Vaše reklama

Pes na vrcholu Kilimandžára (5895 m)

08.09.2011 - 02:47   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Antoine le Galloudec

Každý rok více než tisíc turistů absolvuje vysilující výstup na vrchol hory Kilimandžáro, nejvyšší vrchol Afriky. Koncem srpna si jeden francouzský turista všiml téměř na vrcholu něčeho, čemu ani nechtěl věřit: na skále kousek od stezky se vyhříval na slunci zdravě vypadající pes kaštanové barvy a zdálo se, že se v nadmořské výšce 5895 metrů nad mořem cítí být doma.
 

Podle zprávy zveřejněné v tanzanském The Citizen spatřil psa turista v místě, kde teploty často padají hluboko pod bod mrazu a neexistují zde žádné zřejmé zdroje potravy. Zástupce organizátora akce - Ahsante Tours Abel Edward se domnívá, že jde o stejného psa, kterého vídal často v základním táboře (3960 m) o deset let dříve. Skutečnost, že pes by mohl být tentýž a k tomu ještě v dobrém stavu, ho vyvedla z míry.
Odborníci přes psy jsou zatím bezradní nad důvodem, který vedl psa vylézt tak vysoko. Podle veterináře resp. popisu jeho chování, nebyl ani vzteklý. Zjevně se však nemohl pohybovat v tak těžko přístupné a nehostinné (jde o sopečnou škváru a ledovec) výšce dlouho. Veterinární lékař Wilfred Marealle říká, že je možné, aby pes přežil v tak chladném klimatu, ale je neobvyklé pro zvíře, aby lezlo na vrchol hory.
Na svazích Kilimandžára se nachází několik klimatických pásem s jim příslušnou vegetací.
  • 1 400 - 1 800 m n. m. Zde je kultivovaná krajina ve které se díky vysokým srážkám a vulkanické půdě dobře daří plodinám
  • 2 900 - 4 000 m n. m. V těchto výškách se nalézá pásmo vřesovišť. Ve spodní části pásma převažuje nevlídné počasí s mlhami a děšťovými či kroupovými přeháňkami.
  • 3 300 - 4 000 m n. m. Zde je již chladnější a jasnější počasí. Daleko více zde svítí slunce. Ustupují mlhy. Rostou zde unikátní rostliny.
  • 4 000 - 4 800 m n. m. V tomto pásmu jsou již velmi tvrdé podmínky. Teploty v noci klesají pod bod mrazu a ve dne se šplhají i na 35 °C. Rostou zde jen lišejníky a mechové porosty.
  • nad 4800 Nad touto výškou panují již arktické podmínky. Částečně jsou zde ledovce a sníh, vegetace žádná. Ledovce stékají do výšky zhruba 4 270 m n. m..
 
                                                                                                                                                       Zdroj: Wikipedia

Je tu něco, co nepochybně o zvířatech nevíme, něco zajímavého, co se vzpírá našemu očekávání "normálního" chování, obzvláště pak u psů, se kterými sdílíme tradiční pouto lásky. Byl tento pes opuštěný? Chtěl být sám? Někdo ho ztratil, odložil nebo jen drží tryznu za zemřelého pána na této hoře?
Osobně se domnívám, že byl opuštěný a prostě šel „někam“, náhodou zrovna nahoru a jak postupoval výš, mohl se vlivem výšky dostat i do stavu těžké zmatenosti, přidejme strach, klimatické podmínky, hlad a je docela možné, že se tam opravdu vyhrabal omylem a ve chvíli, kdy ho našli, potřeboval hlavně pomoc. Ne každý turista asi rozpozná na dálku, v jakém zdravotním stavu se pes nachází. Nebo se možná nějaký turista vtipálek schovával za hromadou šutrů s videokamerou a čekal, jak budou lidi na jeho psa reagovat. Možné je leccos.

Škoda, že se neuvádí, co se s ním stalo následně. Každopádně jde asi o jediného psa, který dosáhl vlastními silami této velehorské výšky, vrcholu Kilimandžára…pokud ovšem celá zpráva není „kachna“ (i když..převzaly ji i světvé deníky a fotka vypadá věrohodně).

Autor: © Antoine le Galloudec

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

Pes na vrcholu Kilimandžára (5895 m)

psi občas chodí na hory

Já mám malého 5 kilového psa, se kterým jsem byl v Alpách na hoře vysoké 4153 me...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka