Vaše reklama

Ošetřování funkčních textilií

28.11.2009 - 21:08   |   Redakce: Dana

Praní, obnovení impregnace, aviváž

Smyslem činností, které souhrnně označujeme jako údržbu, je udržení původních vlastností po co nejdelší dobu. Oněmi původními vlastnostmi jsou z hlediska funkčního především míra odolnosti proti vodě a zachování co nejrychlejšího transportu vlhkosti produkovaného naším tělem do okolního prostředí. Z hlediska estetického nám potom jde (alespoň většině z nás) také o zachování původního vzhledu bez dalších průvodních jevů (zápach). Ke zlepšení odolnosti proti vodě jsou používány různé druhy impregnací, které kromě odpuzování vody brání také ulpívání nečistot na povrchu tkanin (a veškeré naší výstroje). Tyto nečistoty také omezují prodyšnost tkanin a jsou živnou půdou pro různé mikroorganismy, které při dlouhodobém působení mohou narušit strukturu materiálů tkanin, membrán i zátěrů. A tak je ošetřování materiálů svrchních vrstev vlastně z velké části bojem se zubem času za zachování neviditelné, tenoučké a pružné vrstvičky, označované jako impregnace.

ODSTRANĚNÍ HRUBÝCH NEČISTOT A SKVRN

Před praním je třeba nejdříve odstranit hrubé nečistoty. Nejlepší je na silně znečištěná místa použít koncentrovaný prací prostředek, který budeme používat k hlavnímu praní. Na pomoc si můžeme vzít i jemný kartáč. Skvrny v domácím prostředí odstraňujeme, jen když máme jistotu, že skvrnu opravdu odstraníme – v opačném případě přenecháme čištění odborníkům. Nikdy neodstraňujme skvrnu od barevného vosku žehlením přes savý podklad – skvrnu tak odstraníme pouze částečně. Vysokou teplotou se může zafixovat do tkaniny a vznikne skvrna málo patrná, která je ale v mnoha případech už neodstranitelná. Skvrny od bílkovin (krev, mléko apod.) jsou dobře odstranitelné, pokud není bílkovina sražená. To znamená, že je musíme odstraňovat bez zvýšené teploty. Po styku s vyššími teplotami se skvrny stávají neodstranitelnými.

PRANÍ

Před praním zapněte všechny zipy – i suché a zkontrolujte obsah kapes. Ostré předměty mohou poškodit prané materiály. Vyvarujte se použití běžných pracích prostředků a aviváže, které obsahují nejrůznější přídavné látky, tzv. činidla (změkčovadla, zjasňovače barev, vůně, antistatika), ulpívající v praných materiálech a narušující impregnaci. K zachování původních vlastností tkanin se rozhodně vyplatí pořízení speciálního pracího prostředku pro outdoorové oblečení, který tyto látky neobsahuje. Proto je také lepší prát raději vícekrát menší znečistění.

Budete-li prát v pračce, dojde k rovnoměrnějšímu působení pracího prostředku. Důležité je však dbát na to, aby byl v bubnu pračky dostatek prostoru, nejlepší je prát každou velkou součást naší výstroje (bunda, kalhoty) samostatně nebo maximálně po dvou, záleží na velikosti bubnu. Před praním raději vymyjte dávkovače pračky od usazenin klasických pracích prostředků. Je samozřejmě možné i ruční praní. Po vyprání je důležité oblečení důkladně vymáchat. Ale pozor! Zejména tkanina s membránou nebo se zátěrem by se neměla odstřeďovat ani ždímat! Vodu pouze jemně vytlačte a praný kus nechte pověšený vykapat a uschnout. Dovoluje–li to výrobce, je možné sušit i v sušičce. Některé impregnace se právě vystavením vyšší teplotě znovu aktivují. Dodržujte pokyny výrobce k ošetřování, které by měly být uvedeny na etiketě každého výrobku.

SYMBOLY ÚDRŽBY

Soubor pěti znaků byl uznán v mezinárodním měřítku jako nejvhodnější sdělení o údržbě a ošetřování textilií. Těchto pět „symbolů údržby“ je chráněno ochrannou známkou, jejímž vlastníkem je mezinárodní sdružení GINETEX a správcem pro Českou republiku je sdružení SOTEX, které se stará o její rozšiřování a právoplatné užívání. Při stávajícím značení jsou pro údržbu textilií v domácnosti důležité především postupy praní, žehlení a sušení v bubnové sušičce. Pokud jsou uvedeny symboly pro bělení a chemické čištění, přenecháme tuto práci raději odborníkům.

IMPREGNACE

U většiny tkanin vnějších vrstev oblečení a ostatní výstroje vůbec se používá tzv. trvalá vodoodpudivá úprava již při výrobě (nejčastěji se setkáme s termínem DWR = Durable Water Repellent event. HDWR). Impregnace je zvláštní technologický postup, kdy je během výroby tkanina napouštěna vodoodpudivou látkou. Tou nejčastěji bývají fluorované uhlovodíky nebo polymery (teflon nebo scotchguard). Impregnace obaluje jednotlivá vlákna tkaniny a vytváří tak pružný film na jejím povrchu, zabraňující absorpci vody. Ta se pak stahuje do vodních kuliček, které se „skutálejí“ z povrchu. I přes označení „trvalá“ se impregnace po nějaké době používání a vyprání postupně ztrácí a je třeba ji obnovovat. Pokud není tkanina dostatečně naimpregnovaná, rychle se promočí, což u membránových a zátěrovaných tkanin vede k omezení prodyšnosti, oblečení bude těžší o nasáklou vodu a dlouho bude schnout. V neposlední řadě chrání impregnace tkaninu také před ušpiněním. Včasným obnovováním impregnace můžeme prodloužit životnost našeho oblečení, a tak šetřit nejen naši peněženku, ale i životní prostředí.

Že výrobci nezanedbávají ani tuto oblast, dokládá například švýcarská firma Schoeller, která se nechala inspirovat přírodou a uvedla na trh technologii NanoSphere, a která se kosmickou rychlostí dostala i na české pulty. Povrch tkaniny kryje, podobně jako třeba povrch křídel hmyzu, vrstvička mikroskopických částic (nanočástic) dodávající tkanině samočisticí vlastnosti tím, že zabraňují vodě i nečistotám usadit se na jejím povrchu. Mimo jiné použití nanotechnologie činí tkaninu velmi příjemnou na dotek.

OBNOVENÍ IMPREGNACE

Obnovovat impregnaci není zpravidla nezbytně nutné při každém praní. Naše výstroj si o ni většinou řekne sama. Na povrchu tkanin se už nevytvářejí vodní kuličky, poslušně se kutálející dolů… Tkanina se v dešti rychle smáčí, nacucaná vodou je pak těžká, dlouho schne a výrazně hůř „dýchá“. Obnovit impregnaci lze buď po vyprání namočením do impregnační lázně (lze provést i v pračce) – tyto prostředky jsou označovány jako „wash in“, nebo nanesením impregnační látky postřikem – sprejem či mechanickým rozprašovačem. U impregnací označovaných jako „wash in“ výrobci uvádějí schopnost zacelování drobných poškození membrán a obnovení prodyšnosti. Impregnaci má samozřejmě smysl provádět pouze na čisté oblečení, jinak jí překrýváme nečistoty, které potom půjdou obtížněji odstranit při dalším praní. Naopak impregnací bezprostředně po vyprání se účinky pracího prostředku a impregnace (nejlépe od stejné firmy) vzájemně podporují a dosáhneme tak nejtrvalejších výsledků.

Na závěr je třeba ještě říci, že i impregnaci trvá určitou dobu, než se plně vstřebá do tkaniny a je připravena plnit svoji funkci. V závislosti na použité impregnační látce to může být až několik dní. Nenechávejte proto ošetřování svého vybavení na poslední chvíli.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka