Vaše reklama

Objevte divy ostrova Kypr

28.11.2014 - 13:00   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Afrodita bezpochyby věděla, co činí, když si jej zvolila za domov

Turistika a treking je nejpopulárnější způsob, jak zažít, cítit a vnímat tento vegetací bohatý ostrov, nádhernou krajinu, historii a geologické zajímavosti. Existuje více než 250 km turistických tras skrz ostrov, různých stupňů obtížnosti. Většina je velmi dobře značená, opatřená odpočinkovými místy i kempy. Vřelí a přátelští Kypřané, noci se stanem pod hvězdami, symfonie cikád a báječné víno…to je jen několik málo důvodů, proč vyrazit právě na Kypr.
Nejpopulárnější pro pěší turistiku a treking jsou oblasti Troodos National Forest Park, poloostrova Akamas, Cape Grecco a Protaras. Hlavní sezona pro pěší turistiku na Kypru je na jaře, kdy aroma čerstvých květů, často endemických rostlin, je pojistkou pro nezapomenutelný pobyt v kyperské přírodě.  
Poměrně snadno tu můžete narazit na přelet orla, supa bělohlavého nebo barevného dudka. Občas, pokud budete mít štěstí, můžete vidět kyperského muflona, druh divoké ovce typický pro ostrov (nežije jinde na světě), který se toulá v rozsáhlých lesích západního Troodosu a je symbolem pro ostrovní národní dopravce.
Pěší turistika v pohoří Troodos
Pohoří Troodos, jehož nejvyšší vrchol dosahuje téměř 2000 metrů a je v zimě pokryt sněhem, je chladnější alternativou k letnímu pobřeží (o 10–15 °C nižší teplota než na pobřeží – 32–40 °C) a ideální variantou mimo léto. Nachází se v centru ostrova a je největším pohoří na Kypru. Hory jsou geologicky unikátní - jde o jedno z mála míst na světě, kde geologové mohli studovat, co se dělo v oceánské kůře, aniž by se namočili. Polštář lávy na dně původního moře Tethys, vyplývající z podvodního sopečného výbuchu před 90 000 000 roky, je totiž vidět podél silnic a svahů v celé oblasti Troodosu. Mimo to je pohoří jednou z pěti oblastí na světě nejbohatších na ložiska mědi. I z toho důvodu historikové uvažují o tom, že řecké jméno 'Kypros' může mít souvislost s latinským názvem pro kov, měď.
Evropská dálková trasa E4
Tato turistická trasa byla rozšířena na Kypr v listopadu 2005. Cesta začíná v Gibraltaru, prochází přes Španělsko, Francii, Švýcarsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Řeckou pevninu, ostrov Kréta až na ostrov Kypr, kde spojuje Larnaku a Paphos. Trasa prochází pohoří Troodos, poloostrov Akamas a několik úseků venkova. Regiony, kterými je vedena, staví na vysoce ekologické, historické, archeologické, kulturní a vědecké hodnotě. Jen málo lidí má sílu a vytrvalost ujít či ujet na kole celou trasu na jeden zátah.
Čtyři hlavní turistické trasy na Kypru
Atalante okruh kolem nejvyšší hory ostrova Olympu (1952m) a Chionistra, která kromě fantastických výhledů dovede turistu k vchodu ke starému dolu na (Chromium Mine, těžba ukončena 1982). Trasa vede v nadmořské výšce 1700–1750 m, prochází přes husté háje borovice černé a fénického jalovce – nejstaršímu exemláři je 800 let. Z trasy je vynikající výhled na celý ostrov. Tři km od náměstí Troodos je studánka s pitnou vodou. Výchozí bod: Troodos náměstí, délka trasy: 12 km, čas: 5 hodin.
Persephone je úzká stezka s úžasnými vyhlídkami – především z Makria Kontarka, která křižuje i několik bývalých vojenských táborů. Výchozí bod: 150 m jižně od náměstí Troodos, délka 3 km, čas: 1 hodina.
Kalidonia je nenáročná trasa ve stínu borovic vedoucí k vodopádům s tůněmi vhodnými ke koupání. Sleduje tok Kryos Potamos, která nikdy nevysychá. Výchozí bod: 700 m od silnice mezi Troodos a Platres, v blízkosti letní sídlo prezidenta. Také přístupná přes lesní cestu, která začíná u turistického silnice 2 km od náměstí. Délka: 3 km, čas: 1 a  /2 hodiny.
Artemis okruh zlehka a téměř porovině obkružující vrchol Chionistra ocení především milovníci ptactva. Na trase dlouhé 7 km je i vesnice Prodromos, středisko zimních sportů na Kypru. Podél stezky mnoho vzácných druhů rostlin a hornin. Zájem budí i zříceniny hrubého opevnění, postaveného v průběhu posledního roku benátské okupace Kypru (1571) skupinou benátské generálů, kteří se rozhodli postavit obranu proti Ottomans. Výchozí bod: 300 m od křižovatky mezi silnicí Chionistra a Troodos – Proodromos silnice v nadmořské výšce 1850 m.
Ostatní stezky vedou přes hřeben Madhari. Procházejí bujnými lesy borovic a v nádherných panoramatických výhledech máte ostrov jako na dlani. Oblast kolem Platres nabízí jedinečný vhled do krásné přírody Kypru. Divoká stezka směřuje tu dovnitř, tu ven z chladného stínu borovicového lesa, sem tam skrz malebné vesnice, vodopády, jezera, staré doly a velkolepé vyhlídky.

Další stezky
Kampos tou Livadiou (okruh) Délka: 3 km, čas: 1a 1/2 hodiny. Výchozí bod: Lesní cesta vedoucí k "Kampos tou Livadiou", piknik místo 3 km od náměstí Troodos a 9 km od Karvounas. Zajímavosti: značný počet stoletých černých borovic. Stezka navazuje na trasu "Kampos tou Livadiou" piknik místě.
Psilo Dendro - Pouziaris
Délka trasy (A okruh): 8 km, čas: 3 hodiny. Prochází husté houštiny borovic na vrchol Pouziaris Peak, odtud k potoku Kaminouthkia, pak Vryses a zpět do výchozího bodu na Psilo Dendro.
Délka trasy (B): 7 km Doba cesty: 3 hodiny. Do kopce pěšky směrem k Pouzizris a končí v bodě na Troodos Square-Makria Kontarka (Persephone).
Délka trasy (C): Psilo Dendro – Kryos Potamos 5 km čas 2 hodiny. Třetí cesta zpočátku sleduje předchozí trasu, nahoru k Pouziaris, ale pak vezme vedlejší směr lesní cestou k Kryos Potamos a k výchozímu bod stezky Kalidonia. Jinou varinatou je Psilo Dendro - Kryos Potamos - Kalidonia Falls - Psilo Dentro s délkou trasy 8 km čas 3 hodiny. Výchozí bod: Spojení Platres - Mesa Potamos lesní cestu a Moniatis - Platres - Troodos silnici u Psilo Dendro.
Myllomeris Falls Délka: 1,2 km čas: 1/2 hodiny. Výchozí bod: Naproti kostelu v Platres. Trasa vede k vodopádům Myllomeris.
Kalopanagiotis - Oikos Délka: 1,5 km čas: 1 hodina. Výchozí bod: ves Kalopanagiotis. Stezka prochází vodní mlýn v Kykkos, lázně Kalapanagiotis, klášter Agios Ioannis Lampadistis (UNESCO), Faragga (piknikiště) a končí v obci Oikos Marathasas.
Kampos tour Livadiou - Agios Nikolaos tis Stegis – Kakopetria Délka: 8 km Čas: 3 1/2 hodiny. Výchozí bod: Kampos tou Livadiou 2 km od náměstí Troodos na cestě k Karvounas.
Stezka prochází hustý borový les a sleduje okraj útesu s výhledem na Potamos tou Chromiou. Končí na nezpevněném povrchu silnice Platania-Apotheri Agios Nikolaos, kde je možné si vybrat mezi třemi trasami, které skončí v Agios Nikolaos tis Stegis (kostel UNESCO). Příjemný odpočinek nabízí vesnice Kakopetira nebo piknik Platania.
Gerakies (okruh) Délka: 4 km čas: 2 hodiny. Výchozí bod: Top Trees Hotel. Malebná vesnice Gerakies se nachází v krásném údolí Marathasa, 65 km od Nikósie. Je postavena na svahu hory, uprostřed bohaté vegetace, na okrajích lesa Paphos. Naučná stezka vede vzhůru kolem  požární stanice, pokračuje podél horského hřebenu a pak sestupuje do centra obce.
Některé z těchto cest vedou ke kouzlem zahaleným horským kláštěrům jako třeba nádherná dálková trasa do Phini, která prochází kolem kláštěra Trooditissa. Nebo vás dovedou k drobným malovaným byzantským kostelům. Deset z těchto kostelů je uvedeno na Seznamu světového dědictví UNESCO pro barvité fresky na stěnách a apsidy, a pro jejich unikátní architekturu šikmých dřevěných střech. Některé z největších uměleckých děl byzantského období jsou Stavros tou Ayiasmati, Panayia tou Araka, Timiou Stavrou na Pelendri, Ayios Nikolaos tis Stegis, Panayia Podithu, Assinou, Ayios loannis Lampadistis, Panayia tou Moutoula, a archanděla Michaela na Pedhoulas .
 
Cedar Valley
Cedrové údolí známé jako Koilas ton Kedron, Koilás tón Kédron nebo Sedirler Vadisi, je příhodně pojmenované. Je jich v tomto odlehlém údolí více než 200 000 a nejsou to jen tak obyčejné stromy, ale původní cedr kyperský (Cedrus brevifolia), blízký příbuzný slavného cedru libanonského. Není jednoduché se sem dostat, ale o to parádnější „divokost“ tu najdete. Přístup je po nezpevněné cestě od Pano Panagia na straně paphoských hor nebo z Kykkos po značených (nezpevněnéch) cestách na trase z Kykkos do Stavros tis Psokas. A pokud budete mít opravdu štěstí, nebude to jen cedr, co uvidíte. Právě zde v Cedar Valley se nachází srdce mufloní populace.
Reálnou hrozbou na ostrově je oheň a to už na začátku května, kdy teploty začínají šplhat na 35 °C. I v obci Troodos (1700 m) si můžete změřit v pozdním jaru až 30 °C. Mezi ostrovy Středomoří má Kypr největší rozlohu lesů, které „žijí“ pod neustálou hrozbou požárů. Za lesní porosty vděčí Kypřané Britům, kteří v dobách své vlády na ostrově vysázeli desítky tisíc stromů. Dnes je z nich mnoho ve věku vyšším šedesáti let a tvoří impozantní háje. Zejména v blízkosti Mount Olympus najdete nádherné 500 let staré porosty borovice černé.
Zakázané vrcholy
Kypr má velmi dlouhou a pestrou historii. Jako mnoho z ostrovů Středozemního moře měnil poměrně často majitele. Jeho poloha blízko do Svaté země, Egypta a celého Středního východu jej činila ideální základnou pro mnoho válečných aktivit. Na celém ostrově najdete zbytky křižáckých hradů (nejzajíměvjší v Kyrenii) a mnoho z pobřežních měst má starověké opevnění. Jedním z výsledků této pestré historie je i to, že jen zřídka najdete důležitý vrchol bez nějaké konstrukce na jeho vrcholu. Všechny tři nejvyšší hory pohoří Troodos například „hostí“ masivní radarová zařízení, z nichž některá slouží leteckému provozu, ale většina sleduje vojenské činnosti přes demarkační linii. Mnoho vrcholů ctižádostivých horalů je tak ochuzeno, protože nejen, že se k nim nesmí, ale častokrát ani nedá dostat přes hradbu plotů či ostantého drátu.
Zajímavosti
▪ Nicosia – hlavní město – je jediným hlavním městem na světě, které se dělí mezi dvě příslušnosti Severní Kypr a Jižní Kypr.
▪ Kriminalita na Kypru téměř neexistuje – ostrov je považován za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě.
▪ Kypr má jeden z nejjižněji položených lyžařských areálů.  
▪ 371 druhů migrujících ptáků můžete na ostrově vidět především na jaře a na podzim
▪ Kypr je domovem 20 druhů orchidejí.
▪ Najdete zde 1950 druhů kvetoucích rostlin, z toho 140 neroste nikde jinde na světě.
▪ Kypr je jedním z mála míst na planetě, kde hnízdí želvy.
▪ Kolem 10 000 plameňáků zastavuje na své cestě do teplých krajin každoročně na podzim u  slaného jezerat u letiště v Larnace.
▪ Více než 45 kyperských pláží se pyšní modrou vlajkou čisto ty a bezpečí.
 
Troodos a ubytování
Pohoří obklopují mnohé hotely, apartmány, penziony, vily a kempy. Ubytování je zde zážitkem, protože Kypřané jsou proslulí svojí vřelou povahou a přátelskou velkorysostí. Očekávejte tedy nadstandardní služby. Pro více informací o ubytování v pohoří Troodos se podívejte na webové stránky Kyperské centrály cestovního ruchu www.visitcyprus.com se sídlem v Praze, která rovněž poskytuje turistům dobrou brožuru se stezkami pro treking a turistiku i mapy.
Praktické informace
Vstupní doklady: platný OP (Kypr je členem EU) nebo pas
Jazyk: anglicky zde mluví téměř každý.
Letecké spojení: doba letu Praha – Larnaca 3 hodiny, frekvence ČSA 7x týdně, Smart Wings 2x týdně, cena zpáteční letenky cca 8700 Kč
Doprava: Za půjčení auta se platí od 20–30 € na den. Obvykle si auto musíte půjčit na minimálně tři dny. Pojištění vyjde levněji, pokud bude vůz na osobu starší 23 let. Jízda vlevo je pozůstatkem Commonwealthu. Na jízdu vlevo musíte pamatovat i při jízdě na kole – síť cyklostezek v turistických rezortech podél moře je poměrně hustá, mimo je mnohem více cest bez zpevění. Ceny pohonných hmot červen 2010: Natural 95/1,014 eur, Natural 98/1,054 eur a Nafta/0,97 eur
Sezóna: Pěší turistiku můžete provozovat na Kypru po celý rok, i když zimní deště v pohoří Troodos mohou pobyt v této oblasti trochu ztížit. Každopádně pokrývku hlavy a krém s ochranným faktorem budete potřebovat i v listopadu. Je také třeba poznamenat, že terén je často hrubý tak, že bez dobrých pohorek se neobejdete.  
Kempování na Kypru: Kypr má sedm oficiálních kempů. Většina lokalit má sprchy, umývárny, WC, restaurace a mini-trh v dosahu. Všechny jsou placené od 1 kyperské libry do 3 liber na osobu a den, plus minimální poplatek za den za ubytování. Pouze dvě místa jsou otevřena po celý rok – Governor's (Kalymnos) Beach Camping Kemp nedaleko Limassolu a Feggari Kemp v Coral Bay v okrese Paphos. Zbývajících pět míst je uzavřeno během zimních měsíců.
Ceny potravin: Chleba 400 g - 1,10 eur, slanina 0,70 eur za 100 g., balená voda 1,5 l. - 0,38 eur, máslo 1,2 eur, 200 g plátkového sýra (Gouda, Tilsit, Emental) - 2,60 eur, Halumi sýr - 1,8 eur, Cabernet Sauvignon červené suché víno 750 ml 4,29 eur, pivo Budweiser 330 ml 0,99 eur (uvedené ceny Carrefour nebo síť pekařství Zorbas). Průměrná útrata v restauraci:7–11 eur / osoba, McDonalds – BigMac menu 5,50 eur
 Info: Kyperská organizace cestovního ruchu, Václavské nám. 51, 110 00 Praha 1, tel.: 224 281 285, cto.prague@volny.cz, www.visitcyprus.com 

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.81

Anketní otázka