Vaše reklama

Pro nevidomé: Ve Vrchlabí je Tma přede mnou

17.09.2012 - 02:33   |   Redakce: Radek Drahný/Správa KRNAP

 

Správa Krkonošského národního parku připravila ve Vrchlabí na začátek podzimu smyslovou výstavu pro zrakově postižené a ty, kteří si chtějí vyzkoušet tuto "roli". Každým rokem se výstava Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš těší velkému zájmu návštěvníků a není tomu jinak ani letos.
 
Letos jsme ve vrchlabském zámeckém parku připravili pět stanovišť. Na jednom je hmatová morseovka a další jsou zvuky kolem nás, nevidomý provazochodec, lanko vede moje kroky a slepá housenka. Všechny jsou zaměřeny na to, jak veřejnosti přiblížit svět nevidomých. Daniel Bílek, organizátor výstavy, upřesňuje: "Například na stanovišti zvuky kolem nás si lidé zaváží oči a minutu jen tak poslouchají. Vnímají, co zaslechli a pak s lektorem diskutují o tom, co si zapamatovali. Při slepé housence zase vedoucí stanoviště jde první po předem vybrané trase a ostatní se jej drží za rameno nebo za ruku. Upozorňuje je na věci, které míjejí, na keře, na pařezy. Občas se zastaví a řekne, aby si sáhli doprava, doleva, aby vnímali, na co sahají, co mají pod nohama. Na konci trasy pak společně vzpomínají, čeho se dotkli."
 
Kromě těchto pěti terénních stanovišť je ještě jedno v zasedací místnosti na nedaleké Správě KRNAP. Zde přímo nevidomý člověk diskutuje s návštěvníky výstavy o životě nevidomých, ukazuje jim pomůcky, které jim ulehčují život, a radí, jak nevidomým v běžném životě mohou lidé pomoci.
 
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka