Vaše reklama

Lycian Way - nejhezčí trek Turecka

17.10.2015 - 19:08   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © lycianway.info

Jedna z deseti nejhezčích dálkových tras světa

Turecko má dvě dálkové turistické trasy : Lycian Way, která byla otevřena v roce 1999, a St Paul Trail z roku 2004. Obě trasy jsou přibližně 500 km dlouhé a zaberou minimálně měsíc pochodu. Značené v terénu jsou červeno-bílou barvou zhruba každých 100 metrů. Lycian Way má kromě toho žluté a zelené značení na křižovatkách cesty se zpevněnou komunikací a také má to, co ji staví mezi deset nejhezčích dálkových turistických světa.  

Lycian sleduje stopy drsného pobřeží středozemního moře poloostrova Teke, v oblasti Lycia v jihozápadním Turecku. Historie stezky je příběhem o nelítostném boji proti řeckým kolonizátorům. Její stopy vedou hluboko do historie Turecka, až do prvního tisíciletí př. n .l.
Üchvatná kombinace přírodních krás, turistického výkonu a bohaté historie ji staví mezi trekovými trasami na nejvyšší příčky zájmu.
 
Trasa je odstupňována v obtížnosti od střední až po těžkou, jelikož má mnoho stoupání a klesání k moři a opět pryč od něj. Nejlehčí část je na začátku nedaleko Fethiye a Faralya a čím dále postupujete, tím těžší se stává. Je vedena převážně po stezkách pro mezky, většinou po vápenci, v tvrdé a kamenité půdě. Stezka stoupá (často za použití žebříků a řetězů) k vápencovým vrcholům téměř až do výšky dvou tisíc metrů, prochází nad strmými útesy s fantastickými výhledy na moře a zátoky, borovými a cedrovými lesy, kolem vodopádů, přes starbylé mosty a vesničky a přes široké pastviny padá do údolí se spoustou religiozních památek a dále k mořské hladině. Nejhezčí je právě na podzim (říjen a listopad) a na jaře (březen a duben), a je to také období, kdy je klima na trase snesitelné (přes léto je vedro a prašno) a přitom se ještě koidně můžete koupat v moři.
Na trase lze tábořit (není třeba žádat o povolení, seznam míst k táboření s pitnou vodou najdete v průvodci po trase nebo na níže uvedeném webu), nebo lze využít v první části cesty penzionů v Lycian, Faralya, Patara, Kalkan, Kas, Myra, Finike, Adrasan, Olympos, Cirali a Tekirova.
Poznámka:
Lycian Way byla zřízena Ministrestvem kultury a cestovního ruchu a její zbudování bylo sponzorováno Garanti Bank. St. Paul byla zřízena Ministerstvem lesnictví a nebyla sponzorována.
Obě trasy Lysian Way i St. Paul jsou popsány zde
Seznam tábořišť: www.faralyaarthouse.com

Autor: © lycianway.info

Autor: © lycianway.info

Autor: © lycianway.info

Autor: © lycianway.info

Autor: © lycianway.info

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka