Vaše reklama

Merano Höhenweg - mimořádná trasa

13.10.2019 - 13:52   |   Redakce: Dana Jakoubková

Merano Alta Via Autor: © Suedtirol.info

Perla jihotyrolského Texel Gruppe

Scénicky i obsahově mimořádná pěší trasa skrz národní park Texel Group je jednou z nejkrásnějších turistických tras v celém alpském regionu. Kombinace vysokohorského klimatu se sub-středomořským podnebím údolí kolem jihotyrolského Merana nabízí jistou jedinečnost pro zapálené horské turisty, kteří se vydávají do hor do poslední chvíle – než napadne sníh. Právě zde máte možnost často až do konce listopadu zažít alpské obzory v nevídané dálce. Je sice už hodně studený vzduch, zato bez vlhkosti průhledný tak, že vidíte modrou oblohu stovku kilometrů daleko.
 

Merano Höhenweg - L´Alta Via di Merano

 
Na stezku vede řada přístupových cest, stejně jako je možné ji na mnoha místech opustit, tedy je jen na vás, jakou část okruhu si vyberete. Pokud se však rozhodnete projít celou 100 km dlouhou trasu, zabere vám to 5–7 dní a nastoupáte celkem 5100 výškových metrů.
Celá trasa je označená číslem 24 a je považována za relativně obtížnou, avšak její náročnější úseky jsou zajištěny lany a řetězy. Schůdky či žebříky pak usnadňují cestu v místech, kdy stezka příkře stoupá či klesá. V případě nepříznivých podmínek ale může stezka oficiálně „uzavřena“ (aktuální podmínky najdete na http://www.meran.eu/ ).
Doporučená doba pro cestu je od začátku července do konce září v závislosti na sněhové nadílce, ale jak říkám – když se sejdou ideální podmínky (ověřeno osobně), je trasa průchozí až do časné zimy. Chcete-li však využít k přístupu lanovku, ta jezdí jen do 11. listopadu.
Nevýhodou podzimního období zase je, že zdejší mimořádná fauna a flora už nebude v takovém množství, jako v létě. Po cestě vás ale čekají úžasné výhledy do údolí Venosta, do kotliny Merana, na Alpy nad údolími Serentino a Passeier, stejně jako nad údolími Stubai a Ötz. Pokochat se můžete dokonce vrcholky sousedních Dolomit, pohořím Brenta a masivem Ortler. Každý kousek trasy nabízí nové dojmy a příležitosti poznat krásy Jižního Tyrolska, o které se horští farmáři citlivě starají již po celá staletí, aby zachovali jejich unikátní podobu.

Roter Hahn – Farmy ve znaku červeného kohouta

Po celé délce trasy je rozeseta spousta farem sdružení Roter Hahn, kde si můžete dát něco dobrého k snědku nebo složit hlavu na noc. Ve většině případů jsou snadno přístupné přímo ze stezky a otevřené do listopadu. Například farma Obereggerhof nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Merano i celé údolí a bezkonkurenční snídaně z vlastních domácích produktů. A pokud jste milovníky zvířat, udělejte si zastávku na farmě Steinerhof, která nabízí vyjížďky do okolí na koňském hřbetě. A až vám po náročném výkonu vyhládne, můžete posedět v jejich vlastní farmářské hospůdce.

Znak červeného kohouta Roter Hahn

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů. Kromě ubytování na farmách sdružení Roter Hahn také provoz rodinných restaurací umístěných přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit.

Info v češtině:  http://www.roterhahn.cz/cz/

 

Podzim v Meranu = jedna velká slavnost

Podzim v Meranu je ovšem také jedna velká slavnost. Od 11. září do 15. listopadu se tu setkáte s velkým počtem kulinářských akcí a festivalů, které se konají po celém období sklizně v celém regionu.
 

Praktické info

Ideální přístup na vysokohorskou trasu je lanovkou:
Tirolo / Tirol Dorf: Hochmuth http://www.seilbahn-hochmuth.it/
Velloi / Vellau: Leiter Alm
Další východiska:
Parcines / Partschins: Texelbahn-Giggelberg lanovka
Naturno / Naturns: Unterstell lanovka
Schnals Valley: Katharinaberg
Passeier Valley: Plán / Pfelders nebo Ulfas
Mapy, časový rozvrh etap aj:

Merano Alta Via Autor: © Suedtirol.info

Merano Hohenweg Autor: © Sentres

Merano Alta Via Autor: © Pirchhof

Autor: © suedtirol.info

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka