Vaše reklama

Oživené prohlídky jeskyně Výpustek

15.08.2017 - 00:49   |   Redakce: Vladimír Klepáč, ekolist.cz, CTK
Správa jeskyně Výpustek v Moravském krasu připravuje její oživené prohlídky, při kterých ochotníci v kostýmech připomenou historii této známé přírodní lokality. Diváky čeká návštěva utajovaného atomového krytu, v němž bude vyhlášen poplach, setkání s knížetem Lichtenštejnem i pravěkými lovci při magickém obřadu, sdělila ČTK Radka Kuncová ze správy Výpustku. Prohlídky se uskuteční 18. a 25 srpna.
Výpustek je jednou z nejvíce lidmi poznamenaných jeskyní ve střední Evropě. Unikátní je svým asi 120 metrů dlouhým atomovým krytem, z něhož mělo velení československé armády za komunismu řídit v případě války se západními imperialisty své operace. Hned dvě scénky budou věnovány tomuto pohnutému období.
Další scénka návštěvníkům připomene, že mnohé prostory ve Výpustku teprve čekají na objevení. Traduje se, že jeskyně má spodní - druhé patro, v němž je obrovské jezero dlouhé 120 metrů. Popsal ho už v roce 1939 amatérský speleolog. Nikdo ale netuší, zda jezero skutečně existuje. Cestu dolů se totiž přes četné podzemní propasti a neschůdné úseky nepodařilo znovu najít.
Příchozí v jeskyni potkají i knížete Johana I. Lichtenštejna a hraběte Huga Salma, kteří se v 19. století zajímali o výzkum Výpustku. Zavítají do kotelny, která za druhé světové války vytápěla utajovanou německou podzemní továrnu ve Výpustku. Další scénky připomenou, že byl domovem pravěkých lovců a že se v něm dlouhá léta těžily fosfátové hlíny coby vysoce kvalitní hnojivo.
Výpustek ročně navštíví přes 20.000 turistů. Zájem o něj vzrůstá. Oživené prohlídky jeskyně se uskuteční poprvé.
Turistický průvodce po Moravském krasu zde:

 


Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka