Vaše reklama

Mezinárodní den hor - Jaké bohatství nám hory dávají ?

08.12.2012 - 03:31   |   Redakce: Dana Jakoubková

Rok 1990 Autor: © OutdoorGuide

Byla ještě tma, když jsme vyrazili vzhůru skalním kuloárem. Ostrý vzduch mne udeřil do tváře, jeho studené paže ji sevřely, a mne zbavovaly dechu. Slaná kapka sklouzla mezi řasy; ...uvědomím si, že bdím, ne sním. Vnímám všemi smysly. Hvězdy se kmitají, duše se chvěje. Jaké to bude, poprvé ?

Mezinárodní den hor vyhlásila OSN jako podporu trvale udržitelného rozvoje horských oblastí a upozornění na možnosti i omezení při využívání hor. 

 

 

Poprvé

Pomalounku svítá. Zhasínám čelovku.
Chodník vysoko nad údolím a strmý skalní žleb. Jsme nahoře. Kolem nás, dosud neurčité, jen jako stíny trčí hroty podobné prstům rostoucím z mlhy. A pak najednou, nad dolinami ještě spícími prošlehne záblesk, svatozář zbarví oblohu a ohnivé signály zalétají až k nejvzdálenějšímu okraji obzoru. Prsty vzplanou jak louče a nad bílými mraky, sedícími zatím těžce v údolích, se rozlijí vlny světla.
"Tím nejcennějším, co nám hory dávají, jsou slzy dojetí, přes které se za nimi naposledy ohlížíme, když je opouštíme."       Herbert Tichý – rakouský horolezec, geolog a novinář, prvovýstup na Čo Oju (8201 m/ r. 1954 alpským stylem, bez kyslíku spolu s Josephem Jöchlerem a Šerpou Pasang Dava Lama).
Je ohlušující ticho. Slyším jenom vlastní srdce. Na chvíli se skoro zastaví, aby nerušilo. Mé první horské svítání. Nikdo nepromluví. Cítím spojení. Zarůstáme do sebe. Teď poprvé a nejspíš nadlouho či navždy. Tak dobré ráno... hory!
Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků vyrůstajících z pomyslné vodorovné čáry. Převážně černé trojúhelníky znázorňují hory, první zleva má modrý „diamant“ na vrcholu, znázorňující ledovce a sněhovou pokrývku, dávající životodárnou vodu, kolečko uvnitř prostřední „hory“ znázorňuje surovinové zdroje, a zelená plocha v části třetí „hory“ představuje plodiny a zemědělskou produkci v horských oblastech. >>Více.
V souvislosti s výročím se konají různé akce, jako například u nás hromadný výstup na Sněžku 11.-12. prosince 2012. Podrobnosti zde.

Rok 1990 Autor: © OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka