Vaše reklama

Krkonoše mezi pěticí nejlepších míst pro hendikep

25.04.2013 - 01:42   |   Redakce: TZ Krnap

Autor: © Krnap

Prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN (European Destination of Excellance) 2013 se chýlí ke konci. Ústředním tématem letošního ročníku soutěže je cestování bez bariér. Krkonoše se za svou letitou snahu o zpřístupnění hor hendikepovaným dostaly mezi pětici českých finalistů. Porota navštíví Krkonoše v pondělí 29. dubna. 

Do projektu se zapojilo celkem 15 destinací, z nichž sedmičlenná porota vybrala pět soutěžících, kteří postupují do finále. V boji o vítěznou trofej tak zůstávají destinace: Lipensko, České Švýcarsko, Krkonoše, Orlické hory a Podorlicko a Těšínské Slezsko. Vítěz bude slavnostně vyhlášen 23. května na společenském večeru v prostorách mladoboleslavského Škoda Auto muzea. 

Vyznačené doporučené trasy pro vozíčkáře, seniory, kočárky....najdete zde

"Již léta se snažíme zpřístupňovat hory lidem s omezením. Je třeba si uvědomit, že to nejsou jen hendikepovaní, ale i senioři nebo rodiče s dětmi. Celkem to je asi 10 % populace," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. "Mnohdy k tomu stačí jen málo, lehce upravit povrch cesty a zmapovat a popsat danou trasu. V našem úsilí neustáváme. Po první desítce tras pro hendikepované máme nyní připraveny projekty na rekonstrukce dalších desítek cest," dodal. "Přestože je obecný názor opačný, že Krkonoše jsou těžkou přístupné hory, tak to není úplně pravda. Proto je pro nás těžké, za krátký čas, který máme, ukázat porotě všechno, co bychom chtěli. Krkonoše jsou velké, všude máme nějakou nabídku, nějaké služby, které mohou využít lidé s omezením. Snažili jsme se ale vytvořit takový program, který by nejlépe ukázal, že jsme na hendikepované připravení," říká předseda Svazku města a obcí Krkonoše a starosta města Vrchlabí, Jan Sobotka. "Navíc jsme pozvali kolegy z Karkonoskiego Parku Narodowego, protože Krkonoše jsou jedno pohoří a i oni již řadu let pamatují na hendikepované a mají pro ně připravenou širokou nabídku," doplnil Hřebačka. 

Porota navštíví horská střediska Janské Lázně a Pec pod Sněžkou a na vlastní kůži si vyzkouší bezbariérovou trasu Obřím dolem. 

Za projekt Krkonoše bez bariér získala Správa KRNAP v roce 2012 prestižní ocenění Mosty. Projekt s celkovým rozpočtem bezmála jeden milion korun byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Aktuální informace o dění v Krkonošském národním parku sledujte na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Autor: © Krnap

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka