Vaše reklama

Mysterium sedmi - tajemná pohoří USA kont.

04.04.2012 - 00:01   |   Redakce: Dana Jakoubková, Ivka Tulpová

Autor: © Dana Jakoubková

Tajemná pohoří, o kterých jste nikdy neslyšeli, ale měli byste je zkusit.

 Colorado - Mummy range

Milióny lidí se na něj dívají z Trail Ridge Road, ale pro většinu to tím končí. Tento hřeben, s vrcholy dosahujícími výšky 4000 metrů (Hagues Peak, čtvrtý nejvyšší vrchol v Rocky Mountains National Park a hlava zdánlivé „mumie“) je však hodný vašeho úsilí. Zasahují do něj části Rocky Mountain a Comanche Peaks Wilderness. Dobrou výchozí trasou je Emmaline Lake Trail, která sleduje Fall Creek 3,5 km (5 mil) až k jezeru ve výšce 3300 metrů. Výšlap dokončíte stočením se k jihu na Mummy Pass Trail.
▪ podrobnosti: Rocky Mountain National Park (http://www.nps.gov/romo)

Minnesota - Sawtooth Mountains

Čas tady opravdu zapracoval. Kdysi obrovské Sawtooth Mountains byly zemí pokrytou vodou a ledem. Dnes, převedeno na čísla, nejsou zas až tak působivé – vrchol Moose Mountain dosahuje sice jen 500 metrů – vystupuje ale celých 325 metrů nad hladinu Lake Superior. Tím získává dojem nekonečna a pouhého mihnutí geologického času. Pustou páteří hřebene prochází 376 km (235 mil) dlouhý Superior Hiking Trail (SHT). Zkusit můžete například desetikilometrovou část SHT z Oberg Mountain do Lutsen, její panoramatické výhledy a klikatá stoupání na Oberg Mountain jsou prostě úžasná.
▪ podrobnosti: Superior Hiking Trail Association (http://www.shta.org)

Utah - Pilot Range

Tento 152 km (92 mil) dlouhý hřeben se rozprostírá na hranici Utahu a Nevady a pro turisty je minimálně něčím novým. Území bylo totiž až donedávna zataraseno soukromým vlastnickými právy. Bureau of Land Management (viz. str. 10 ) však pozemky získala a otevřela veřejnosti. Losi, pumy a třítisícové vrcholy čnící více jak 1500 metrů nad poušť West Desert jsou fantastickou divočinou. Obrovská rozloha Pilot Range je nyní jako součást Red Rock Wilderness polem pro turistu neoraným. Ačkoli je zde několik udržovaných stezek, naprostá většina plochy je bezzásahová. Vydáte-li se třeba traverzem hřebene k Pilot Peak, je pravděpodobné, že budete na trase úplně sami. Dejte si pozor na odpolední bouřky, které jsou zde v důsledku pouštního klimatu pod horami časté a používejte co nejaktuálnější mapu, abyste se vyhnuli zbávajícím soukromým pozemkům.
▪ podrobnosti: Southern Utah Wilderness Alliance (http://www.suwa.org)

Oregon - Strawberry Mountains

Útesy lemovaná jezerní pánev, vrcholky dosahující 2700 metrů, troubící jeleni, více jak 200 kilometrů stezek, pěšiny sledující dramatické vrcholky hřbetů a samota – to vše je východo-oregonská Strawberry Mountain Wilderness. Tábořiště The Strawberry je výchozím místem v Praire City pro vstup do srdce oblasti, která jej zcela uchvátí. Méně navštěvované stezky jako Pine Creek, Big Creek a Buckhorn Meadows vedou do atraktivní vysoko položené země s výhledy na Wallowa Mountains, které vás doslova přikovají k zemi.
▪ podrobnosti: Malheur and Wallowa-Whitman National Forests, (http://www.fs.fed.us/r6/malheur)

New York - Blackhead Range

Zdolejte tři z pěti nejvyšších vrcholů Catskills podél napjaté hřbetní linie a projděte stezky skrz smrkové lesy. To vše o samotě, protože Blackhead Range se turisty nehemží ani v létě. Projděte ho od začátku do konce, začněte buď v Maple Crest Road nebo zvolte postranní trasu třídenního treku z North/South Lake State Campground do Windham High Peak po Long Path. Nebudete litovat.
▪ podrobnosti: New York-New Jersey Trails Conference (http://www.nynjtc.org)

California  - Marble Mountains

Bílé vrcholky třpytící se v kalifornském slunečním svitu – to jsou skalnaté vrcholy Marble Mountains. Jsou stejně krásné jako vy budete propoceni během času, než se k nim dostanete. Zabere to celý den chůze skrz les jedlí douglasek. Severo-kalifornské Siskiyou County a 2640 metrů vysoký Marble tak zajišťuje spolehlivou zásobu samoty. Zkuste 25 kiláků (16 mil) dlouhý Marble Mountain Rim Trail za největšími krásami Klamath National Forest s úchvatnými pohledy směrem k Trinity Alps.
▪ podrobnosti: Scott River/Salmon River Ranger District (http://www.r5.fs.fed.us/klamath/vvc/wilderness/marbles)

Idaho - Lost River Range

Nejznámější je pro 3800 metrů vysoký Borah Peak, nejvyšší bod v Idahu, státu s nejhezčími horami ve Státech. Lost River Range se však může pochlubit dalšími šesti třítisicovkami. Pusťte se do Borah‘s Southwest Ridge: desetikilometrového okruhu s převýšením 1600 metrů. Nebo dejte trasy pro několikadenní přechody k odlehlému Merriam Lake, Pass Lake a Shadow Lakes. Dlouhý celodenní okruh sleduje Dry Creek a přítok do Swauger Lakes až dolů přes Hell Canyon. Potenciál pro pohyb napříč krajinou je tu téměř nekonečný.
▪ podrobnosti: Lost River Ranger District, Challis National Forest (http://www.fs.fed.us/r4/sc/lostriver/index.html)

Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka