Vaše reklama

Nejvýše položená lidská sídla

07.12.2011 - 03:21   |   Redakce: Destination Travel Guide/Dana Jakoubková

Rio Macho (Villa Mills) Kostarika Autor: © costaricaweb.cr

Výškový limit pro život člověka

Byli jste někdy tak vysoko v horách, až jste měli pocit, že se udusíte? Kyslík je holt ve vysokých polohách nedostatkovou komoditou. Přesto i v některých obydlených lokalitách tento hendikep lidé musí snášet, a nemám na mysli ty zamořené smogem. Jde o nejvýše položená sídla světa, která jsou příkladem lidské adaptace na život ve velehorských výškách.
 
 
Maximální hranice nebo také "vertical limit" lidského přežití je kolem 6000 metrů nad mořem. Extrémní výška je nazývána "zónou smrti" a jde hranici kolem 8000 metrů. Žít trvale nad výškou 5500 metrů lidé mohou, ale je pravděpodobné, že budou trpět postupným zhoršováním fyziologických funkcí, které nakonec vede ke smrti. Zvýšení počtu červených krvinek jako nositelek kyslíku je jedním z nejdůležitějších mechanismů adaptace na velkou nadmořskou výšku. Horolezci, kteří plánují trávit čas nad 5500 metrů výšky musí před výstupem kompenzovat nevyhnutelné hubnutí - tzv. buněčný kanibalismus dostatečným přibráním na váze. Vliv výšky na mozek se však nijak obalamutit nedá.

Zajímavá „lidská hnízda“ světa

Quito - Ekvádor (2850 m)
Druhé nejvyšší hlavní město na světě (po La Paz) leží na východním svahu činné sopky Pichincha v Andách. I když nedosahuje výšky některých jiných malých měst a vesnic v Andách a Himálaji, Quito je ve dvou věcech unikátní: jednak má značnou populaci (téměř 2 miliony lidí), ale hlavně je pouhých 25 km od rovníku.
Hushe (Hu-Shai) Village – Pákistán (3050 m)
Ve stínu nejdramatičtější z hor – kádvojky (K2) v Hushe Valley se nachází
nejvýše položená osada Pákistánu. Slouží jako výchozí bod pro mnoho pěších tras v této části hor. Většina přátelských obyvatel pracuje – jak jinak – pro turisty a horolezce jako průvodci nebo nosiči.
Villa Mills – Kostarika (3100 m)
I když má většina lidí Kostariku spojenou s vulkány, tropickým pralesem a plážemi, země ukrývá ve svém nitru vysočinu s překvapivě vysoko položenými sídly. Villa Mills je malou obcí pod Cerro de le Muerte (Hora smrti) v pohoří Talamanca vyzviženého sopečnou činností, blízko panamské hranice. I tak blízko rovníku zde můžete zažít teploty pod bodem mrazu. Oblast je vyhledávanou pro své jedinečné přírody skvosty především ekoturisty.
Leadville – Kolorado (3160 m)
Hornické město ležící ve Skalistých horách v horním toku řeky Arkansas je vlastně trochu mimo téma, protože neleží v nejvyšších horách světa. Nicméně je položené – na poměry Spojených států – nezvykle vysoko, čehož důvodem je někdejší těžba stříbra. V době největší prosperity byl Leadville druhým největším městem v Coloradu, hned po Denveru. I když jsou staré časy dávno pryč, Leadville se stále může pochlubit asi třemi tisíci stálých obyvatel, kteří se společně snaží udržet atmosféru doby, kdy byly kavárny a hospody plné horníků. Návštěvníci tak mají pocit, že se vrátili o sto let zpátky.
Cuzco - Peru (3310 m)
Krásné město s koloniální španělskou architekturou se nachází ve stínu peruánských And, poblíž údolí Urubamba (Sacred Valley). Kdysi sloužilo jako hlavní město incké říše, dnes je ochraňováno jako Světové dědictví UNESCO a žije zde trvale asi 350 000 lidí. Ti, kteří se chystají navštívit proslulé ztracené město inků - Machu Picchu, s největší pravděpodobností nejprve zajedou právě sem.  
Namche Bazar – Nepál (3500 m)
Městečko Namche Bazar v Nepálu sloužilo původně jako malá obchodní stanice pro horské zemědělce. Dnes je populární zastávkou pro horolezce a trekaře na cestě k základnímu táboru Everestu. Jako křižovatka mnoha trekingových vysokohorských tras je také poslední opravdovou výspou civilizace před tím, než se pohroužíte do světa hor a ledovců. Obyvatelé z údolí Solo Khumbu sem jezdí nakupovat i dnes. Město má vlastní banku, poštu i policejní stanici. Vzduch v místním Everest View Hotelu (Hotel s vyhlídkou na Everest) je pro návštěvníky z nižších poloh dokonce uměle okysličován.
Apartaderos - Venezuela (3505 m)
Na křižovatce tří hlavních říčních údolí And najdete „nejvyšší“ město Venezuely – Apartaderos. Po dostavbě transameriské dálnice se kdysi odlehlé místo stalo hlavním městem cestovního ruchu země. Místní obyvatelé si však zachovali tradiční způsob obživy v zemědělství a pastevectví, v horách po staletí tak typický.
Lhasa – Tibet (3650 m)
Nejznámější z nejvýše položených měst na světě je „hlavní“ město Tibetu. Město se nachází v centrální náhorní plošině Himálaje a má přes 250 000 obyvatel. Lhasa bývala tradičním sídlem dalajlámů, dnes tu uvidíte dlouhé zástupy poutníků s cílem vidět na vlastní oči krásné buddhistické chrámy na pozadí úchvatné velehorské scenérie. Slavný palác Potála (kde žil až do roku 1959 dalajláma Tändzin Gjamccho, než byl čínským komunistickým režimem donucen Tibet opustit) se například chlubí neuvěřitelnými nástěnnými malbami.. Město je také pod ochranou UNESCO. K Tibetu se váže také nejvýše položené letiště světa Nagqu Dagring Airport.
Nejvýše položené město Evropy
Davos – Švýcarsko
1 560 m
Nejvýše trvale osídlené místo ČR
Boží Dar – Krušné hory
1 028 m
Nejvýše položená vesnice Evropy
Trepalle – italské Alpy
2 209 m
Nejvýše trvale obydlená ves Alp
Juf – Švýcarsko
2 126 m
Potosí – Bolívie (4090 m)
Další bolivijské město, které se nachází ve velké nadmořské výšce, je Potosí. Často je citováno jako největší z nejvýše položených měst světa. Stejně jako v severoamerickém Leadville se tu v minulosti těžilo stříbro a kdysi město patřilo i mezi největší města celé Ameriky. Dnes je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Jeho bohatá těžební historie však i nadále hraje důležitou roli v jeho identitě. Spisovatel Cervantes dokonce použil v Donu Quijotovi výraz "potosí" jako idiom pro nesmírné bohatství, a hora Cerro Potosi, která se vznáší nad centrem města, je někdy nazývána Cerro Ricco (bohatý kopec). Jedním z tradičních zvyků nebo spíše každodenní běžnou činností je pro obyvatele žvýkání listů koky, které výrazně pomáhají zvládat kyslíkový deficit, únavu a potřebu vody a jídla.
El Alto – Bolívie (4150 m)
Ačkoliv za nejvyšší hlavní město světa je brán La Paz, jedno z jeho „předměstí“ se nachází ještě výše, než La Paz samotný. Pojmenované bylo El Alto, což znamená "vysoký", a je tím pádem i nejvýše položeným městem Bolívie. Město bylo založeno, když se stavěla železnice mezi jezerem Titikaka a hlavním městem La Paz, a v současnosti má více než 650 000 obyvatel. Většina cestovatelů město zná, protože se zde nachází i letiště.
La Rinconada – Peru (5100 m)
National Geographic oficiálně prohlásil v roce 2003 La Rinconadu v peruánských Andách za nejvýše položené trvale osídlené město na světě (Guinessova kniha uvádí Wenzhuan v Tibetu, 5019 m). Většina lidí má problém s výškou už kolem 3000 nadmořských metrů. Jen těžko si lze proto představit, že lze žít ve městě s výškou 5100 m n. m. tedy s trvalým nedostatkem kyslíku. Přesto zde žije asi 30 000 obyvatel, z nichž většina pracuje v místních zlatých dolech. I když je fakt, že většina lidí sem přijíždí a pracuje jen po určitou krátkou periodu týdnů až měsíců, je s podivem, že tu vůbec tak dlouho někdo vydrží.
A víte, které hlavní město je nejvýše položené v Evropě? Čtěte zde
 
Související články:

Rio Macho (Villa Mills) Kostarika Autor: © costaricaweb.cr

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka