Vaše reklama

LUKY A ŠÍPY PROTI VYSPĚLÉ SPOLEČNOSTI

23.03.2010 - 01:23   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Salome Survival

Kontroverzní turistický resort uzavřen kvůli záchraně domorodého kmene

Několik týdnů po smrti posledního člena kmene Bo na Andamanských ostrovech (jihovýchodní Asie), vynesl Nejvyšší indický soud rozsudek nad kontroverzním turistickým letoviskem: cestovní kancelář Barefoot Indie musí uzavřít svůj areál resp. příjezdovou silnici, která vede přes území kmene Jarawa.
 
 
Silnice byla zbudována v roce 1970. Po ní se na území Jarawů hrnuli pytláci, turisté, dřevorubci…a kmen sběračů a lovců postupně vykořisťovali i přesto, že kolem luxusního resortu byla zbudována nárazníková zóna, jako ochrana domorodců před vlivem cestovního ruchu a další obchodní činností v blízkosti jejich pozemků. V roce 2002 soud nařídil výstavbu ukončit, ale až letos na základě snahy Společnosti pro ekologii Andamanských a Nikobarských ostrovů a mnohaletých intervencí organizace Survival Int. se s problémem hnulo.
 
Domorodé kmeny jsou jako batolata – nemají vyvinutou imunitu
Většina příslušníků domorodých kmenů má nízkou odolnost vůči běžným civilizačním chorobám. Vlastně vůči všemu, co my ani za chorobu nepovažujeme. Zcela ochromit je může i obyčejná rýma, kterou k nim může zanést každý cestovatel. Přenašeči virů chřipky nejčastěji vůbec ani netuší, jakým ohrožením jsou pro původní obyvatele tam, kde je dosud minimální nebo žádný kontakt s civilizací. Lékařské výzkumy Světové zdravotnické organizace ukazují, že v rozvojových zemích opustí letiště 20 % nemocných osob.
Domorodci se "bránili" kontaktu s cizinci až do roku 1998 resp. v tu dobu se začali Jarawové projevovat poněkud přátelštěji .  Poslední příslušník resp. příslušnice kmene Bo zemřela v lednu na stáří (její věk nebyl přesně znám). Byla posledním člověkem, který mluvil jazykem 'Bo' – jedním z deseti hlavních andamanských jazyků. Tito lidé sem přišli podle vědců z Afriky a žili na Andamanských ostrovech už před 65 000 lety, jsou tedy potomky jedné z nejstarších lidských kultur na Zemi.
Boa Sr byla jedinou příslušnicí kmene Bo a nejstarší z „rodiny“ tzv Velké Andamanese, která nyní čítá pouhých 36 příslušníků. Kdysi silná populace 5000 Velkých Andamanů rozložená v deseti kmenech se smrskla výrazně po anglické kolonizaci v roce 1858 a došlo to až tak daleko, že byli původní obyvatelé zbaveni půdy a nezávislosti.
Britům se však nepodařilo kmeny porobit ani pomocí násilí, rozhodli se tedy „civilizovat“ je tím, že je donutí žít v domech. Ze 150 dětí narozených mezi zdmi se však žádné nedožilo vyššího věku než dvou let.
Poslední pamětnice jazyka Bo paní Boa Sr přežila tsunami v Asii v prosinci 2004. „Všichni jsme byli u toho, když přišlo zemětřesení,“ vzpomíná jeden ze zbývajících domorodců. „Nejstarší nám řekla: 'Země může pohybovat svými údy, ale vy byste neměli nikam utíkat, je to vaše země´.  
Lingvistka profesorka Anvita Abbi, která znala Boa Sr mnoho let, řekla: „Protože byla jedinou mluvčí jazyka Bo, byla velmi osamělá, protože lidé už neumí konverzovat ve starosloví. Neumíte si představit beznaděj, kterou každý den cítím, protože se ztrácí pozoruhodná kultura a jedinečný jazyk." Sousední kmen Jarawa měl to štěstí, že žil v pralese daleko od britských osadníků, a nebyl zdecimován. Stejně tak kmen Sentinelů, kteří za zcela neobjasněných okolností přežili bez zjevných ztrát tsunami 2004, která jinak napáchala obrovské škody. O tom, jestli včas odhadli blížící se nebezpečí a „uklidili“ se do hor vnitrozemí ostrova Sentinel, se můžeme jenom dohadovat. Rovněž fakt, že bez okolků zabili (ale nesnědli) dva indické rybáře, kteří v opilosti přistáli na ostrově, jim dává šanci na přežití. Podle Milana Daňka ze sdružení Horizont, který má bohaté cestovatelské zkušenosti z dané oblasti,
jsou Sentinelci nepřátelští dodnes – dosud na "svůj" ostrov Nort Sentinel nepustili žádného vetrelce.

Se smrtí Boa Sr a zánikem jazyka Bo mizí unikátní součást lidské společnosti. Zbývající kmeny Andamanských ostrovů mají „zatím“ štěstí. Nicméně jistá americká cestovní kancelář už zahájila prodej tzv. objevitelských „zájezdů“. Otázkou však zůstává, jak dlouho se dá luky a šípy bránit vlivu vyspělé společnosti.

Autor: © Salome Survival

Autor: © Salome Survival

Autor: © Salome Survival

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka