Vaše reklama

Polární Švédsko: divoké řeky i divoký kraj

22.10.2011 - 15:46   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © OutdoorGuide

Švédové jsou hrdí na svoji nádhernou krajinu tisíců jezer a hor pokrytých zelení. Země však skrývá ještě jedno tajemství - má totiž jedny z nejlepších řek pro pádlování v Evropě.
Švédské divoké řeky jsou hlavně o velké vodě ve středním a severním Švédsku. Jednou z nejvelkolepějších je Piteälven protékající v délce 400 km od oblasti velkých jezer ve východním Švédsku (Tjeggelvas, Vuolvojaure, Labbas) směrem k východnímu pobřeží Botnického zálivu, a zejména Trollforsarna, kde se konal i Euro Cup v roce 2007. „Odborníci“ na divokou vodu se však shodují, že pro rafting jednou z nejlepších na světě je švédská řeka Kaitum.
K pramenu této horské řeky je možné se dostat pouze vrtulníkem z Kiruny (letiště), protože v panenské oblasti Tjuonajokk nejsou silnice. Zato je tu nepopsatelně krásná příroda s bílými řekami a křišťálově čistými jezery. Řeka protéká Laponskem a asi po 106 km se vlévá do řeky Kalix.
Na řece Kaitum jsou tři jezera, na kterých si může člověk v klidu oddechnout, než se zase vrhne do sjíždění peřejí obtížnosti WW IV. Každý, kdo někdy navštívil tuto část Švédska, uzná, že zdejší příroda je opravdu nedotčená. I ostříleným pádlerům a raftařům se bude při jízdě tajit dech, až se budou řítit místy rychlostí 40-50 km za hodinu „dolů“ vodou.
Toto dobrodružství si můžete užívat od několika dní po týdny. Pokud máte odvahu a zkušenosti na velkou výpravu, táboření je na švédském severu opravdu nezapomenutelné.

Hlavním informačním kanálem

 pro švédské divoké řeky je server  Forsguiden, kde najdete (v angličtině) seznam desítek řek, základní info včetně obtížnosti a průtoku, někdy i video ze sjezdu.

Autor: © OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.93

Anketní otázka