Vaše reklama

Chůze zpomaluje nástup stařecké demence

26.10.2010 - 00:50   |   Redakce: Dana Jakoubková

Rocky Mountains Autor: © Dana Jakoubková

10 km týdně ve středním věku vás udrží v dobré psychické kondici na sklonku života

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Neurologie/BBC, lidé, kteří pravidleně chodí do přírody, do parku, ven…prostě se pohybují na vzduchu a urazí alespoň šest až osm kilometrů za týden, mají mnohem větší šanci, že nebudou trpět duševním úpadkem v seniorském věku.

Studie provedené vědci z University v Pittsburgu hodnotily současné mozkové záznamy dobrovolníků, jejichž průměrný věk byl 78 let.  U osob, které věnovaly pohybu relativně málo času během posledních čytř let, byly měřitelné známky poškození kognitivních funkcí (vnímání, paměť, myšlení) podstatně vyšší, než u těcdh jedinců. kteří se piohybu nma čerstvém vzduchu vduchu věnují s určitou pravidleností.
 
Pokud jde o optimální množství na obyčejnou procházku, v souvislosti se odvrácením nevratných procesů duševního úpadku studie naznačuje, že optimální je ujít mezi šesti až deseti kilometry týdně. Větší zátěž je sice dobrá pro tělo, ale na další zvýšení duševní „potence“ podle stávajících pozorování nemá zásadní vliv. Tato studie potvrzuje dosavadní výzkum, který dokazuje, že pravidelný pohyb může snížit i riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že bude-li mít člověk pohyb pravdileně a především mimo uzavřené prostory,  už minimálně ve středním věku, mělo by se to na zdraví jeho mozku v pozdějším věku zásadně projevit.
 
Špatně urbanisticky zpracovaná města, sedavé zaměstnání, televize, počítač, špatná výživa a nedostatek pohybu povedou podle vědců k psychické degradaci budoucích generací.
Osobní péče o fyzické zdraví tedy není jenom o vypracovaném těle a dobré kondici pohybového aparátu, ale je významnou investicí, která nás nemusí stát ani korunu, ale výrazně nám může zpříjemnit stáří.

Rocky Mountains Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka