Vaše reklama

Pád do ledové vody - jak dlouho přežijete podchlazení, jak na první pomoc

23.01.2011 - 19:14   |   Redakce: MUDr. Ivan Rotman

Autor: © firefighternation.com

Po pádu do ledové vody nastupuje

podchlazení během několika minut

 

 

 

 

 

Co se děje v organismu po prudkém ochlazení

Stres v podobě krátkého, ale intenzivního vlivu velmi nízkých teplot uvádí do pohybu hormonální reakci a do těla se vylučují látky, které mají za úlohu zachovat lidský organismus nepoškozený. V krevním séru se tak zvyšuje hladina endorfinů vyznačujících se výrazným protibolestivým účinkem, ale taky kortikoidů a testosteronů (u mužů). Prostřednictvím chladu dochází k snížení vodivosti nervů (z periferních nervů do centrální nervové soustavy a naopak) i k svalovému uvolnění, cévy se stahují. Krev je z kapilár, které jsou v kontaktu s nízkou teplotou, redistribuována do vnitřního oběhu, kde proudí a filtruje se pod vyšším tlakem, což podporuje eliminaci toxických složek.

Jak dlouho přežijete v chladné vodě  (Polar rescue)

Teplota vody
Vyčerpání organismu během
Předpokládaná doba přežití
21–27 °C
3–12 hodin
3 hodiny – dle kondice
16–21 °C
2–7 hodin
2–40 hodin
10–16 °C
1–2 hodin
1–6 hodin
4–10 °C
30–60 minut
1–3 hodin
0–4 °C
15–30 minut
30–90 minut
<0 °C
do 15 minut
pod 15–45 minut
                                                                                                                                                  
Druhá fáze, jejíž podstatu tvoří fyzická zátěž, je založena na opačném jevu. V její čtvrté nebo páté minutě nastává až čtyřnásobné prokrvení periferních částí a dostavuje se bouřlivá látková výměna, při které se vylučují jedy, kyselina mléčná a volné radikály způsobující poškození a stárnutí buněk. Množství hormonů tlumících v těle zánětlivé reakce se zvýší, svaly s nadměrnou aktivitou se uvolňují a na mnoho hodin dochází k naprostému vymizení bolestí i k výraznému urychlení hojivých procesů. Tato kombinace efektů v mnoha systémech těla a na mnoha úrovních je zcela jedinečná.

Stádia podchlazení

1. stadium – lehké podchlazení: svalový třes a slabost, zrychlení tepu a dýchání, vědomí je zachováno.
2. stadium – těžké podchlazení: bezvědomí, zpomalení tepu a dechu. Ke ztrátě vědomí dochází při poklesu teploty na 30°C.
3. stadium – zdánlivá smrt: nelze zjistit dýchání a srdeční činnost, zpomalení reakce zornic na světlo. Nedojde-li k poklesu tělesné teploty pod 20-15°C, je naděje na oživení i při déle trvající zástavě oběhu a dýchání, neboť nízká tělesná teplota minimalizuje potřebu kyslíku. Z toho vyplývá zásada, že podchlazenou, jinak nezraněnou osobu nelze prohlásit za mrtvou, dokud není její tělo zahřáté.

První pomoc na místě nehody závisí i na místních podmínkách

►Ochrana před dalším prochladnutím (deky, fólie, oděv a teplo zachránců)
►Vyvarovat se aktivních nebo pasivních pohybů podchlazené osoby, tzn. že s podchlazeným       jednáme jako při poranění páteře, netřeme jej ani nemasírujeme.
►Nepodáváme léky ani alkohol.
►Podchlazeného nesmíme ponechat o samotě, pro zmatenost může dojít k pádu.
►Rychlý transport vrtulníkem, nejlépe do specializovaného zdravotnického zařízení s možností mimotělního krevního oběhu, neboť i lehce podchlazený může během pozemního transportu zemřít.

Další postup se řídí dle stadia podchlazení

A.     Při zachovaném vědomí (1. stadium): podávání horkých oslazených nápojů, bez  alkoholu, sledovat dýchání a oběh, nepodávat léky, případně Hiblerovy horké zábaly
B.     Při bezvědomí (2. stadium): Hitlerovy horké zábaly, sledovat dýchání a oběh
C.     Při zástavě dechu a/nebo dýchání (3. stadium): umělé dýchání a srdeční masáž až do příletu vrtulníku.
Hiblerovy horké zábaly na hrudník a na břicho přikládáme takto: pětkrát složené prostěradlo se zevnitř polije horkou vodou a přiloží na spodní prádlo. Přes obklad se ponechá svetr a větrovka. Zábal měníme, jakmile vychladne.
Související článek:

Autor: © firefighternation.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka