Vaše reklama

Pohoří Cangshan - neokoukaná Čína

22.05.2019 - 01:58   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Wikimedia Creative Commons Asteiner

Bílé pagody a cvičení kormoráni

Pohoří Cangshan (Diancang) leží v jihovýchodní Číně na hranici s Vietnamem. Je proslulé velmi rozmanitou flórou (více než 3000 druhů), zvláště nádherou horských azalek, a vláda si jej cení tak, že turistické stezky, které vedou pohořím, označila jako scénické (scenic trail). Ve všech údolích a soutěskách tečou potoky a padají vodopády, je tu spousta pramenů a jezírek, nádherné scenérie a krásné výhledy. A...jezdí sem poměrně málo turistů.

 

 

Pohoří

Milovníci přírody a chození po horách budou bohatě odměněni. Hory mají 18 vrcholů vysokých kolem 3500 metrů (Xiayi, Wanhua, Yang, Mangyong, Jing, Lingquan, Baishi, Shuangynan, Yinxian, Mei, Tao, Zhong, Luyu, Long, Qingbi, Mocan, Tingming and Yuangnan Brooks) s nejvyšším vrcholem Malong (4122 m). Pohoří má skvělo reputaci – to, co dělá tyto hory tak kouzelnými, je show mraků, sníhu, měsíce, vrcholků kopců a potoků (na západní straně hor je to ještě řeka s názvem Black Hui). Mraky jsou někdy jemné jako hedvábný šál, jindy temné jako inkoust. Místní lidé dokonce mají jména pro specifické druhy oblaků, které se objevují v různých ročních obdobích, jako je "nefritový pás mraků" nebo "manžel očekával mrak." Nejvyšší vrchol je pokryt sněhem po celý rok a sníh je tu tak oslnivý, že za měsíčné noci si poutník připadá jako na obrovském krystalu. Pod ním jsou rozloženy tmavozelené lesy a do toho vstupuje jezero Erhai na východní straně hory – modré dlouhé a úzké jezero o rozloze 250 km2.
K nejhezčím obdobím na jezeře Erhai patří tzv „motýlí jaro“ na západním břehu, jinou atrakcí jsou ostrovy na jezeře – přičemž turisté smějí na ostrov Guanyin Ge, Jinsuo Island, Nanzhao Fengqing a Xiaoputuo.
Jezero je důležitým zdrojem potravy pro místní obyvatele, kteří jsou znám pro jejich způsob rybolovu: k lovu totiž používají cvičené kormorány. Ptákům je zabraáněno v potření úlovku kroužkem připevněným kolem krku. Jezero bývalo královským lovištěm za éry Nanzhaovy vlády. Krása Měsíce odrážející se na jezeře je nazývána "Cangshanská kráska."

Turistika

Vyhlášenou atrakcí je chrám Zhonghe, především pro krásný výhled na jezero Erhai. Dá se k němu dojet i lanovkou, je tedy v obležení hlavně místních poutníků. Pro opravdovou túru nádhernou krajinou pokračujte proto dál směrem na Cloud Pass (celkem je to asi 20 km) sice po neznačené cestě, ale ztratit se nedá. Kamenitá cesta nemá velké převýšení a vine se kolem několika vrcholů, několika vodopádů a tří dalších chrámů. Boční stezky vás přivedou k vodním kaskádám, kde je pěkné koupání v tůních. Nejlepší čas na tento výšlap je pozdním létě a raném podzimu, než přijdou deště. Klima je zde jinak obdobné jako v Alpách. Zde Popisy treků včetně mapek

Horské řemeslo

V pohoří se nacházejí mramorové lomy, z nichž zručné řemeslníci vyrábějí předměty všemožných tvarů a smyslu, které jsou vyhlášené po celé Číně a z náme dobře i ve světě. Mramor má často složité vzory, neobvyklé barvy jako je červená, žlutá a nefritově zelená, a některé z mramorů jsou tečkované v různých barvách. Z nějakého důvodu, čínské slovo pro mramor je dalishi, což doslova znamená "dalijský kámen."
Tři pagody se nachází mezi Cangshan Mountain a jezerem Erhai, na úpatí hory Yinglo Peak asi 1,5 km severozápadně od historického města Dali. Uchvátí člověka svou velikostí a starověkou krásou. Jsou umístěné do tvaru trojúhelníku a postavené z cihel smetanové barvy a jemně zdobené. Hlavní pagoda je jednou z nejvyšších, jaké byly kdy v Číně postaveny a je více než 1100 let stará, další dvě byly postaveny asi o 100 let později.

Chrámy

V oblasti Dali (viz. odkaz dole na článek o Dali) je také velké množství buddhistických chrámů. Patří mezi ně Tři věže chrámu Chongsheng, buddhistická Obrázková věž, Chrám nečinnosti, Taoxi Zhonghe Temple, devět Dragon Virgin Pool, tři jezírka Clear Green Temple, Tři pagody a Chrám osvícení. Slavné Tři pagody jsou jen asi kilometr od historického města Dali . Byly postavena během královské vlády Nanzhou v období dynastie Tchang. Tři pagody jsou také jednou z nejlépe zachovalých starobylých buddhistických památek v Číně.

Jak se tam dostat

Ze starého města Dalí se dostanete k Zhonge chrámu po silnici za dvě až tři hodiny. Od něj už se větví turistické stezky pro pěší nebo pro jezdce na koních, které si u chrámu můžete najmout.
 
 
 

Autor: © Wikimedia Creative Commons Asteiner

Autor: © Wikimedia Creative Commons/Headrock

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.82

Anketní otázka