Vaše reklama

Mezinárodní den původního obyvatelstva

09.08.2010 - 02:48   |   Redakce: Nadace Partnerství, Climate Alliance

Autor: © Nadace Partnerství

9. SRPNA  je Mezinárodní den původního obyvatelstva. A jsou to právě domorodé národy, které v jejich regionech neustále ohrožuje produkce ropy. Nabízí jim Yasuni návrh řešení?

Ropa - pohroma nejchudších

Největší ropnou katastrofu na světě vyvolal výbuch ropné plošiny těžařské firmy BP v Mexickém zálivu. Celý region - zvířata i rostliny, stejně jako rybolov a cestovní ruch bojuje proti jejím důsledkům.  Ale i jiné katastrofy, které vedou k uvolňování mnohem menšího množství ropy do vody, kontaminují řeky a moře a ohrožují člověka i přírodu. Produkcí ropy ve svých regionech jsou neustále ohrožovány zvláště domorodé národy.

V červnu 2010 vytekla v Peru z tankeru do Río Maranon surová ropa a otrávila zdroj pitné vody pro okolní domorodé vesnice. Také největší jezero v Jižní Americe, venezuelské Lago de Maracaibo, je silně znečištěné dlouhotrvající intenzivní těžbou ropy. Od května 2010 se na hladině hromadí shluky špinavé černé ropy, rybářské úlovky jsou stále menší a většinu z nich tvoří ryby ulepené od ropy, nenávratně ubývá také turistů.

Yasuní - šance nejen pro Ekvádor

Ekvádor nabízí alternativu: Yasuní iniciativu. Spočívá v tom, že zhruba 900 milionů barelů ropy, které se nachází pod národním parkem Yasuní (v části Ishpingo-Tambococha-Tiputini na severovýchodě země) nebude vytěžena, pokud polovinu očekávaných příjmů uhradí mezinárodní společenství států.
Dne 3. srpna 2010 podepsali po třech letech příprav vláda Ekvádoru a Rozvojový program OSN (UNDP) oficiální dohodu o vytvoření Yasuní fondu. Ušetří se tak celých 410 miliard tun CO2 v atmosféře! A co je neméně důležité: stanoviště několika domorodých národů, mimo jiné kočovné národy Tagaeri a Taroemanane, zůstanou nedotčena. Peníze z Yasuní fondu budou využity na obnovitelné zdroje energie, sociální projekty a na ochranu životního prostředí.
"Yasuní iniciativa představuje inovativní přínos k ochraně klimatu, deštných pralesů a lidských práv. Je to skvělý úspěch ekvádorské občanské společnosti a místních domorodých organizací, které celé roky bojují proti destruktivní těžbě ropy vAmazonii, "oceňuje Thomas Brose, ředitel Climate Alliance, podepsání smlouvy: "Členové Climate Alliance již v dubnu 2010 požádali Evropskou unii a její členské státy, aby finančně podpořili návrh ekvádorské vlády týkající se Yasuní“.
Na podzim 2010 se do Evropy chystají na pozvání Klimatické aliance hosté z Ekvádoru. Při své cestě Lucemburskem, Belgií, Německem, Maďarskem a Českou republikou budou v rámci projektu EnergyBridges, představovat Yasuní iniciativu a seznamovat se současnou situací v Ekvádoru.

Autor: © Nadace Partnerství

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka