Vaše reklama

Krokoměr: co umí a jaký vybrat?

06.04.2019 - 06:28   |   Redakce: Petr Smejkal

Autor: © Testado

Základem zdravého životního stylu je pohyb. Pravidelná a správná fyzická aktivita blahodárně působí na naše tělo a ducha. A nemusí vždy nutně jít o sprinterské výkony, neboť i prostá chůze dělá doslova učiněné zázraky. Při správné chůzi, tempu a vzdálenosti tak posílíte zdraví a celkovou kondici.
 
Zatímco jsme si dříve zdolané kroky počítali odhadem, dnes za nás tento úkol plní krokoměry, téže zvané pedometry. Abyste se v pestré nabídce správně orientovali, recenzní portál Testado.cz vybral ty nejlepší krokoměry v poměru cena a výkon. Článek mimo jiné obsahuje rady a tipy, jak krokoměr vybrat.
Co je krokoměr a co umí
Krokoměry jsou zpravidla malá elektronická zařízení na zápěstí, jejichž základem je mechanický senzor. Právě ten sčítá ušlé kroky a vzdálenost. Funkční nabídku ovšem nemusí zahrnovat pouze počítání metrů a kilometrů. Vybavenější pedometry dokáží odhadnout spálené kalorie a gramy z tělesného tuku, změřit tep, sledovat váš spánek, ukázat čas nebo nabídnout funkce GPS. Vše ale záleží na konečné ceně. Krokoměr si můžete pořídit již od několika stokorun, výjimkou ovšem nejsou ani modely nad jednu tisícikorunu.
Od ceny se vyvíjí nejen funkční nabídka, ale také přesnost měření a konstrukční zpracování. Základní pedometry měří ušlou vzdálenost každému uživateli stejně, ovšem dražší typy již nabízí vstupní nastavení délky vašeho kroku, výšky a hmotnosti. Co se týče zpracování, kromě hezkého vzhledu se zaměřte na odolnost. Některé druhy odolají nárazům i vodě, jiné jsou na vnější vlivy naopak náchylné.
Výdrž baterie a ovládání
Kromě funkcí a vzhledu patří mezi zásadní parametry výdrž baterie. Krokoměry obecně patří mezi zařízení s dlouhou výdrží, která se zpravidla pohybuje od několika týdnů až po řadu měsíců. Výjimkou nejsou ani modely s půlroční výdrží. O nabíjení se pak nemusíte prakticky vůbec starat. I tady si položte otázku, co všechno s krokoměrem plánujete dělat. Čím více funkcí má, tím bude výdrž logicky kratší.
Umístění krokoměru
Ačkoliv se s krokoměrem nejčastěji setkáváme na zápěstí, možností umístění existuje ještě několik. Pedometr si můžete bez problémů umístit na pásek, kalhoty nebo si jej pověsit na krk. Nikdo vám také nebrání, abyste si zařízení schovali do kapsy. Před takovým umístěním je však dobré znát schopnosti daného krokoměru. Jedině tak docílíte nejpřesnějších hodnot a celkové spokojenosti.
Samostatnou kapitolou jsou pak krokoměry v chytrém telefonu. I taková varianta je možná a lidé ji často využívají. Je nicméně otázkou, do jaké míry lze naměřeným hodnotám věřit. Navíc neustále zapnutá aplikace na pozadí vašeho smartphonu spotřebovává energii, která vám pak může chybět.
Pro koho je krokoměr vhodný?
Nákup krokoměru doporučujeme úplně každému. Dle pokořených kilometrů si můžete jednoduše vypočítat, kolik byste v daný den měli ještě ujít a podle toho uzpůsobit svůj celodenní plán. Pohyb je zkrátka nejlepší lék pro tělo i duši, který lidskému tělu prokazatelně prospívá. Ovšem pozor - nic se nemá přehánět a ani chůze není výjimkou. Pamatujte i na odpočinek a kvalitní stravu.

Autor: © Testado

Autor: © Testado

Autor: © Testado

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka