Vaše reklama

Homo Ciconiiformis - Člověk brodivý aneb Jak správně brodit

03.04.2010 - 17:49   |   Redakce: Dana Jakoubková
 I když se brodění jeví snadným, jde o činnost, která skrývá jisté nebezpečí. Pomineme-li vodníky pak nejčastěji hrozí zranění podvrtnutím či zlomením nohy, výjimečné není ani utopení. Proto se brodíme v zásadě až ve chvíli, kdy už to skutečně nejde jinak.
▪ Pro přechod si vždy vyberte plošší terén, širší úsek toku dále od peřejí a vodopádů, s břehy pokud možno bez stromů, křovin a mimo zátočinu, kde je rychlejší proud, větší hloubka či podemletý břeh.
▪ Nikdy nevstupujte do koryta před bouřkou, za bouřky ani bezprostředně po dešti.
▪ Sundejte si ponožky, boty ponechte na nohou.
▪ Použijte trekové hole nebo klacek pro oporu – kladete resp. zatěžujete jej výše do proudu tj. nad sebe, ne pod sebe (kvůli zachování ideálního těžiště).
▪ Uvolněte ramenní popruhy a rozepněte bederní pás a hrudní popruh batohu.
▪ Postupujte čelem proti proudu (nehrozí podlomení kolen) ve směru mírně úhlopříčkou po proudu (není třeba vzdorovat síle proudu).
▪ Strhne-li vás proud, shoďte batoh, aby vás nestáhl pod vodu, a plavte naznak s nohama napřed.
Nebezpečí ve vodním toku
hloubka a proud
pijavice a cizopasníci
podchlazení
kamenité dno
víry (velké balvany pod hladinou)
Ve skupině
Jako skupina překonáte vodní tok snadněji – poskytnete si oporu, lépe odoláte síle proudu. Silnější jedinci by měli být jako první a poslední, slabší uvnitř formace. Možností pro překonání toku je několik. Spojit vás může dostatečně dlouhá kláda, kterou si přitisknete na břicho (držíte ji zespodu). Spojit se můžete i rukama a vytvořit hada. Stabilnější je však držet se za ramena či batohy. Postavte se všichni za sebou po jednom a chytněte se ramen či batohu osoby před vámi. Postupujte čelem proti proudu, ale současně směrem šikmo po proudu. Je zbytečné překonávat sílu proudu, většinou stejně skončíte u břehu o několik metrů níže, než jste začali. Ještě stabilnějším útvarem (větší počet osob) je triangl – spojujete se do tvaru šipky. Jste-li jen dva, postavte se čelem k sobě, chytněte se a postupujete bokem k proudu.
Pomocí lana
Přechod toku za pomoci lana je nejjistějším způsobem za předpokladu, že dodržíte bezpečnostní zásady a akci dobře zorganizujete. Tento způsob se používá až v případě, že vyloučíte ostatní možnosti.
V první fázi je třeba dopravit lano na druhý břeh. Vybraná osoba si může pomoci dřevěnou nebo trekovou holí. Poté lano buď upevníte v úhlu 45 stupňů a vytvoříte tak pomyslné „zábradlí“ pro ostatní členy skupiny nebo zvolíte způsob použití středové smyčky. Ve druhém případě nejprve uvážete na středu lana vůdcovský uzel, až poté jej vybraná osoba dopraví na druhý břeh. Bude vhodnější, když na druhou stranu nepůjde jako první vedoucí skupiny – hrozí riziko, že v případě nehody zahyne zbytek skupiny bez vedení bídnou smrtí.
Další členové skupiny překonávají tok ve volné smyčce, přičemž z jednoho břehu se lano povoluje a na druhém dobírá, takže do poloviny trasy jistí osoba na břehu A a od půlky osoba na břehu B. Pokud je přecházející stržen proudem, nikdy ho nesmíte táhnout proti proudu – dostali byste ho pod vodu. V takovém případě ten, který právě jistí (je to ten, který je blíže k brodící se osobě), běží po břehu spolu s proudem a snaží se strženého dobíráním lana přiblížit ke břehu. Je proto důležité si pro přechod toku vybrat místo s vhodnými břehy, pokud možno plochými a bez porostu.
Nezapomeň
kromě hlavního oka na laně nevážeme jiné smyčky (mohly by zachytit lano o větev či kámen)
lano se snažíme držet nad vodou
přecházející osoba je vždy pod lanem po proudu tj. lano je výše v proudu
lano nedobíráme napevno
netáhneme jištěnou osobu proti proudu
Ledovcová řeka
Její voda je neprůhledná, mléčné barvy. Je třeba postupovat obezřetně – mapovat hloubku a charakter dna holí. Hladina ledovcové řeky kolísá podle intenzity slunečního svitu, proto je vhodný čas pro překonání toku brzy ráno a vpodvečer, kdy průtok obvykle klesá.
Tropy
Dříve než se vrhnete do vody, odhadněte situaci na druhém břehu, zda je schůdný pro výstup. Tropické řeky mají často břehy podemleté a převislé, eventuelně obsazené krokodýly či aligátory. Piraňa není až takovým nebezpečím, jak se udává. Nemáte-li zranění a postupujete klidně, obvykle neútočí. Snažte se nepustit vodu do úst a nosu (může obsahovat parazity).
Tekoucí písky
Poblíž ústí velkých řek a na plochých pobřežích, a to nejen tropických oblastí, můžete narazit na „tekoucí písek“ (ve většině případů je oblast tekutého písku spojena s pobřežím či s řekou, a to i když má řečiště vyschlé). Neznamená to, že písek „odtéká“ nějakým směrem. Jde o to, že v určitém místě (může to být i jen několik málo metrů v průměru) je písek natolik nestabilní, že se při vkročení na něj začnete propadat asi stejně, jako když vkročíte do bažiny. Znáte to třeba z filmů o Indiana Jonesovi, i když tam se tekoucí písek objevoval i v místech, kde na něj v přírodě obvykle nenarazíte.
Rychlost propadání do tekutého písku závisí na kompaktnosti vrstvy, ale mnoho času na záchranu nemáte. Většinou se nestává, že propadnete hned po pás, nýbrž zajíždíte plynule, ale poměrně rychle (obzvláště když vám ještě přitěžuje batoh). Viděla jsem na vlastní oči, jak šlo doslova o vteřiny – „zmizet“ nadobro proto může člověk i během pár vteřin. Proto musíte jednat rychle, to znamená nepřemýšlet, co v takové situaci dělat, ale zcela automaticky hned něco udělat. Křičet o pomoc pomáhá, jen je-li na koho! Pokud se pohybujete ve skupině, je dobré použít pro přesun stejný způsob jako přes ledovec, tj. navázáni na lano. Je velmi nepravděpodobné, že byste se propadli všichni naráz. Tekutý písek často tvoří jenom jakési trychtýře v jinak pevnějším písečném terénu a pozorný trekař si mělkých „lavorů“ všimne. Výjimečně mohou být i lavory velikosti náměstí, takže 100% jistotu nemáte.
Nejste-li navázáni nebo jdete-li sám, pak mějte připravenou např. „rep“ šňůru smotanou jako kovbojské laso, přičemž jeden konec je přivázán k opasku, batohu apod. a v ruce držíte konec s kotvením. Osvědčil se nám krátký kus větve průměru zhruba pět centimetrů přivázaný na konec šňůry, který se po vyhození ve chvíli propadu dobře zaklíní do okolního porostu či mezi kameny. Můžete využít vlastní fantazie na výrobu kotvy. Je vhodné terén před sebou prozkoumávat trekovou holí nebo kusem větve. Pokud se propadnete, snažte se roztáhnout ruce (nohy obvykle už nestačíte) a nemrskejte nohama – zapadli byste ještě rychleji.
 
 
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.84

Anketní otázka