Vaše reklama

Na mořském kajaku do Grónska

27.04.2010 - 00:01   |   Čtenář: Petr Novotný

Autor: © Archiv výpravy

Historicky první česká výprava na mořských kajacích (seakayak) do pobřežních oblastí východního Grónska s cílem uskutečnit 200kilometrový okruh soustavou zdejších fjordů a ostrovů.

Grónsko je místo, kde místní obyvatelé (Inuité) začali používat kajak jako pomůcku při lovu velryb a tuleňů podle dostupných informací již před dvěma tisíci lety. Rádi bychom se s nimi setkali a porovnali naše zkušenosti. Za tímto účelem jsme vyvinuli i zcela nový typ sportovního mořského kajaku Triena. Navštívená oblast patří mezi jedno z nejfotogeničtějších míst planety, proto je celý projekt koncipován nejen jako sportovní, ale rovněž etnograficky – dokumentární výprava.
 
Akce, které se zúčastní tři vodáci s letitými zkušenostmi, už dnes vzbuzuje značný mediální zájem. I proto je dokumentace plánovaná především pro odborný a outdoorový tisk. Velká reportáž bude uveřejněna v časopise Hydromagazín, kde pravidelně publikuji materiály o vodáckých výpravách již několik let, materiály budou otištěny i v magazínech o cestování (typu Lidé a Země, Koktejl, Květy), zde v OutdoorGuidu najdete netuctový rozhovor. Ve spolupráci s Hydromagazínem a CK Adventura proběhne na pěti místech republiky (Plzeň, Praha, Liberec, Brno) multimediální slideshow. Součástí prezentace výpravy budou i besedy v rozhlasových stanicích (Český rozhlas, KISS a BEAT, …) 
Členové výpravy:
 
Petr Novotný – vedoucí teamu a organizátor výpravy:
  • fotograf a publicista (více než 200 odborných cestovatelských a outdoorových článků v řadě periodik v ČR)
  • organizátor a popularizátor výprav na mořských kajacích (mimo jiné I. česká výprava na Island 2002, dále řada dalších – a většinou historicky prvních – výprav do oblastí Skagerak, Stocholm skargard, Aland – Švédsko, Sardinie, Korsika, Kykládské souostroví - Řecko, Kostarika, Panama, Tasmánie, Madeira.)
  • bývalý závodník na divoké vodě (USK Praha, Dukla Brandýs), mezinárodní instruktor raftingu a kanoistiky IRF trip leader.
Standa Klokočník:
·         Autor a designer prototypu nejmodernějšího českého mořského kajaku.
·         Instruktor a průvodce na mořských kajacích, od roku 2003 absolvoval 22 výprav. (Aland – Švédsko, Stocholm skargard, Skagerrak – Švédsko, Mysterhult – Švédsko, Kykládské souostroví – Řecko, Lefkáda – Řecko, východní pobřeží středního Řecka, Golfo di Orosei a La Maddalena – Sardinie, Lofoty – Norsko, West Fjord – Island.
Jan Kolanda:
  • Dlouhodobý reprezentant České republiky v mnoha vodních sportech. Rychlostní kanoista – několikanásobný mistr republiky a účastník světových pohárů v maratonu, na surfski účastník Ocean racing Australie, quadriathlon – mistr světa a vítěz několika závodů světového poháru. Účastník řady výprav na mořských kajacích.
  • Profesionální průvodce v oblasti Austrálie a Tichomoří.
Výprava proběhně 24. 7.–10. 8. 2010.

Autor: © Archiv výpravy

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka