětlená, použijeme tedy čelovky a už po půlhodině jsme na rozcestí Tři Prameny. Zabočujeme vlevo do hlubokého lesa s vyšlapanou pěšinou, propletenou kořeny jako prošívaným kobercem. Další dvě hodiny nás čeká 2,5 kilometru stoupání.
Skalní pokladnice
|
Lesní pěšina bývala kdysi vydlážděna čedičovými kameny a obroubena pískovcovými kvádry. Do dneška se ovšem v tomto smyslu celá nedochovala. Ovšem díky prostředí I. zóny národního parku se zachovalo bohatství jiné, a to v bohaté rozmanitosti druhů zdejší fauny. Pozorný divák má možnost spatřit sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, sojku, kulíška, poštolku, sokola, plcha, výra i spoustu veverek. Kouzlo krajině přidávají fialkové vřesy, borovice, břízy i duby.
|
Den začíná skalním rozbřeskem
Černý kos s pomerančově zbarveným zobákem se k nám připojuje a doprovází nás až k bráně. Jako by někdo šlehl kouzelným proutkem; rozednívá se. Poslední kroky a úsvit jako z pohádky vyčaruje skalní dějiště v celé kráse. Slunko na něj spouští první paprsky a osvětluje oblouk s pozadím šedočerných skal, kaňonů a jehličnatých lesů. Pohled na stromy, skalní převisy i azurovou oblohu s mělkou mlhou vypadá jako namalovaný temperami. Místo, kde myšlenky zůstanou stát na červeném semaforu a zelená barva je povolením pro sny, iluze a přání.
Co nesmíte přehlédnout cestou |
Křídelní stěnu / Velký Pravčický kužel / Májovou věž / „Pevnost“ Beckstein / Růžovský vrch / Jehlu Pravčického dolu / Čínskou zeď / Jeskyni Českých bratří |
Zub času
Skalní oblouk se skládá ze dvou samostatných bloků. Ani tvrdý čedič, natož pak měkký pískovec nedokážou zabránit zubu času. Díky dvojjedinosti je tu ale teplota skal vyrovnanější a dokáže lépe odolávat přírodnímu smršťování a roztahování. Kolébka Českého Švýcarska tak tluče bytelným srdcem. K pozadí skalního království přiléhá zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881.
Co musíte vidět
|
Výstava České Švýcarsko očima Václava Sojky
|
U příležitosti 15. výročí založení národního parku České Švýcarsko pořádá Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko reprezentativní fotografickou výstavu dlouholetého fotografa, znalce přírody a zaměstnance správy NP Václava Sojky. Výstava bude doplněna ukázkami z přírodovědných sbírek správy NP a ústeckého muzea, hravými interaktivními prvky pro děti i dospělé a tematickým cyklem přednášek.
|
Kdy: 1 prosinec 2015 / 08:00 až 3. duben 2016 / 18:00
|
Křivácké pohoštění
Prožitek z nezapomenutelného východu slunce završuje nevšední káva ve skromném, útulně zařízeném ubytování U Křiváků. Paní domácí vaří černou kávu, která na terase uprostřed hřenského centra chutná naprosto báječně. Čerstvé pečivo a dobroty z Českého Švýcarska mají znamenitou chuť a vrací k myšlenkách na harmonickou idylu rozbřesku skalního království.
Praktické info: |
Stezka je dlouhá 8 kilometrů a začíná na Mezní louce u autobusové zastávky Mezní louka – hotel (parkoviště GPS 50°52’20.955″N, 14°18’57.815″E). Pokračuje po červené až k Pravčické bráně a odtud dolů k zastávce busu Tři prameny. Návštěva vyhlídek u Pravčické brány je spojena se vstupem do prostoru horské chaty Sokolí hnízdo (vstupné 75 Kč, děti a důchodci – 25 Kč).Na Hřensko navazuje německá obec Schmilka, která je s českým hraničním přechodem spojena silnicí A172. |
Web národního parku: http://www.npcs.cz
Web obce Hřensko: http://www.hrensko.cz
Tip na ubytování: hotel Labe , Hřensko, http://labehotel.cz
Od listopadu do března cca 400 Kč / os / noc.
|
Tip na vánoční dárek:
Fotoobraz Podzim v Českém Švýcarsku od Ondřeje Prosického.
Info: www.naturephoto.cz
|
|
|
|
|
|
Čtěte také:
- Švýcarsko je nejbezpečnější zemí pro r. 2020
- Bavorské hory - Pohádkový výšlap
- Největší tyrolské jezero Achensee v zimě
- Mexiko: kaňon Barranca del Cobre
- Tři dny ve Finsku zdarma pro vás letos v létě
- Ledovcové lezení ve Vorarlbersku
- Gran Canaria - tipy na nejhezčí místa na ostrově
- Festival turistiky - Nejhezčí stezky ostrova Grand Canaria
- Trentino: pendl-bus z letiště na sjezdovku
- Příroda ve městě - konference Naše příroda