Vaše reklama

Kaňon Čarynu - divoká řeka uprostřed vyprahlé pouště

13.03.2011 - 17:10   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © eco.ru

Podobně jako Grand Canyon značí perlu americké přírody, je kaňon řeky Čaryn kouzelnou oázou měsíční krajiny v jihovýchodní části Kazachstánu.
 
 
 
 
 
Narozený v ledovcích Ťan-Šanu jako jedna ze sedmi řek oblasti Sedmiříčí si prodírá cestu skalnatou krajinou letitých slepenců, jež mění svoji barvu s každým úhlem pohledu. Neobyčejně proměnlivá je produkce kaňonu jedné z nejdivočejších řek této vyprahlé pustiny. Obzvláště Udolí zámků (hradů) je bizarní formací slepencových věží a věžiček vystupujících ze stěn kaňonu.
Čaryn (rusky Чарын nebo Шарын) najdete v Almatinské oblasti. Na horním toku se nazývá Šolkodagsu a na středním toku Kegen. Je levým přítokem řeky Ili a jeho peůměrný průtok je 35,4 m³/s ve vzdálenosti 84 km od ústí. Zamrzá v listopadu až v únoru a rozmrzá v březnu až na začátku dubna.
 
Je jenom jedno místo, které otevře bránu do světa zvětralých skal. Sestoupit dolů z rozpálené stepní planiny je pak jako vstoupit do ráje – šedá voda z hor přináší život šťavnaté zeleni tamaryškových keřů, pod nimiž hledá stín mnohý obyvatel rozpáleného písku – ušatá agama, jedovatá falanga, škorpión nebo tarantule. Přístup shůry je však velmi populární a tedy trasa poměrně frekventovaná. Zato když jedete po řece, můžete vidět to, co jiní rozhodně neuvidí.
Když Čaryn všechny nenasytné potěší, vzbouří se a jako nezkrotný živel si s hukotem prorazí cestu skalami dál, a spláchne vše co mu stojí v cestě k nohám své nevěsty řeky Ili. V písku rovin se pak spojí a putují společně přes jezero Kapčagaj, pouští Taukum už jako čistá modrá stuha, poklidná a přívětivá ke všemu kolem.

Rafting a pádlování vůbec

Rafting se provozuje především v části zvané Kerbulak, obtížnost je zde nejčastěji WW III, ale jsou místa (např. prahy Saiga a Tau-Teke), kde má pádlař plné ruce práce. Dále v soutěsce dosahuje obtížnost až WW V a rozhodně jde o záležitost spíš pro pádlery, než pro široký raft. Velká část kaňonu je totiž obrovskou výzvou pro expedičníky. Řeka tu valí v úzkých štěrbinách, korytem často zavaleným balvany jak barák a neuvěřitrelně se kroutí. Podívejte se na video o peripetiích jednoho takového sjezdu. Ne nadarmo se říká: Dej Rusovi vaťák a špek a vyhraje ti válku. Tyto hochy z Moskvy nezastavilo ani vertikální (lezením) přenášení ruských raftů (s kovovou konstrukcí). Ale gigantické stěny kaňonu, skály a mocná síla řeky Čaryn vás nenechají lhostejnými ani při snadnější vodě.
 
Z Almaty do kaňonu je to cca 4,5 hodiny jízdy, úsek Kerbulak sjedete za cca 2 hodiny, přičem je možné přistát a vydat se do terénu na průzkum do Doliny zámků nebo vylézt na hranu kaňonu (fantastický výhled na řeku).
Jednodenní výlet do kaňonu je vítaným zpestřením výprav do hor Ťan-Šanu pro multisportovní jedince. My jsem v kaňonu trávili tři dny a určitě jsme se nenudili. Člun jsme měli vlastní, protože jsem jeli v Kazachstánu řek více včetně 14denní Illi, ale není problém využít služeb raftové agentury v Almatě.

Autor: © eco.ru

Autor: © eco.ru

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D.Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka