Vaše reklama

Cyklovýlet mosty díl.2.: Kamenný Čertův mostek v údolí řeky Oslavy

12.08.2012 - 02:05   |   Redakce: Dana Jakoubková

Čertův mostek Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

Máte-li horské kolo a srdce bikera, v údolí řeky Oslavy to můžete naplno rozbalit. Žádná značená cyklotrasa, 90 % čistého terénu a značná fyzická náročnost je daní za nádhernou scenerii a technicko-umělecký zážitek.

Kolem Náměšti nad Oslavou je spousta možností, jak se přiblížit k Čertovu mostku. Styčným bodem je však zelená turistická značka mezi Vlčím Kopcem a Náměští, přes vyhlídku altán Gloriet. I když by se z mapy mohlo zdát, že je pro kolo místy nesjízdná, nenechte se odradit. Sem tam sice možná kolo potlačíte, ale jinak jsou na trase opravdu pěkné pasáže a dva fofrsjezdy. Kamenný mostek tak můžete docela dobře „přelítnout“ a minout v závěru prudké úvozové cesty. Proto, až klesnete k hladině řeky, zastavte.
Údolí Oslavy a Chvojnice
Hluboce zaříznutá údolí řek Oslavy a Chvojnice upoutá každého turistu pozoruhodně vyvinutými jevy říčního fenoménu a zachovalou přirozenou a přírodě blízkou vegetací s vysokou druhovou pestrostí organismů. Toto hluboce zaříznuté říční údolí je charakteristické četnými skalisky, která vytváří ráz kaňonu. Údolí je protkáno několika turistickými trasami podél vody, s vyhlídkami a několika mlýny. Tyto trasy se řadí mezi náročnější, kde je v několika místech nutno přebrodit řeku, či překonávat balvany a skalky roztroušené kolem řeky. V údolí naleznete i pár drobných vodopádů. Jedná se o jednu z územně nejrozsáhlejších přírodních rezervací v ČR na území okresů Třebíč a Brno-venkov, která je turisticky vděčným cílem i díky zříceninám Ketkovického, Sedleckého hradu a Lamberku.
Mostek, s největší pravděpodobností románský, se klene přes potok Hučák s malým vodopádem. Býval součástí historické cesty, dnes však slouží výhradně turistům. Kouzlo místa spočívá v jeho odlehlosti od snadno dostupných tras, v ústí potoka do řeky se dá docela dobře vykoupat. Budete-li se držet zelené značky i dále (lze řeku přebrodit do kempu u Vlasáka a dál jet po červené), vrátí vás po troše úsilí zpět do města. I tam je moc pěkný barokní most s dvaceti sochami světců a archandělů.

Čertův mostek Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

Čertův mostek Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka