Vaše reklama

Přírodní park Horní Střela - Nezávadná dovolená 2

12.07.2011 - 02:40   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Pokračování článku nezávadná dovolená 1.
V nadmíru romantickém koutu české krajiny, na severu plzeňského kraje, si řeka Střela obtížně vydobyla dvanáct kilometrů dlouhé hluboké a křivolaké údolí se skalnatými svahy. Přidáme-li kouzelnou atmosféru starodávného mini města Rabštejnu, tísnícího se na skalnatém ostrohu nad řekou, máme tu místo jako stvořené pro klidnou a dojmy nabitou dovolenou.
 
V okolí Střely jsou totiž nejkrásnější místa a skutečné skvosty Plzeňského kraje, který je stále ještě turisty nedoceněnou oblastí. Je to kraj minimálně zasažený civilizací, s rázovitou architekturou a s mnoha přírodními skvosty. Svého času královské město Rabštejn dnes obývá 25 trvale žijících osadníků a malou satisfakcí mu může být jen to, že se mu dostalo titulu městské památkové zóny a že je středem přírodního parku Horní Střela. Městečko samotné pohroužené dnes do klidu spěje k tomu, stát se spíše městem duchů než významným turistickým centrem.
Přírodní park Horní Střela leží v geomorfologicky členitém, lesnatém terénu Rabštejnské pahorkatiny a Žihelské brázdy. Historických, přírodních i geografických zajímavostí najdete od pramene až k soutoku s Berounkou mnoho. Samotný pramen Střely uprostřed louky na náhorní plošině jistě stojí za nalezení. Okolí Žlutic rozhodně přiláká stolovou horou Vladař a jejím jezírkem. A je tu také gotický kostel Sv. Mikuláše a kruhová alej mohutných lip v Prachometech. Břidlicový lom u silnice na Jablonnou, viklany, skalní města a tak bychom mohli pokračovat celé léto. Pro zchlazení těla letním horkem však můžeme doporučit přímo na cyklostezce č. 2152 velký lesní rybník Sklárna a Černý rybník. Budete-li pokračovat po cyklotezce č. 351 do Rabštejna, nabízí se romantická koupel v řece přímo pod věkovitým kamenným mostem. Na nocleh a občertvení si zase sjeďte pod hrad do koňského ranče Havraní Kámen. Není radno jej minout bez povšimnutí, neboť příležitost ke svlažení hrdla a něčeho k zakousnutí už v Rabštejně mít nebudete. Legendární hospoda U mnicha je totiž už dlouho zavřená. I tu střechu nad hlavou, samo sebou stylovou rančerskou a krátký peníz, tu najdete.
Pokračování v pátek
Související článek: Rašelinné jezero nad Blatnou

Autor: © D. Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka