Vaše reklama

Přísně střežená Teplá Vltava

20.02.2017 - 17:06   |   Redakce: ČTK/Ekolist

Vltava pod Soumarákem Autor: © lipensko.org

propluje jen 63 lodí denně

Nejpřísněji střežený úsek Teplé Vltavy v Národním parku Šumava od Soumarského Mostu k mostu u Pěkné bude moci letos splouvat méně lodí než loni, maximálně 63 za den. V roce 2012 pak jen 28 lodí s průvodcem. Vyplývá to ze stanoviska k EIA (vlivu režimu splouvání Vltavy na životní prostředí), který vydal krajský úřad. Loni to bylo při různé výšce hladiny 81, respektive 108 lodí. Režim musí v nejbližších dnech ještě schválit rada parku. Stanoviskem EIA odstranila správa parku zároveň závady, jež jí vytýkal Nejvyšší správní soud.
 
Splouvání Vltavy v Národním parku ohrožuje především kriticky ohroženou perlorodku říční. Mírně negativní vliv má třeba na mihule potoční, vranky obecné, vydry či tetřívka. Režim splouvání několik let vyvolává emoce u některých provozovatelů půjčoven lodí a občerstvení. Někteří žádají větší kompromis mezi ochranou přírody a podnikáním.
 
"Krajský odbor životního prostředí doporučil do návštěvního řádu Národního parku Šumava zahrnout variantu čtyři, která ve větší míře přihlíží k socio-ekonomickým zájmům obcí," řekl ČTK vedoucí odboru Karel Černý. Park má na doporučení úřadu nadále vyhodnocovat vliv splouvání na vzácné živočichy.
 
Zpracovatel EIA posuzoval celkem čtyři varianty. Všechny počítaly s režimem od 1. do 31. května, kdy se může splouvat jenom o víkendech, a potom od 1. června do 31. října. První varianta povolovala splutí celkem stovky registrovaných kanoí a kajaků za den, a to tehdy, pokud hladina řeky dosáhla minimálně půl metru. Od 61 centimetrů nebylo splouvání nijak regulováno.
 
Druhá varianta je shodná s loňským režimem, tedy s 81 loďmi ve výšce od 50 do 55 centimetrů a s nejvýše 108 loďmi od 55 do 61 centimetrů. Tato varianta ovšem nebyla podrobena hodnocení vlivů na evropsky nejcennějších a nejohroženějších území - NATURA 2000, a kraj ji proto nemohl doporučit ke schválení. Třetí varianta byla nejkomplikovanější. Měla čtyři režimová pásma. Povolovala sedm lodí s průvodcem každou hodinu, jindy 81 a maximálně 100 lodí denně.
 
Loni se střeženým zhruba sedmnáctikilometrovým úsekem Teplé Vltavy vydalo na 4900 lodních posádek, což bylo o 500 víc než v roce 2009. Počasí vodákům přálo a správa parku nemusela vydat žádný zákaz splouvání, hladina v sezoně neklesla pod půl metru. Protože v povolených kanoích plují obvykle dva lidé, prohlédlo si romantický úsek řeky téměř 10 000 lidí.

Vltava pod Soumarákem Autor: © lipensko.org

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka