Vaše reklama

Co na sebe - co s sebou na sopku

22.04.2010 - 00:22   |   Redakce: Dana Jakoubková

Volcan Irazú (3432m, Kostarika) Autor: © Dana Jakoubková

Oblečení

S sebou přibalte šátek nebo gázu pro zakrytí dýchacích otvorů v případě nutnosti.
Při pohybu v sopečné drti se rozhodně budou hodit návleky přes boty vysoké až pod kolena, stačí obyčejné šusťákové doma ušité. Zapadnutí škváry do bot je značně nepříjemné a expresně ničí podšívku boty. Hodit se budou i rukavice pro případ nutnosti použít rukou k postupu, ale hlavně pro případ pádu. Stačí obyčejné kožené pracovní, hodí se i staré cyklistické apod. Kdo jednou upadl na škváru, ví co umí. Z toho důvodu se doporučuje také nosit dlouhé kalhoty, ne kraťasy. Opravdoví fajnšmekři si přibalí plynové masky pro případ nehody.

Boty

Sopečný terén je značně nestabilní a ostrý půdní kryt působí silnou mechanickou destrukci nejen materiálu podešve, ale i svršku bot. Pevné kotníkové boty s profilovanou podrážkou a odolným svrškem jsou nutností.

Stan

Táboření na sopečném materiálu může poškodit podlážku stanu, pozor i na nafukovací karimatku. Je vhodné je podložit odolným materiálem. Problémem může být také upevnění stanu kolíky – půdní kryt je lehký a nekompaktní. Počítejte s tím a nezapomeňte doma kotvící šňůry pro eventuelní připevnění ke kamenům, hůlkám apod. Zjistěte si převažující směr větru a stan postavte vchodem na opačnou stranu – zvířený sopečný prach je velká nepříjemnost.

Vaření a voda

S výše uvedeným souvisí i vaření – je třeba zajistit stabilitu vařiče vhodným podkladem. Zdrojů vody je v sopečných oblastech jako šafránu (ledovce...), nezřídka nejsou vůbec žádné. Vždy počítejte s dostatečnou zásobou na trek.

Trekingové hole

V sopečné drti – neustále podkluzujícím materiálu – oceníte hole nastokrát, významně podpoří vaše snažení v pohybu vpřed a stabilitu. Vhodné jsou hole s odnímatelnými talířky.

Fototechnika

Počítejte s tím, že i když třeba vulkanický prach v ovzduší nevidíte, je tam. Lidé nad vámi ve svahu spouštějí nekontrolované laviny drobných kamínků, popela a prachu. Svoji foto výbavu chraňte bezpečnými, těsně uzavíratelnými obaly.

Lékárnička

Přibalte kapky na vypláchnutí očí a pinzetu pro eventuální odstranění škváry zpod kůže po pádu.

Volcan Irazú (3432m, Kostarika) Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka