Vaše reklama

Laos, Vietnam, Kambodža a Thajsko = expedice Mekong

11.06.2010 - 01:45   |   Redakce: Milena Písačková

Mekong Autor: © Milena Písačková,

„Přistáváme na malém letišti v Luang Prabangu, bývalém královském městě mezi horami, na soutoku řek Mekong a Nam Khan. V roce 1995 byl Luang Prabang zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a nikoli nadarmo. Jak se později ukázalo, právě tato skutečnost sem v poslední době láká poměrně dost turistů a už to není chudá část Laosu. „
„Navzdory nočnímu trhu a nově vzniklým restauracím se ale podařilo uchovat poklidný ráz města, které je jakousi zelenou oázou mezi kopci – teď v únoru, dlouho po skončení období dešťů dost vyprahlými. Orientace v Luang Prabangu je poměrně snadná, centrum starého města totiž leží na poloostrůvku obtékaném z jedné strany řekou Mekong a z druhé řekou Khan. Uprostřed pak ční strmý zalesněný kopec Phou Si – což v překladu znamená “Posvátná hora“.
Šplháme na vrchol kopce, kde stojí pozlacená buddhistická stúpa. Laosané cestou nabízejí malé bambusové klícky s dvojicí ptáčků, které může člověk na posvátném kopci osvobodit pro štěstí. “Good luck for one dollar” kupují někteří rodiče svým dětem a ty pak nadšeně ptáčky vypouští ze zajetí. Z vrcholu kopce je výhled na celý Luang Prabang, se všemi jeho waty, mosty přes Mekong a kokosovými palmami. Při sestupování pak objevujeme ve stráni mnoho pozlacených buddhů, kteří tam leží, stojí či sedí v pozici lotosového květu. Nejobdivovanější z nich ční ze svahu v nadživotní velikosti
.“
 
Tak začíná své vyprávění o Laosu fotografka a cestovatelka Milena Písačková, která spolu se dvěma kolegy letos navštívila a fotografovala známou zátoku Halong, ruch Hanoje Bangkoku i laoských měst Vientiane a Luang Phrabang, vietnamský nový rok, tržiště i chrámový komplex Angkor Watt.
Její povídání si můžete poslechnout v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave Casablanca již tuto neděli v tradičním čase v 11 hodin.
Nalaďte si Český rozhlas Radio Wave (www.wave.cz).

Mekong Autor: © Milena Písačková,

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka