Vaše reklama

Prales na Vysočině - rezervace Žákova hora

22.06.2011 - 12:01   |   Redakce: -jd-

Autor: © www.region-vysocina.cz

Národní přírodní rezervace Žákova hora se nachází nedaleko Žďáru nad Sázavou. Historie ochrany zdejšího pralesovitého porostu sahá však až do roku 1929, kdy majitel panství, hrabě Kinský rozhodl uchovat charakter a atmosféru pralesovitého lesa pro budoucí generace. Na jeho myšlenku navázala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody, která okolo Žákovy hory vybudovala naučnou stezku, a loni na podzim ji otevřela turistům.

Naučná stezka měří 2,6 km a tvoří ji deset panelů s informacemi o přírodě a historii Žákovy hory. Je zařazena také mezi lokality evropského významu v soustavě Natura 2000. Nejdostupnější je z obce Cikháj po modré turistické značce. Plnohodnotný celodenní výlet pak představuje třináctikilometrová trasa stezky Tisůvka-Žákova hora, která vás protáhne samým srdcemŽďárských vrchů, kolem sklářské hutě Cikháj, na skalnatý vrchol Tisůvka, kolem pramene Svratky na Žákovu horu a přes Fryšavský kopec k evropské rozvodnici mezi úmořími Severního a Černého moře.
Přirozené lesní prostředí ponechané vlastnímu vývoji, bez zásahu člověka hostí až 367 druhů hub, roste tu krásný a chráněný lýkovec jedovatý, či vzácný mech dvouhrotec zelený. Za své bydliště si toto místo vybrali např. tesaříci a střevlíci, datlové, puštíci a další. Opravdové lesní staříky pak představují majestátní smrky, buky a javory, ale i mnoho pahýlů a vývratů porostlých mechy a choroši. „Rezervace slouží kromě zachování genofondu původních lesních dřevin jako důležitý objekt vědeckého výzkumu zákonitostí vývoje lesa a je zařazena do databanky přirozených lesů ČR,“ uvedl předseda ZO Žďár nad Sázavou Lubomír Dajč.
Popis trasy naučné stezky a další informace k regionu: www.region-vysocina.cz

Autor: © www.region-vysocina.cz

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka