Vaše reklama

GUMOVÉ MOŘSKÉ KAJAKY jsou super pro začátečníky

30.03.2010 - 00:01   |   Redakce: Irena Páleníčková

Autor: © Jiří Páleníček

Na rozhraní moře a souše bez využití služeb turistického průmyslu - veget za 6 eur

 

Pokračování článku

Jak vegetit v Řecku - Mořský čundr pro "robinsony" na měsíce za pár korun

 
 
 
Malé Kyklády
Řekla bych, že ostrovy jižně od Naxu zvané Malé Kyklády jsou pro mořský kajaking dokonalé. Jsou poměrně malé, z jednoho na druhý je to jen kousek a na jejich březích se střídá písek se zajímavými skalními útvary. Lépe je začít na východě ostrovem Pano Koufonissi, vítr budete mít převážně v zádech. Na přelomu srpna a září meltemi určitě nesláblo. Vysoký sousední Naxos ho ještě stlačil a zrychlil a foukala téměř devítka. Dvěstěmetrovou úžinou, která dělí Pano od Kato Koufonissi, jsme se s větrem v zádech přehnali snad za pár vteřin.
Kato Koufonissi
Kato je neobydlený a má skvělá místa jak pro zkušební robinsoniádu, tak pro světaznalé tuláky a i každý kajakář si tady přijde na své. Jeho 4,5 km2 kryje řídká vegetace, takže jsme ho celý i prochodili. Bohužel na něj z Pano jezdí pětkrát denně loď, takže přes den opuštěný není. V severní třetině ostrova je na východním břehu nedaleko místního poutního kostelíka Panagia dokonalá taverna. Pak už jsme jen pomalu jeli a nacházeli jedno skvělé místo za druhým. Jen vodu jsme měli vzít všechnu na Pano, u Panagie stála láhev euro.
Schinouss
Další nakupování bylo až na Schinousse. Nejblíž do krámů je to z její „hlavní“ pláže Tsigoura. Chcete-li si dopřát řeckou hlučnou noc až do rána, je u ní velká taverna a přespat můžete na lehátkách, které k ní patří. Místní hlavní městečko se 180 obyvateli (ostrov jich má celkem 200) má čtyři sámošky a dokonalé taverničky. I trajektový přístav Mersini má dobrou atmosféru, dvě taverny a na břehu před jednou z nich sprchu. Benzínka není, takže máte-li benzínový vařič, doplňte ho na Koufonissi. My to neudělali a nakonec jsme přemluvili místní servis, aby nám natočil ze sudu do plastové lahve jeden litřík.
Velkým plusem Schinoussi je její chráněná poloha. „Když fouká, Naxos nám snižuje intenzitu meltemi o 1–2 stupně“, chlubili se místní. Měli pravdu, a tak jsme Schinoussu objížděli sem a tam a užívali si klidné hladiny tak dlouho, až přišel čas vrátit se na Pano, složit v nové maríně naše gumotexáky a rozloučit se s tímhle vodním rájem.
Hodnocení
Tříměsíční plavba po řeckých ostrovech byla u konce. Svůj cíl, žít tři měsíce na rozhraní moře a souše bez využití služeb turistického průmyslu, dokonale splnila.
Praktické informace
Naše zkušenosti s gumovými kajaky. Převrhnout jsme je museli násilím, na vodě jsme se v nich mohli otáčet a houpat podle libosti, což na laminátových tak snadné není (podle naší zkušenosti z Britské Kolumbie). Dokonale sedí i na vlnách kolem jednoho metru. Jet proti větru vyžaduje trochu větší námahu, než u laminátových. Velkým plus je snadná doprava do vybrané destinace – jet do Řecka se dvěma laminátovými mořskými kajaky na střeše by bylo složité. Na ostrovech je kriminalita minimální a auto je tam možno nechat zaparkované po celou dobu mořského putování. Malé nároky kajaků na skladovací prostor vyniknou při cestování obytným autem, i proto jsme si ho pořídili.
Beufortova stupnice síly větru. Sir Francis Beaufort (1774–1857) byl britský kontraadmirál. Svou slavnou stupnici síly větru vypracoval v letech 1805–08. Síla se odhaduje podle účinku větru na různé předměty.
Lodní spoje – přehled o trajektech do Řecka i mezi ostrovy získáte na www.greekferries.com. Na jízdní řád meziostrovních spojů uváděných na internetu není spolehnutí, i když se lístky prodávají přes jednotný rezervační systém. Většinou jede lodí víc. Trajekty Kythnos – Serifos (a dále Sifnos – Milos) jezdí v sezóně 3x denně. Serifos – Malé Kyklády je spoj krkolomný – večer stařičkým pomalým ferry na Paros, tam cca v jednu v noci bleskový přestup na trajekt na Naxos. Tento trajekt – Pireus-Paros-Naxos a všechny ostrovy Malých Kyklád a Amorgos jezdí třikrát týdně. 
Počasí.  Na www.meteo.gr, dobré ale jen řecky. Cizinci využívají www.wetheronline.co.uk. Menší vítr bývá v květnu, v září je nestabilní a nárazový.
Nebezpečí. Převrhnout se. Nastydnout na větru. Spálit se. Píchnout se v moři o ježka nebo o osten jedovaté ryby. Murény. Pěkná opička. Dál nic.
Ceny. Na ostrovech jsou vyšší než na pevnině. Vzhledem k tomu, že jsme si vařili na MSR benzíňáku a chytali ryby, vyšlo 6 eur na osobu a den. Voda – balík šesti lahví cca 2 eura. Chleba 750 gr. 1 euro. Olivy kilo 6–8 eur. Feta kilo 7–10 eur. Ceny zeleniny a ovoce se snižují podle toho, jak hrozí zkažení. Pomeranče přes jedno euro. Plnotučné mléko 1,2–1,50. 250 gr. másla 3,75. Olivový olej od 5 eur výš. Pivo v plechovce 0,5 l od 0,50 (řecké) do 1,30.
Řecká vína se často prodávají v  PET lahvích jakoby od vody, ale uzávěr je neporušený. Bývají z Kréty. Jsou lepší než krabicová. 1,5 litrů za 2,20 až 2,7 (víno = krasi).
Mapy. Kythnos kupte doma (edice Road), dobrý podrobný Serifos koupíte na místě za 5 eur, Schinoussa má orientační mapu za 3 eura v prodejně lístků pro Blue Star Ferries, Koufonissi orientační, ale dostačující za 4 eura. Na Kythnu je u přístavu malý stánek turistických informací, kde mají zadarmo průvodce po ostrově. Na Serifu byly info u přístavu stále zavřené, na Malých Kykládách se ptejte v prodejnách lístků na trajekty, info nejsou.
Internet. Přes www.webcyclades.com se dostanete na webové stránky všech kykladských ostrovů.

Autor: © Jiří Páleníček

Autor: © Jiří Páleníček

Autor: © Jiří Páleníček

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

GUMOVÉ MOŘSKÉ KAJAKY jsou super pro začátečníky

dotazy

Zdravím, nad tímto výletem uvažuji již pěknou řádku let. Rád byc hse zeptal na n...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka