Vaše reklama

Být turistou je funkce zodpovědná

12.04.2010 - 02:50   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © S. Corry, Survival Int.

Turistická Safari lodge působící na tradičních územích Křováků v Botswaně se dostala pod palbu kritiky Survival International, organizace působící v ochraně práv domorodců. Otevřela totiž na půdě domorodců uvnitř Central Kalahari Game Reserve v roce 2009 Wilderness Safari 'Kalahari Plains Camp, a to i bez souhlasu společenství Bushmen.

Křováci (Sanové) jsou původními obyvateli jižní Afriky, kde žili jako lovci a sběrači více jak 4000 let zpět. Chráněné území Central Kalahari Game Reserve bylo vyhlášeno v roce 1961 k ochraně tradičních území jejich 5000 členů (společenství Gana, GWI a Tsila).  Přesto, že mají domorodí obyvatelé ústavně zaručené právo na využívání zdrojů v rezervaci, odmítá jim vláda od roku 2002 umožnit přístup ke zdroji vody. Zároveň však podpořila otevření safari lodge s bazénem, jehož zdrojem vody jsou studny původně vyvrtané pro domorodce. Navzdory tomu, že byla vláda za tento čin odsouzena většinou civilizovaného světa, pokračovala v pronásledování Křováků, a přístup k jedinému podzemnímu zdroji vody jim znemožňovala dál až do letošního roku tj. osm let.
Zvláštní zpravodaj OSN pro domorodé národy James Anaya nedávno odsoudil vládu za porušování mezinárodních standardů lidských práv. Turisté však těmto hlasům pozornost nevěnují. Zatímco si hosté safari lodge Kalahari Plains Camp mohou v jejích prospektech přečíst (lenošíce u bazénu), že voda je zde v poušti nejcennější komoditou, umírají potomci nejpůvodnějších lidí jižní Afriky na dehydrataci.
Fakta :
• Existuje 100 000 Křováků v Botswaně, Namibii, Jihoafrické republice a Angole, kteří patří do mnoha různých národů.
• V době sucha tradičně uchovávají vodu v podzemí v pštrosích vejcích uzavřených včelím voskem.
• Pijí šťávu z volně rostoucích melounů.
• Křováci muži jsou experti stopaři a lovci.
• Křováci ženy sbírají ovoce, kořeny, hlízy a plody.
• Křováci mluví různými jazyky, z nichž všechny zahrnují zvuky zastoupené v písemné podobě symbolů.
• Ve společnosti Bushman se rozhoduje v diskusi: nemají žádné oficiální představitele a neuznávají „velení“.

Související článek: Giant´s Castle

 

Autor: © S. Corry, Survival Int.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka