Vaše reklama

Ponožky

28.11.2009 - 21:02   |   Redakce: Dana

Typologie, konstrukce, výběr, údržba

Při pletení ponožek se používají nejnovější materiály společně s tradičními přírodními. Aby co nejlépe vyhovovaly náročným požadavkům na ně kladeným, používají se různá někdy i složitá konstrukční řešení tak, aby ponožky co nejlépe seděly, odváděly pot, neshrnovaly se... Nejdůležitější při výběru ponožek je volba té správné pro danou aktivitu. Specializovaní výrobci ponožek určitě dobře vědí, jaké materiály a jakou konstrukci pro které použití zvolit.

MECHANICKÁ OCHRANA

Ponožky jsou konstruovány tak, aby chránily před odřením nejen kůži naší nohy, ale i vnitřek boty (futro, podšívku).

ODVOD VLHKOSTI

Měly by být vyrobeny z příjemných a přitom odolných materiálů, které dobře odvádí pot, a zanechávají pokožku nohou co nejsušší. Vlhká je totiž mnohem náchylnější na odření i puchýře než kůže suchá. Mokré ponožky se také snadněji shrnou, což samozřejmě dále zvyšuje vytvoření otlaků. Spousta lidí tvrdí, že na léto silnou ponožku nepotřebují, ale opak je pravdou. Čím větší je teplo, tím více se nohy potí a my potřebujeme vlhkost odvést. Přestože se výrobci bot chlubí vynikající prodyšností svých bot, je tato vždy určitým způsobem omezena. Když je teplo, potí se nohy i v sandálech, natož v jakýchkoliv uzavřených botách. Jedinou možností, jak se zbavit přebytečného vlhka, jsou – kromě chůze naboso – kvalitní, přiměřeně silné ponožky. Čím silnější jsou, tím větší je průřez pleteniny, kterou je vlhkost transportována.

TEPELNÁ IZOLACE

V neposlední řadě mokré ponožky určitě hřejí podstatně méně, ne-li vůbec. Mají-li plnit i funkci termoizolační, musejí být také pokud možno suché. Platí pravidlo, že čím jsme pohybově aktivnější, tím silnější ponožky bychom měli volit. Tloušťka ponožek by se také měla zvětšovat s klesající teplotou.

ZDRAVOTNÍ PREVENCE

Neměli bychom pominout ani hledisko zdravotní. Ponožky nesmějí omezovat krevní oběh v nohou a musejí být ze zdravotně nezávadných materiálů. V poslední době se stále častěji hovoří o antibakteriální úpravě ponožek. Kdo by také stál o plísně na nohou. Antibakteriální úprava je řešena buď napouštěním chemickými látkami (které se ale po čase vyperou), anebo trvanlivějším způsobem, a to přidáním speciálních vláken (např. Amicor Plus, X-Static).

KONSTRUKCE

PRUŽNÝ (ZDRAVOTNÍ) HORNÍ LEM – brání shrnutí ponožky, nesmí omezovat krevní oběh (škrtit), pro maximální pohodlí nošení bývá u některých ponožek zvětšena pružnost celé horní části nad kotníkem. 

DRENÁŽNÍ SYSTÉM – sestává ze systému různě konstruovaných podélných kanálků a speciálních způsobů tkaní s použitím hi-tech materiálů, většinou v kombinaci s přírodními, sladěnými tak, aby se jejich vlastnosti co nejvhodněji doplňovaly. Slouží k odvodu vlhkosti (zejména potu) od zdroje, kterým je hlavně chodidlo, zvláště v jeho přední části mezi prsty. ZESÍLENÁ HOLEŇ – používá se většinou u ponožek do skeletových bot pro horolezectví, zimní VHT, skialpinismus a lyžování vůbec, kde díky velké tuhosti těchto bot dochází k velkému namáhání holení během chůze.

TORZNÍ PŘECHOD Z NÁRTU NA HOLEŇ – napomáhá dokonalému přilnutí ponožky na nohu. Je prevencí proti „nakrabacení“ ponožky na nártu. 

UKONČOVACÍ ŠEV NA ŠPIČCE PONOŽKY – musí být konstruován a hlavně proveden tak, aby byl hladký-plochý, a nepřevyšoval okolní pleteninu. Jinak naše prsty poznají, „zač je toho loket“.

ZESÍLENÉ ŠPIČKA A PATA, PŘÍPADNĚ CELÉ CHODIDLO – to jsou nejvíce namáhané části ponožky. Je zde většinou použit vyšší úplet s větším podílem polyamidu, který má zabránit prodření ponožky. Samozřejmě jejich hlavním úkolem je ochrana chodidla před otlaky, zvýšení komfortu chůze a zejména na patě i částečná absorpce dopadové energie během chůze.

FIXAČNÍ ZÓNA PATY – podporuje správnou polohu ponožky na noze a omezuje její shrnování na patě. To nás někdy dokáže během chůze velmi nepříjemně potrápit.

PÁS PŘES NÁRT A NAD KOTNÍKEM – jsou to jakési „bandáže“ se zvýšenou pružností, zabraňující zejména shrnutí či srolování ponožky v podélném směru. Překroucení ponožky v příčném směru zabraňuje rozdílná tloušťka ponožky na chodidle a nártu.

KOSTRA PONOŽKY Z NYLONU, NEJČASTĚJI Z LYCRY – svojí pružností má zabezpečit dokonalé přizpůsobení ponožky na chodidlo a současně i její pevnost.

TYPOLOGIE A VÝBĚR

Při vybírání správné ponožky je nejdůležitější stanovit, k jakému účelu nám mají sloužit. Je třeba si uvědomit, že neexistuje univerzální ponožka, použitelná při všech našich outdoorových aktivitách. Nemůžeme přece po jedněch ponožkách chtít, aby se nám v nich v létě nepotily nohy a v zimě krásně hřály. Byla by to krása, ale o takových ponožkách si můžeme prozatím nechat jen zdát. Lepší bude pořídit si několikero ponožek, abychom pokryli co největší spektrum našich aktivit a podmínek, v nichž je nejčastěji provozujeme. K orientaci při jejich nákupu by mohl posloužit následující přehled.

SPODNÍ PONOŽKY

Tenké ponožky, které se používají podobně jako funkční spodní prádlo, ke zlepšení odvodu vlhkosti od pokožky. Nejčastěji je využijeme pod silné ponožky do trekingových a těžkých bot. Bývají vyrobeny většinou pouze z umělých materiálů s vysokým podílem elastomerů (Lycra, Spandex,...)

DO SANDÁLŮ

Nízké ponožky, upletené z materiálů zajišťujících dobrý odvod vlhkosti. Často je k jejich výrobě použita bavlna, která po navlhnutí chladí, což je u sandálů žádoucí. Z umělých materiálů je hodně rozšířený CoolMax. Sandálové ponožky jsou zesíleny v místech dotýkajících se pásků, které upevňují sandály na nohu. 

● DO CYKLISTICKÝCH BOT

Jsou to nižší ponožky, někdy se zvýšenou patou, konstruované tak, aby co nejrychleji odváděly pot při zvýšené námaze během stoupání a při rychlé jízdě. Jsou vyrobeny většinou pouze z umělých materiálů. Pro zimní podmínky nebo do deště bývají doplňovány neoprenovými cyklonávleky. 

● DO BĚŽECKÝCH BOT

Středně vysoké ponožky,opět navržené se zřetelem na maximální rychlost odvodu vlhkosti při vysoké zátěži. Mají výrazně zesílená chodidla, zejména na patě pro tlumení nárazu a na špičce pro usnadnění odrazu a ochranu chodidla. Materiálové složení mají podobné jako cykloponožky. 

DO TREKINGOVÝCH BOT – LETNÍ

Jsou poměrně vysoké, aby spolehlivě převyšovaly horní lem trekingových bot, středně tlusté. K jejich výrobě jsou použity podobné materiály jako pro ponožky do sandálů, tedy často bavlna a z umělých hlavně CoolMax. 

● DO TREKINGOVÝCH BOT – ZIMNÍ

Oproti letním jsou silnější a bavlna bývá nahrazena vlnou, jejíž hlavní předností je, že hřeje, i když je navlhlá. Z umělých materiálů jsou často použita dutá polyesterová vlákna (Isofi l) a samozřejmě jako u všech ostatních ponožek elastomery. 

● DO POHOREK – LETNÍ

Jedná se o ponožky určené do bot pro horolezectví, vysokohorskou turistiku a treking v náročných podmínkách, do těžkých pohorek a plastových bot (tzv. skeletů). Často se jim říká ponožky do extrémních podmínek. Jejich úkolem je kromě odvodu vlhkosti ochránit citlivá chodidla před nástrahami tvrdších bot (otlaky, puchýře, odřeniny) během chůze těžkým terénem. Jsou poměrně silné s výrazně zesílenou patou, špičkou a často i holení. Upleteny bývají z vlny, CoolMaxu a polyamidu. 

● DO POHOREK – ZIMNÍ

Tyto ponožky jsou ještě silnější než jejich letní kolegyně. Jsou upleteny rovněž z vlny, ale místo CoolMaxu jsou použity, podobně jako u zimních trekingových ponožek, zateplovací umělé materiály. Z nich za zmínku stojí např. Outlast, který dokáže absorbovat tepelnou energii během zvýšené zátěže. V klidu potom tuto energii uvolňuje a zahřívá chodidla. 

● DO SKIALPINISTICKÝCH A LYŽAŘSKÝCH BOT

Vzhledem k tomu, že tyto boty jsou samy o sobě zatepleny, bývají některé lyžařské ponožky poměrně tenké. Vyplývá to také z požadavku dokonalé kontroly nad lyžemi při sportovní jízdě, kterou mohou velmi tlusté ponožky omezovat. Vždy však mají vyztužený nárt. Pro zimomřivce jsou samozřejmě k dispozici i silnější varianty ski ponožek. Dají se pořídit dokonce i ponožky s vyhříváním na baterie či akumulátory. 

● PRO DODATEČNÉ ZATEPLENÍ

Ponožky určené do velmi nízkých teplot k zateplení stávajících ponožek. Používají se také na spaní. Většinou jsou vyrobeny z fl eece materiálů, v poslední době nabývají na oblibě ponožky z velmi příjemného a pružného materiálu Powerstretch. Pro spaní v extremně nízkých podmínkách jsou určeny péřové „botičky“. 

NEOPRENOVÉ

Tyto ponožky jsou určeny pro vodní sporty a canyoning. Jejich úkolem je chránit nohy před prochlazením ve studené vodě. 

● S VODĚODOLNOU MEMBRÁNOU

V těchto ponožkách jsou použity membrány k udržení suchých nohou v mokrém prostředí. Může to být zajímavá alternativa k membránám v podšívkách bot, neboť se použije pouze v případě promočení bot. Používají se i jako cykloponožky do deště.. 

● S VODĚODOLNOU MEMBRÁNOU

V těchto ponožkách jsou použity membrány k udržení suchých nohou v mokrém prostředí. Může to být zajímavá alternativa k membránám v podšívkách bot, neboť se použije pouze v případě promočení bot. Používají se i jako cykloponožky do deště.

SPRÁVNÁ VELIKOST

Když už víme, jakou ponožku si pořídíme, nesmíme zapomenout ani na volbu správné velikosti. Budeme to mít podstatně jednodušší než při nákupu bot, většinou se totiž outdoorové ponožky vyrábějí ve třech až pěti sdružených velikostech, takže by neměl být problém vybrat tu správnou. Nachází-li se naše velikost na rozhraní, zvolme raději tu menší, větší ponožka by se nám mohla shrnovat. Při vybírání ponožek je dobré také vědět, že někteří výrobci nabízejí i dámské varianty, respektující anatomické odlišnosti chodidel něžnější poloviny outdoorového lidstva. Dokonce se vyrábějí i ponožky zvlášť pro levou a pravou nohu, takže při zkoušení pozor na ně! Při nákupu hodně silných ponožek do těžkých bot je třeba si uvědomit, zda pro ně máme dostatečně velké boty.

VÝMĚNA A ÚDRŽBA

V souvislosti s ponožkami je třeba zmínit, že je vhodné je během používání přiměřeně často měnit nejen s ohledem na čichový aparát našich přátel, ale hlavně proto, aby nám dobře fungovaly. Propocené, zasolené ponožky nás nejenže nezahřejí, ale nebudou ani odvádět vlhkost (naopak soli výpotků vlhkost absorbují). Servisní interval ponožek může výrazně prodloužit používání spodních ponožek! Pokud budeme tenké spodní ponožky (které není problém vyprat a hlavně usušit i venku) měnit každý den, můžeme silné ponožky nosit bez výměny výrazně déle. Není od věci provlhlé ponožky vyměnit i během dne, zvláště za horkých dní, kdy je můžeme jednoduše usušit na batohu během pochodu. Budeme-li prát ponožky v přírodě, nezapomeňme použít vhodný, k přírodě šetrný prací prostředek. V nouzi stačí vymlátit (suché či namočené ponožky) špínu o placatý kámen a řádně vymáchat. Při praní doma nepoužívejte prací prášky a vysoké teploty vody, vhodnější jsou tekuté prací prostředky a teplota do 40 °C. Prodloužíte tak životnost třeba právě vybraných a hlavně těžce zkoušených ponožek.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka