Grónský ledový štít
03.01.2011 - 02:31 |
Redakce:
Dana Jakoubková
Továrna na led – tak je nazývána silná vrstva ledu pokrývající Grónsko. Jde o největší pevninský typ ledovce na severní polokouli.
S průměrnou tloušťkou 1790 metrů a maximální nadmořskou výškou 3290 metrů je druhým největším ledovcem na světě. Protože jeho okraje jsou omezeny pobřežními horami, nepřijde ve většině míst do styku s mořem, a proto postrádá ledové šelfy (tzv. okraj pevniny = pevninský práh, který volně pokračuje pod mořskou hladinu). Led se tak dostane do moře jen přes údolí mezi horami. Nejrychleji tekoucí ledovec na světě Jakobshavn v zálivu Disko v západním Grónsku (300 km od polárního kruhu) urazí jeden metr za hodinu a denně „vytelí“ 20 milionů tun ledových hor (telení = deformace souvislé vrstvy ledu a odlamování obrovských bloků). Grónský ledový štít představuje zhruba 10 % světových zásob sladké vody, a kdyby roztál, zvedla by se hladina světových oceánů téměř o sedm metrů.
Grónsko je také největším ostrovem světa (2 175 600 km2), má rozlohu jako čtvrtina USA. Je to země veliké krásy a rozmanitosti. Zatímco louky kolem pobřeží v létě doslova explodují barvami rozkvetlých lomikamenů a žlutých máků, střed ostrova je trvale uvězněn pod vrstvou sněhu a ledu. Povídání o české expedici přechodu Grónska najdete rovněž na webu www.cestynasever.cz .
Související článek: Výprava po stopách historických polárních expedic
Jižní Grónsko Autor: © Wikimedia Commons |
Čtěte také:
- Antarktida - Největší mrazák světa
- Antarktida: Jezero hodné života
- Gamburcev: Záhadné hory v Antarktidě
- Tajemné jezero pod Antarktidou - časová konzerva
- Hledání posledního světadílu - Antarktida fantazie a skutečnost
- Toxiny v arktických organismech
- Pól chladu - nejchladnější místo na světě
- Proč je polární medvěd bílý
- Antarktida a lovci meteoritů