Vaše reklama

Reinhold Messner - páté horské muzeum

08.06.2011 - 22:59   |   Redakce: -daj-
Horolezec Reinhold Messner je jistě nejznámějším Jihotyrolanem. V současné době už neleze po horách, ale jeho hlavním zájmem je jeho muzejní projekt MMM = Messner Mountain Museum. V červenci otevírá v rámci tohoto projektu již páté muzeum.
 
 
 
Podle Reinholda Messnera je cílem projektu MMM ukázat “co hory dělají s lidmi”. Vidí mzea jako “místo setkání s horami, lidstvím a nakonec i se sebou samým”.
Součástí MMM byla dosud čtyři muzea, z nichž každé má své zaměření a téma. Srdcem Messnerových muzeí je MMM Firmian na hradě Sigmundskron poblíž jihotyrolského hlavního města Bozen/Bolzana. MMM Ortles v Suldenu/Solda je věnováno ledovcům a světu věčného ledu. Hned vedle muzea v Suldenu můžete navštívit i Messnerovu restauraci Yak & Yetti, kde můžete ochutnat jačí maso z jeho farmy. V MMM Dolomites na Monte Rite nedaleko Cortiny d´Ampezzo je hlavním tématem lezení po skalách. MMM Juval sídlí na stejnojmenném hradě, který je zároveň Messnerovým letním sídlem, a věnuje se mýtu hor.
Horské muzeum věnované Messnerovi představuje pokus učinit jeho dědictví pro všechny hmatatelným, dosažitelným a srozumitelným. On sám o tomto projektu mluví jako o své patnácté "osmitisícovce".
Páté muzeum MMM Ripa bude oficiálně otevřeno návštěvníkům 3. července 2011 na hradě v Brunecku/Brunico. MMM Ripa (název pochází z tibetštiny; Ri = hora, Pa = lidé). Hrad v Brunecku v údolí Pustertal/Val Pusteria je tím pravým místem pro Messnerovo muzeum, které bude vyprávět příběhy horských národů. Expozice se soustředí na každodenní život lidí žijících vysoko v horách, jako jsou Šerpové, indiáni, Tibeťané, Walserové, Mongolové či Hunzové.
Muzeum můžete navštívit od 3. července do 1. listopadu a od 8. prosince do konce března. V pátek bude muzeum uzavřeno. Více informací na www.messner-mountain-museum.it
Reinhold Messner o muzeu říká: „Chtěl jsem svůj muzejní projekt dokončit tématem, které úzce souvisí s Jižním Tyrolskem – vždyť my Jihotyrolané jsme také horský národ. Ovšem v muzeu chci vyprávět příběhy horských národů z celého světa. Kromě toho chci každý rok pozvat jeden horský národ přímo sem do Brunecku, s cílem podpořit výměnu životních názorů a zkušeností.“
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka