Vaše reklama

Mráz na teplotním pólu a lidské kosti v gulagu na Kolymě

08.05.2010 - 00:07   |   Redakce: -jak-

Autor: © Dalibor Beneš

Rozhovor s Daliborem Benešem

Proč je pro někoho v mínus 52 stupních Celsia "nesportovní" uchýlit se do chalupy? Jaké věci vás napadají, když stojíte na místě sněhem zasypaného lágru, kde zahynulo až 400 000 lidí a kde se pod sněhem pod vámi stále válejí lidské kosti? Jaká dovede být Sibiř?
Hodně drsná výprava Dalibora Beneše a Petra Sedláčka na sibiřskou Kolymu bude tématem další cestovatelské a outdoorové Casablanky... Zimní akce zahrnující i autostop zimní Sibiří mířila na Omjakon – pól chladu, kde bylo aktuálně mínus 52 °C. Přívaly sněhu vyhnaly osamocenou dvojici z hor Anngačag a Petr Beneš s Daliborem Sedláčkem pokračovali do nechvalně proslulého sovětského lágru Butugyčag a do typického postsovětského přístavního města Magadan.
Zpráva z cesty, kterou najdete (mezi jinými) na stránce
„Podařilo se mi při přechodu jedné řeky propadnout skrz naleď. Nateklo mi horem do bot. Nohy mi sevřel ledový krunýř a ponožky vmrzly do bot. Nedokázal jsem se zout vlastními silami. Až Péťa mi pomohl sekerkou. Kapánek mi omrzla pravá noha. Nyní se pokusíme dostat ke gulagu Butugyčag z jižní strany hor. Ale nevím, teprve včera přestalo sněžit... Jsme v pořádku a posíláme pozdrav!“
 
Chcete-li slyšet více, nalaďte si Český rozhlas Radio Wave (www.wave.cz) v neděli 9. 5. v 11 hodin dopoledne.
 

Autor: © Dalibor Beneš

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka