Vaše reklama

Legendární Velký Chochol na Everestu - expedice kadeřníků

09.01.2011 - 19:05   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © chochol.com

Nepomohl ani Taft do každého počasí

Výstup na nejvyšší horu světa Mt. Everest (8850 m) je v poslední době více otázkou peněz než horolezeckých kvalit. Počet těch, kteří dosáhli vrcholu, již překročil hranici 2600. Proto, aby se o zdolání vrcholu vůbec psalo v médiích, musí být výstup opravdu originální.
Potkáte tu jak rekordmany v počtu výstupů, tak v rychlosti absolvování trasy, jak staříky, tak i téměř děti. Zaznamenán byl i první striptýz na vrcholu (Lakpa Tharke), který mezi místními obyvateli vyvolal vlnu nevole. Nepálci totiž Mt. Everest uctívají a takovýto výstřelek považují za jeho znevážení. Horolezecká asociace požádala vládu o zpřísnění opatření, která by zabránila takovýmto pokusům o rekord a vrátila na vrcholy etiku.
Přestože První horolezecká expedice kadeřníků nikoho nepohoršila, psalo se o ní dostatečně – byla totiž velmi výstřední (což je ostatně ostrovním - rozuměj britským horolezcům vlastní) a její průběh byl výrazně dramatizován. Největším problémem výstupu byly totiž silné větry účastníků výpravy a sněžení.
V čele výpravy chvíli stál, chvíli ležel legendární horolezec-kadeřník, zvaný mezi lezci Velký Chochol (mezi přáteli Teplý fén). Ačkoliv měli všichni k dispozici pro udržení frizúry nejmodernější techniku, gely a laky na vlasy do každého počasí, poryvu větrů prvolezce se dalo uhnout jenom těžko, načež byli všichni nuceni  zvětšit rozestupy na laně. Rovněž snížení obsahu kyslíku v už tak řídkém vzduchu značně zahustilo atmosféru v týmu, a chvíli to i vypadalo, že snad všichni podlehnou VSS (výšková smrt smradem), což by byl dozajista první případ v historii těchto výšek. Dostat se tak ze základního salónu S 1 do Manicur campu M1 bylo opravdu otázkou silné vůně (i vůle). 
Video z tohoto metrosexuálního dramatu vyvolává řadu otázek, pochopíte ho i bez znalostí angličtiny:

Autor: © chochol.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.83

Anketní otázka