Vaše reklama

Muži z ledovce je 20 let

06.03.2011 - 19:57   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Südtiroler Archäologiemuseum

Tenkrát došlo k archeologické senzaci. Mumie uchráněná přírodou v ledu byla 5000 let stará. Nalezl ji německý pár Erike a Helmut Simonovi dne 19. září 1991 v nadmořské výšce 3210 metrů. Bylo nalezeno i jeho kompletní ošacení a nástroje, které měl u sebe. Slavná mumie dostala jméno Ötzi podle místa nálezu, kterým je ledovec na jihotyrolské straně Ötztalských Alp.
Prostřednictvím rentgenového snímku bylo zjištěno, že Ötzi zemřel na vykrvácení poté, co byl zasažen do ramene kamenným šípem. Pravděpodobně byl zasažen zezadu, když utíkal před svým pronásledovatelem. Dalším překvapením byl objev 50 tetování, která sloužila pro lékařské účely. Zájemci o archeologii si mohou na internetu zblízka prohlédnout mumii. Fotografie celého těla i jeho nejmenších detailů jsou výsledkem rozsáhlého projektu zaměřeného na kompletní dokumentaci této unikátní mumie.
Ötziho můžete dnes navštívit v Archeologickém muzeu v Bolzanu. Součástí expozice jsou i veškeré nástroje, které měl u sebe. A jeho život byl vzkříšen v Archeoparku v údolí Schnalstal/Val Senales nedaleko lázeňského města Meran/Merano. Návštěvníkům přiblížuje zemědělství a způsoby bydlení v době bronzové. Také si zde můžete vyzkoušet, jak vařit či vyrábět různé předměty jako před 5000 lety.

Výstava Life Science – Realita a fikce

Na oslavu připravilo Archeologické muzeum v Bolzanu pro Ötziho speciální výstavu, která byla zahájena 1. března 2011 a potrvá do 15. ledna 2012. Odhalí nejen nejnovější výzkumy týkající se Ötziho, ale seznámí vás i se zvláštnostmi, zajímavostmi a nesmysly, které se o Ötzim celosvětově šíří.
Südtiroler Archäologiemuseum
Museumstraße 43, 39100 Bozen
Otevírací hodiny: ÚT–NE 10–17:30 (červenec, srpen a prosinec otevřeno denně i v pondělí), zavřeno 1. ledna, 1. května a 25. prosince.
Stránky věnované Otztimu: www.iceman.it
Turistické informace Jižní Tyrolsko v češtině: www.suedtirol.info

Jak Ötzi vypadal

Jedna otázka o Ötzim stále zůstává nezodpovězena: Jak Ötzi skutečně vypadal? Mnoho pokusů o skutečnou rekonstrukci bylo neúspěšných, přesto určitá podoba existuje. Archeologické muzeum představí v rámci zahájení výstavy Ötzi 20 zcela novou podobu Ötziho vzhledu, získanou na základě porovnání anatomických 3D fotografií jeho kostry. Holandští vědci Alfons a Adrie Kennis v současné době pracují na rekonstrukci Ötziho obličeje, který bude slavnostně představen právě při zahájení výstavy.
Všechny informace o Ötziho speciální výstavě najdete na www.oetzi20.it

Na ledovec

Návštěvu Ötziho v Jižním Tyrolsku můžete zkombinovat s nepřebernými možnostmi freeridu v oblasti Schnalstal nebo lyžováním na ledovci s 35 km sjezdovek. Lyžařský areál zajišťuje bohatou sněhovou nadílku po celý rok. Snowboardisté tu najdou jeden z největších snowparků v Evropě. Více informací o Schnalstalu najdete na www.schnalstal.it
Související články:

Autor: © Südtiroler Archäologiemuseum

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka