Vaše reklama

Konstrukce oděvu

29.11.2009 - 00:02   |   Redakce: Dana

Technický a turistický střih

Střihové řešení je nezbytné pro správnou funkci textilního výrobku a vysoce zvyšuje jeho vlastnosti. Na mysli máme především důmyslně spasované střihové díly, určitý typ švů a jejich minimalizace, způsob zapínaní, zakončení rukávů, nohavic a průkrčníku…Výběrem vhodného a padnoucího střihu eliminujeme i „komínový efekt“, který nás při špatné volbě okrade o tepelný izolant.

TECHNICKÝ ODĚV

Technické oblečení, kde se předpokládá nutnost většího rozsahu pohybu či mechanického zatížení např. horolezectví, skialpinismus…musí plně respektovat anatomii těla, oblast loktů, ramen, kolen či sedu tvarovaná, vsadky na potřebných místech. Konstrukce oděvu je v maximální možné míře úsporná (úspora váhy, nikde nic nepřekáží) jak ve střihu, tak v množství

použitého materiálu, zipy jsou nejčastěji voděodolné (tedy bez krycí légy), chybí stahování v pase (zůstává jen u spodního lemu – vyjma bund, které v pase končí), vyjímatelný protisněhový pás, odnímatelné šle, regulovatelná šířka nohavic, použité komponenty /druky, jezdce zipů, chytky jsou co možná nejmenší a nejlehčí, minimalizace kapes…

TURISTICKÝ ODĚV

Turistické oblečení si může dovolit vyšší váhu a prostorový rozlet, který ovšem ne vždy koresponduje s účelností. Turisté obvykle uvítají více kapes a delší volnější střih, nebazírují na propracovaných detailech či pružnosti materiálu.

UNIVERZÁLNÍ OBLEČENÍ

Zde se předpokládá užití všestranné, najdeme zde často jak prvky klasicky turistické tak technické. Je ale třeba připomenout, že tyto hybridy s sebou nesou jak výhody, tak nevýhody univerzálnosti, která tu přidá, tu ubere.

Materiály pro oděvní výrobky najdete zde

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka