Vaše reklama

Kullu - Himálaj Alexandra Velikého

27.01.2011 - 01:06   |   Redakce: Dana Jakoubková

Přívětivé klima a úžasná krajina s divokou řekou na dně malebného údolí bylo vždy velkým lákadlem pro relaxaci v horské scenérii. Od minulého století se údolí Kullu v Himáčal Pradéši  stalo také centrem mnoha outdoorových aktivit včetně raftingu. Skvělé zážitky ale nabízí především horským turistům. Ti by tu neměli vynechat jeden z nejúžasnějších treků v údolí – Malana trek.
Údolí Kullu obklopuje ze severu pohoří Pír Pandžal, hřeben Párvátí na východě a pohoří Barabhangal na západě. Je to skoro nejidyličtější místo v „Himáčalu“ – bouřlivé řeky, ovocné sady, terasová políčka, husté borové lesy, krásné cedry a vysoké pohoří s ledovými čepicemi, k tomu pitoreskní horské vesnice v nichž leckterá chalupa připomíná naše roubenky... no kouzlo nad kouzlo. Zlatým hřebem trasy je vesnička Malana, po které je trasa nazvaná. Její obyvatelé věří, že jsou potomky Alexandrovy ztracené armády. Malana má vlastní reprezentativní správu, která je považována za nejstarší kontinuitu demokratického systému ve světě. Trek je fyzicky středně obtížný, žádné komlikované pasáže - vyjma několika strmých výstupůs několika strmými výstupů a sestupů - na něm nejsou. a sestupy. Velkou šestidenní pak můžete zakončit v poutní vesnici Manikaran (viz. dále), která je populární díky horkým (léčebným sirným) pramenům. Nejlepší doba k návštěvě údolí je od dubna do června a od září do listopadu. Existuje tu také mnoho poutních míst jako je Manikaran, Hadimba, Bijli Mahadev, Vashistha atd. ...Údolí drží i vedoucí pozici mezi nejbarevnějšími festivaly jako třeba Dussehra.

Marihuana trek

Oblast údolí Kullu je střediskem výroby charas (marihuany). V minulých letech došlo k několika případům zmizení cizinců a snad i vřaždě, nicméně jako všude na světě, cestovatel musí mít zdravý rozum a být obezřetným – všude je něco, tady prostě navíc drogová mafie. Tedy vydáte-li se sem, je lépe ve skupince lidí a být obezřetní…třeba jestli nabídnutý čaj je opravdu jen čaj (praktika zlodějů zavazadel). A mějte na paměti, že ráj levných drog už v Indii dávno není – stačí podezření a jdete „natvrdo“.

Tak trochu jiná Indie

Pohostinní domorodci jsou Indii vlastní, kultura tohoto údolí se od ostatních v Himačal Pradéši ale dost liší.
Kullu je známý jako "Údolí bohů", navzdory skutečnosti, že bohové jsou uctíváni po celém území Himačal Pradeš. Je to proto, že tradice uctívání bohů má zde velmi hluboké kořeny a počet zdejších bohů je poměrně značný – více než 300. Každá vesnice má svého boha, v některých obcích mohou existovat dva nebo více bohů. Forma jejich uctívání se různí a je poměrně jedinečná. Zde se bohové nezpodobňují v sochách, ale jsou vnímáni hlavně jako živé bytosti. Každý bůh má svůj vlastní chrám, ale uvnitř obvykle jejich zpodobnění nenajdete.
Bohové jsou zastoupeni v „rathas“ (kamenné chrámy resp. soubor kamenných monolitů), zdobené kovovými „mohras“ (tváře), ozdobené dále pestrými proužky látky a květinami, které jsou obstarávány pouze muži. Ženy nemají v záležitostech bohů téměř žádnou roli.
Outdoorové info v angličtině
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka